Smycz, kaganiec i co jeszcze? Jak przygotować się na podróż pociągiem?


Wybierając się na wakacje z psem, musisz spakować nie tylko swoją walizkę, ale także liczne psie akcesoria. Jeżeli jesteś opiekunem psa małych rozmiarów na czas podróży, możesz wybrać wygodny transporter. W przypadku większych psów potrzebujesz szelek i smyczy oraz kagańca.

W podróży musisz mieć również wodę dla swojego pupila. Na rynku zoologicznym dostępne są już specjalne składane miski, a nawet bidony do podawania wody psom podczas podróży czy spacerów. Takie gadżety mogą okazać się bardzo przydatne.

Na koniec pamiętaj, że na wakacje z psem warto zabrać jedzenie, które pies spożywa na co dzień. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych problemów żołądkowo-jelitowych u swojego pupila.

Pies w pociągu różnych przewoźników

Przewóz psów u wielu przewoźników ma podobne przepisy. Należą do nich:

 • Dorosły podróżny może przewieźć jednego psa w wagonie klasy 1 lub 2 we wszystkich kategoriach pociągów, jeżeli ma ważny bilet na przewóz psa, a inni pasażerowie w przedziale nie zgłoszą sprzeciwu wobec przewozu.
 • W przypadku sprzeciwu pasażerów konduktor wskazuje osobie z czworonogiem inne miejsce w pociągu, ale w przypadku braku miejsc taka osoba zobowiązana jest opuścić pociąg na najbliższej stacji. Będzie jej przysługiwał zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet.
 • W wagonach sypialnych można przewozić psa tylko pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale tak, by inni pasażerowie nie odczuwali dyskomfortu. Pies nie może jednak przebywać na łóżku ani miejscu do leżenia.
 • Pies nie może być trzymany na miejscach do siedzenia i nie może zakłócać ciszy nocnej, a jego opiekun odpowiada za stan sanitarny przedziału.
 • Przewóz możliwy jest tylko wtedy, gdy podróżny ma aktualne świadectwo szczepienia psa, a pies nie zachowuje się agresywnie oraz jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec.

Przepisy te mogą niektórym opiekunom wydawać się zbędne, ale mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno wszystkim podróżnym, jak i samym zwierzętom.

Co ciekawe, za małe psy i inne małe zwierzęta (np. koty) umieszczone w odpowiednich pojemnikach (klatkach, pudłach, koszach itp.) nie pobiera się żadnych opłat. Jak wygląda przewóz większych czworonogów? To zależy od przewoźnika. Przykładowo:

 • Przewóz zwierząt w pociągach Kolei Mazowieckich jest bezpłatny.
 • W pociągach Kolei Dolnośląskich cena biletu dla psa (przewożonego poza transporterem) wynosi 4,50 zł.
 • Koleje Śląskie umożliwiają przewóz psów z biletem. Cena biletu wynosi ok. 2 zł.
 • Opłata za przewóz większego psa w Kolejach Wielkopolskich to kwota 4,5 zł.
 • W Trójmieście przewóz psa koleją to koszt ok. 3 zł.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Cena biletu może się jednak różnić od podanych powyżej ze względu na uaktualnienie cen w poszczególnych instytucjach. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru transportera dla psa.

Pies w pociągu - podstawowowe potrzeby psa w podróży

Pies w pociągu może być zestresowany i przytłoczony ilością bodźców. Dla Twojego pupila taka podróż to:

 • nowe zapachy,
 • dużo dźwięków,
 • nowi ludzie.

Jeżeli zastanawiasz się, co możesz zrobić to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zadbać o podstawowe potrzeby psa w podróży.

 • Jeśli masz taką możliwość, spróbuj przyzwyczaić psa do jazdy pociągiem. Zabierz go w kilka krótkich podróży w mało zatłoczonych godzinach.
 • Bądź na dworcu chwilę wcześniej, aby pies mógł przyzwyczaić się do stacji i większej ilości ludzi.
 • Nagradzaj dobre zachowanie za pomocą Twojej uwagi lub smakołyków.
 • Zwracaj uwagę na zachowania psa, które sugerują dyskomfort. Jeśli Twój pies będzie naprawdę wystraszony, postaraj się wysiąść z pociągu. Tak będzie dla Was najlepiej!

Pamiętaj, że podczas podróży z psem pociągiem liczy się bezpieczeństwo psa oraz ludzi. Zwracaj uwagę na zachowanie swojego pupila, a jeżeli jest taka, możliwość zadbaj o zabezpieczenie go na czas podróży w specjalnym transporterze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny