Rodzaje szelek

Wybór odpowiednich szelek dla psa jest kluczowy dla zapewnienia mu komfortu i bezpieczeństwa podczas spacerów oraz aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Na rynku dostępne są różne rodzaje szelek, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy. Zastanawiając się jak prawidłowo używać szelek dla psa, musimy zapoznać się z ich rodzajami oraz zastosowaniami. To pozwoli na odpowiednie wybranie szelek, konkretnie do naszych i naszego psa potrzeb.

Szelki spacerowe typu guard

Konstrukcja: Szelki typu guard składają się z dwóch pętli: jednej zakładanej na szyję psa, a drugiej obejmującej klatkę piersiową tuż za przednimi łapami. Mniejsza pętla oczywiście jest zakładana przez głowę i zapinana klamrą. Większa natomiast oplatana jest wokół klatki piersiowej psa i również zapinana na klamrę. Pętle te łączą się ze sobą dwoma pasami – jednym biegnącym wzdłuż mostka, a drugim na grzbiecie psa, wzdłuż kręgosłupa.

Zalety: Uniwersalne szelki, które doskonale dopasowują się do psiej sylwetki. Nie obciążają kręgosłupa i okolicy szyjnej, co jest ważne dla psów mających tendencję do ciągnięcia i szarpania. Tchawica nie jest uciskana, a siła rozkłada się równomiernie. Dzięki temu pies ma pełen zakres ruchu, a szelki zapewniają bezpieczeństwo nawet przy gwałtownym ruchu na smyczy.

Zastosowanie: Nadają się do codziennych spacerów zarówno po mieście, jak i w terenie, a także do dogtrekkingu czy dłuższych wędrówek. Są uniwersalne, a więc sprawdzą się zarówno u małych psów, jak i średnich czy dużych.

Szelki bezuciskowe typu guard (easy walk)

Konstrukcja: Szelki bezuciskowe mają podobną konstrukcję do szelek typu guard, ale różnią się tym, że mają miękki panel na klatce piersiowej wykonany z oddychającej siateczki. To zapewnia ochronę przed otarciami i jest szczególnie komfortowe dla psów o wrażliwej skórze.

Zalety: Szelki bezuciskowe są idealne dla szczeniąt i psów małych ras, pomagają w nauce chodzenia na smyczy i nie krępują ruchów psa.

Zastosowanie: Doskonałe dla szczeniąt i małych ras podczas codziennych spacerów i treningu.

Szelki typu walk-in/step-in

Konstrukcja: Szelki walk-in mają prostą konstrukcję, podobną do spodni dla psa. Pasy wystarczy położyć na ziemi i poprowadzić psa, aby łapami wszedł w szelki. Pasy zapinane są na klatce piersiowej, tuż za łapami. Szelki te nie zapewniają idealnego dopasowania do sylwetki psa w porównaniu do modeli typu guard, dlatego zaleca się ich używanie głównie u psów o spokojnym usposobieniu, starszych, które nie ciągną na smyczy.

Zalety: Łatwe zakładanie i wygodne noszenie dla psa, szczególnie dla tych, którzy nie lubią, gdy coś jest zakładane przez szyję. Cecha, która przemawia na ich korzyść, jest ich niewielka waga, co sprawia, że są bardzo lekkie w użytkowaniu

Zastosowanie: Dobrze sprawdzają się podczas codziennych spacerów dla psów spokojnych, które nie ciągną na smyczy. Jednakże dla psów dużych nie są one najlepszym wyborem. Szelki norweskie (szelki zaprzęgowe):

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Konstrukcja: Szelki norweskie oplatają praktycznie całe ciało psa, od szyi do ogona, a zapięcie znajduje się na tylnej części szelki, przed lub za ogonem.

Zalety: Doskonale nadają się dla aktywnych psów uczestniczących w canicrossie, bikejoringu czy dogtrekkingu. Chronią klatkę piersiową przed otarciami i amortyzują siły podczas ciągnięcia.

Zastosowanie: Przeznaczone do różnych sportów związanych z aktywnością fizyczną, takich jak canicross, bikejoring czy jazda na rowerze.

Szelki easy-walk

Konstrukcja: Szelki easy-walk mają zapięcie na smycz umieszczone z przodu klatki piersiowej, co zapobiega ciągnięciu psa. Pies, próbując ciągnąć, jest automatycznie hamowany i odwraca się w stronę właściciela.

Zalety: Pomagają w nauce chodzenia na luźnej smyczy i ograniczają nadmierną pobudzenie psa podczas spacerów.

Zastosowanie: Idealne dla psów, które mają trudności z utrzymaniem odpowiedniej postawy podczas wychodzenia na spacer. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak nauczyć psa posłuszeństwa? 5 praktycznych wskazówek.

Szelki samochodowe

Konstrukcja: Szelki samochodowe pozwalają na bezpieczny transport psa w samochodzie, zapinane są do pasa bezpieczeństwa za pomocą specjalnego zapięcia. Często posiadają piankę amortyzującą szarpnięcia pojazdu.

Zalety: Zapewniają bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży samochodem, minimalizując ryzyko obrażeń w przypadku nagłego hamowania lub kolizji.

Zastosowanie: Niezbędne podczas przewożenia psa samochodem, szczególnie na dłuższych trasach.

