Ile czasu można przechowywać karmy?

Odpowiednie przechowywanie karmy dla psa (tak samo, jak jej wybór) ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia! Specjaliści z zakresu dietetyki weterynaryjnej zalecają, by otwarte opakowanie suchej karmy zużywać w ciągu miesiąca. Karmę mokrą najlepiej zużyć w ciągu 7 dni od otwarcia o ile przechowywana jest w hermetycznym opakowaniu w lodówce (temp. 4-7°C).

Nałożyłeś już suche krokieciki do miski? Może w niej bezpiecznie leżeć, o ile miska znajduje się w suchym i raczej chłodnym miejscu. Ważne, by zawartość psiej miski nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Złotą zasadą jest jednak codzienna wymiana karmy oraz umycie misek!

Inaczej wygląda sytuacja z produktami w saszetkach lub puszkach. Mokre jedzenie dla psa najlepiej wyrzucić, jeśli nie zostanie zjedzone w ciągu 4 godzin od włożenia do miski!

Bez względu na rodzaj produktu, traktuj poważnie daty przydatności do spożycia, które znajdują się na opakowaniu lub puszce!

Jak przechowywać karmę dla psa?

Jak prawidłowo postępować z karmą mokrą?

Mokra karma charakteryzuje się dużą wilgotnością, która sięga 60-80% oraz dobrą smakowitością. Wilgotne karmy stanowią dobre uzupełnienie karm suchych lub formę nagrody.

Najważniejsze zasady przechowywania takich produktów to:

  1. Pamiętaj, by nie zostawiać mokrej karmy w misce pupila dłużej niż 4 godziny. Wyrzuć wszystko, czego nie zjadł, a następnie umyj naczynie ciepłą wodą z mydłem.
  2. Zamkniętą puszkę należy przechowywać w temperaturze od 10°C do 38°C.
  3. Otwarte opakowanie koniecznie przechowuj w lodówce! Mokre jedzenie można przechowywać w niej do tygodnia, o ile stosujemy hermetyczne opakowanie!
  4. Nie zamrażaj konserw! Taki zabieg wpłynąłby na smak i konsystencję żywności.

Postępowanie z karmą suchą

Kupując większą ilość karmy suchej, podziel ją na mniejsze woreczki i przechowuj w lodówce, a właściwie w zamrażarce. Suche produkty możesz przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy. Upewnij się jednak, że dobrze ją zabezpieczasz, aby inna mrożona żywność nie smakowała jak karma dla psa!

Pamiętaj także, by przechowywać ją poza zasięgiem psa. Zjedzenie zbyt dużej porcji może doprowadzić do kłopotów zdrowotnych, a regularne podjadanie powoduje otyłość u psa.

Jakich jeszcze zasad warto przestrzegać?

  1. Masz pojemnik do przechowywania karmy? Świetnie! Włóż całą torbę karmy do pojemnika zamiast przesypywać do niego krokieciki! Opakowanie jest zniszczone? Zawsze upewnij się, że pojemnik na karmę jest czysty, suchy i ma szczelną pokrywę.
  2. Jeżeli przesypujesz karmę i chcesz wyrzucić opakowanie, zapisz sobie numer partii, markę i producenta oraz datę przydatności do spożycia. Możesz przykleić te informacje na zewnątrz pojemnika.
  3. Zawsze myj i dokładnie susz pojemniki do przechowywania po skończeniu jednego worka karmy i przed napełnianiem go nowym. Po co? Takie postępowanie pozwala usunąć resztki tłuszczu i okruchów.
  4. Opakowanie z karmą nie powinno stać w garażu, w piwnicy ani w kuchni na podłodze! W takich miejscach może przyciągać szkodniki!

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł ze wskazówkami, jaka jest najlepsza sucha karma dla psa.

Jak przechowywać karmę dla psa? Pojemniki i pudełka

W czym przechowywać karmę?

Pojemniki i pudełka, w których przechowujesz karmę, powinny być hermetyczne. Pozwoli to zachować smak karmy oraz zapobiega wnikaniu roztoczy. Lepsze niż popularne plastiki są pojemniki szklane, gdyż te pierwsze mogą wpływać na zapach i smak jedzenia. Dodatkowo plastik łatwo ulega zarysowaniom, a powstające szczeliny są miejscem namnażania się bakterii.

Pamiętaj, że karmę dla zwierząt należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu. Najlepsza jest temperatura poniżej 26°C. Niestety, w wilgotnych warunkach łatwo rozwija się m.in. pleśń.

Nie masz pojemnika? Nie ma problemu! Możesz przechowywać suchy pokarm w oryginalnej torbie. Odpowiednio ją jednak zabezpieczaj. Torba powinna być spięta w celu zapewnienia krokiecikom świeżości.

Jakie miski dla psa są najlepsze?

Na rynku zoologicznym znajduje się duży wybór misek dla psów! W czym podawać jedzenie, by było bezpiecznie dla psa? Najlepiej sprawdzają się miski ceramiczne, które nie powodują uczuleń oraz nie zmieniają smaku jedzenia. Są one najdroższe ze wszystkich modeli i niestety mogą ulec rozbiciu.

W przypadku misek metalowych zaletą jest łatwa dezynfekcja, ale bywa ona “głośna”, gdy pies przesuwa ją po podłodze i czasem nadaje jedzeniu metaliczny posmak. Miski plastikowe, tak samo, jak plastikowe pojemniki na karmę, łatwo ulegają zarysowaniom. Szybciej się niszczą i mogą być siedliskiem bakterii.

Oprócz tworzywa ważny jest także rozmiar! Pamiętaj, by dobrać pojemność do wielkości psa:

  • 0,3l – rasy miniaturowe.
  • 0,4-0,7l- rasy małe,
  • 1,5l- rasy średnie i duże,
  • ponad 2,5l- rasy olbrzymie.

Ciekawi cię, czy pies może jeść orzechy? A może chcesz poznać postępowanie dietetyczne w chorobach dolnych dróg moczowych? Dieta to ważny aspekt psiego zdrowia, dlatego przeczytaj podstawowe informacje związane z jedzeniem dla psów!

ikona podziel się Przekaż dalej