Jak przewozić psa w samochodzie? Zobacz, jak zrobić to bezpiecznie
Psy to towarzysze naszego życia, których często zabieramy w podróż autem. Może to być wyjazd na wakacje, na święta do rodziny, wycieczka do lasu lub po prostu zwykła wizyta u weterynarza. Musi jednak pamiętać, że tak jak za innych pasażerów, odpowiadamy także za bezpieczeństwo naszego psiaka. Nie prawidłowo zabezpieczony zwierzak w aucie, może stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy, reszty podróżujących, ale i samego siebie. A zatem jak przewozić psa w samochodzie?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Prawo a przewóz psa w aucie
W kodeksie ruchu drogowego nie ma niestety informacji o tym, jak należy przewozić zwierzęta, dlatego zdani jesteśmy na własną wyobraźnię i zdrowy rozsądek. Właściciele psiaków mogą jednak sugerować się zasadami dotyczącymi przewożenia bagażu, ponieważ w przepisach transportowych czworonogi traktuje się jak rzecz. Patrząc w tym kontekście, pies nie może zasłaniać drogi kierowcy, ani w żaden sposób przeszkadzać mu w czasie jazdy. Nie dopuszcza się sytuacji, w której pies siedzi na kolanach kierowcy. Nie może także mieć możliwości swobodnego poruszania się w aucie. Musi więc być odpowiednio zabezpieczony przed ewentualną próbą zmiany położenia. Należy bezpiecznie umieścić psa w transporterze, klatce podróżnej czy po prostu go przypiąć. Niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musi ono zminimalizować ryzyko urazu w przypadku nagłego hamowania, gwałtownego skrętu lub kolizji. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w których pies wystawia ciało przez okno. Jest to bardzo niebezpieczne, a w internecie można znaleźć wiele informacji o psach, które wyskoczyły lub wypadły przez okno w samochodzie. Nasz czworonożny przyjaciel powinien być zabezpieczony tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych, ale również i on nie może być narażony na stres czy utratę zdrowia.
Sposoby na przewożenie psa
Na rynku znajdziemy wiele różnych akcesoriów do przewożenia zwierząt w aucie. W wyborze sugerować się powinniśmy przede wszystkim jakością materiału. Produkt, aby pełnił swoją funkcję, musi być wytrzymały i stabilny. Delikatny transporter czy pasy, które łatwo mogą ulec złamaniu lub pęknięciu, nie zabezpieczą psa podczas stłuczki, czy nawet podczas ostrego hamowania. Transportery są dostępne w różnych rozmiarach i mogą być umieszczone na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar, który zapewni psu wystarczającą ilość miejsca do poruszania się. Decydując się na sposób zabezpieczenia psiaka, będziemy kierować się jego wielkością. Inaczej będziemy przewozić yorka, a inaczej owczarka niemieckiego. Jednak nie ma jasno określonego najlepszego sposobu na transport pupila. Jedni będą zwolennikami klatek, inni pasów z szelkami. Dla jednych przewożenie psa w bagażniku to skrajna nieodpowiedzialność przez możliwość uderzenia w tył samochodu, a dla innych jest to najlepsze rozwiązanie. Ostateczna decyzja należy do opiekuna psa, która powinna być przemyślana i odpowiedzialna.
Transport małych i średnich psiaków
możemy je umieścić w specjalnych kojcach lub transporterach. Wygodny transporter powinien być dostosowany do wielkości pupila. Nie może być on za duży, wystarczy, żeby psiak mógł się w nim tylko obrócić i spokojnie położyć. Ważne, żeby taki transporter był dobrze zabezpieczony i umocowany pasami na tylnym siedzeniu lub na miejscu pasażera. Nie może on swobodnie stać, aby nie przemieszczał się podczas zakrętów czy gwałtownego hamowania. Innym sposobem na prawidłowy przewóz czworonoga jest zaopatrzenie się w szelki samochodowe dla psa, które wyposażone są w uchwyty przypinane do gniazd pasów bezpieczeństwa. Transporter możemy wypełnić ulubionym kocykiem czworonoga i dorzucić dodatkowo jakąś zabawkę czy gryzaka, aby się nie nudził.
Warto zaopatrzyć się także w wodoodporną matę samochodową, która chroni siedzenia przed brudem, sierścią, błotem i sprawdzi się także przy psach z chorobą lokomocyjną. Można ją rozłożyć na cały tył samochodu lub w bagażniku. Dzięki niej unikniemy stresu związanego z zabrudzeniem samochodu. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak dobrać szelki dla psa do samochodu? 3 najlepsze modele.
Transport większych psów i ras olbrzymich
Właściciele dużych psów często decydują się na umieszczenie ich w bagażniku. Posadzony na tylnej kanapie duży pies może się na niej nie mieścić lub zasłonić nam widoczność we wstecznym lusterku. Mając samochód typu kombi lub van, możemy umieścić w bagażniku klatkę na zamówienie dostosowaną do wymiaru auta. Mając taką swoją własną przestrzeń, podróż dla psiaka będzie dużym komfortem, a także zapewnimy mu dodatkową ochronę na wypadek kolizji.
Jeżeli nie zdecydujemy się na klatkę, pies może być również bezpiecznie przewożony “luzem” w bagażniku. Jednak psiak powinien być przypięty poprzez pasy, a przestrzeń między bagażnikiem a kabiną pasażerską oddzielić należy kratką lub specjalną siatką. Bagażnik czy klatkę, tak jak w przypadku transportera wyścielić możemy kocem, matą lub materacem.
Pamiętaj o odpowiednich warunkach w czasie jazdy
Wiemy już jak przewozić psa w samochodzie, teraz zastanówmy się jakie warunki powinniśmy zapewnić psu podczas podróży.
Przed pierwszym planowanym wyjazdem z czworonogiem, warto oswoić go z samochodem i akcesoriami, z którymi będzie miał w nim styczność. Daj mu czas na stopniowe przyzwyczajenie się, możesz rozłożyć to na kilka dni, a ostatecznie podróż będzie z pewnością spokojniejsza.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Nie podawaj przed jazdą obfitych posiłków. Psy również mogą mieć chorobę lokomocyjną.
Pamiętaj o przerwach podczas dłuższej przejażdżki. Zatrzymuj się na toaletę i krótki spacer. Długa podróż może być męcząca i po prostu nudna dla pupila, dlatego zapewnijmy mu rozrywkę np. w postaci naturalnego gryzaka, którym zajmie się przez dłuższy czas.
Miej dostęp do miski turystycznej, dzięki której będziesz mógł podawać psu wodę. To bardzo ważne, aby nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu czworonoga.
Staraj się jechać płynnie i unikaj gwałtownych hamowań czy zakrętów.
Nie zostawiaj psa samego w aucie.
Stres podczas podróży
Warto zapoznawać psa z różnymi sytuacjami i bodźcami już od samego początku, w tym także z jazdą samochodem. Im częściej pies będzie podróżował samochodem, tym bardziej prawdopodobne, że przyzwyczai się do tego rodzaju aktywności i z czasem zacznie ją tolerować. Warto jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i może potrzebować indywidualnego podejścia do nauki akceptacji samochodu jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego
Jednak mimo prób przyzwyczajenia swojego czworonożnego przyjaciela do samochodu, duża ich część może wciąż przeżywać stres związany z podróżą. Oczywiście widząc, że pies jest zaniepokojony i się stresuje, nie powinniśmy karcić psa ani podnosić na niego głosu, w taki sposób postępowania możemy tylko pogłębić lęk naszego pupila. Zamiast tego, powinniśmy okazać mu wsparcie i starać się stworzyć dla niego jak najbardziej przyjazne warunki podróży.
W skrajnych przypadkach, kiedy lęk psa jest bardzo silny, a podróż z nim staje się niemożliwa, warto skonsultować się z weterynarzem. Lekarz może przepisać środki uspokajające, które pomogą psu znieść spokojnie podróż.