Dopasowanie rozmiaru szelek

Dobierając szelki dla naszego psa, nie powinniśmy polegać na wyczuciu czy oku, gdyż ich regulacja jest ograniczona. Zaleca się zmierzenie obwodu szyi i klatki piersiowej psa, tuż za łapami, w najszerszym miejscu. Możemy także porównać odległości między tymi punktami od strony grzbietu i klatki piersiowej oraz porównać wyniki z tabelą rozmiarów od producenta. Jeżeli pies mieści się pomiędzy dwoma rozmiarami, warto wziąć pod uwagę jego budowę ciała, sierść i potrzeby sezonowe.

Wybierając szelki dla psa, istotne jest także zwrócenie uwagi na dodatkowe cechy, które wpływają na komfort użytkowania. Regulowane szelki pozwalają idealnie dopasować je do sylwetki psa. Równie ważne jest sprawdzenie jakości materiałów, klamer i kółeczek do zapięcia na smycz, zwłaszcza jeśli mamy dużego psa, który potrzebuje wytrzymałych produktów.

Podsumowując, przed zakupem szelek dla psa nie zapomnijmy odpowiednio dobrać rozmiarów, korzystając z pomiarów i tabeli rozmiarów producenta. Dodatkowo rozważmy specyficzne potrzeby naszego pupila oraz poszukajmy cech, które podniosą jego komfort podczas noszenia szelki. W ten sposób zapewnimy naszemu czworonogowi bezpieczne i wygodne akcesorium do codziennych spacerów i aktywności.

Jak zakładać psu szelki

Zakładanie szelek psu może być szybkie i proste, wymaga jednak praktyki. Po krótkim czasie, z łatwością poradzimy sobie z tą czynnością w kilkanaście sekund. Warto pamiętać, że najlepiej zakładać uprząż, gdy nasz pies jest spokojny, by uniknąć negatywnych reakcji.

Pies maltańczyk w szelkach, a także jak prawidłowo używać szelek dla psa
Najlepsze szelki dla psa, a także jak prawidłowo używać szelek dla psa

Cierpliwość jest kluczem w tym zadaniu, ponieważ nasze emocje wpływają na zachowanie psa. Dlatego zachowajmy spokój i opanowanie podczas zakładania szelek. Jeśli nasz pies sprzeciwia się temu akcesorium, warto zachęcić go smakołykiem, zwłaszcza jeśli jest szczeniakiem.

W przypadku, gdy nasz pies się wyrywa i trudno go zatrzymać, nie używajmy przemocy, bo to tylko pogorszy sytuację. Delikatne rasy zwierząt mogą doznać krzywdy nawet przy mocniejszym przytrzymaniu. Lepiej odpuścić na chwilę, dać psu czas na uspokojenie i spróbować założyć szelek później.

Zakładanie szelek to dopiero początek — ważne jest także odpowiednie wyregulowanie ich rozmiaru. Pamiętajmy, że szelki nie mogą być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Zbyt duży luz może spowodować, że pies uwolni się z uprzęży, a zbyt obcisłe mogą powodować dyskomfort i ból.

A zatem zakładanie szelek psu może być szybkie i skuteczne, jeśli będziemy zachowywać spokój i cierpliwość. Dla młodszych psów warto użyć smakołyka jako zachęty, natomiast dla dorosłych osobników potrzebujemy czasu i cierpliwości. Pamiętajmy również o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru szelek, aby zapewnić naszemu pupilowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów.

Kiedy szelki, a kiedy obroża

Wybór pomiędzy szelkami a obrożą zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i charakterystyki psa.

Szelki sprawdzą się bardzo dobrze dla psów z problemami zdrowotnymi. Jeśli twój pies ma problemy z kręgosłupem lub szyją, szelki mogą być bardziej odpowiednie. Unikają one nacisku na szyję, co może pomóc w uniknięciu ewentualnych uszkodzeń lub zaostrzenia problemów. Tak samo w przypadku starszych psiaków, używając szelek, możemy im również pomóc przy chodzeniu.

U psów małych ras, czy psów z krótką szyją również lepiej sprawdzą się szelki.

Dla psów bardzo aktywnych, które dużo biegają i jest ich wszędzie pełno na spacerze, szelki będą bezpieczniejszym wyborem. Tak samo dla psów, które bardzo ciągną i dopiero ćwiczymy z nimi chodzenie na smyczy.

Po obroże natomiast możemy sięgać, gdy pies ma już dobrze opanowane chodzenie na luźnej smyczy. Obroża też się sprawdzi np. przy psach z problemami behawioralnymi jak agresja, z którymi pracujemy. Na obroży mamy lepszy kontakt i kontrolę nad psiakiem.

Jeżeli twój pies jest bardzo wrażliwy na dotyk i go nie lubi, to obroża też może być lepszym rozwiązaniem niż szelki. Szelki wymagają więcej czasu i bliskości z psem podczas ich zakładania, a obroże założymy jednym ruchem.

Warto także wspomnieć, że niektórzy właściciele preferują obrożę do codziennych spacerów, ale używają szelek podczas aktywności fizycznej, takiej jak bieganie czy trening. W przypadku wyboru pomiędzy szelkami a obrożą najważniejsze jest zapewnienie psu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa podczas spacerów oraz uwzględnienie jego indywidualnych potrzeb i charakterystyki.

ikona podziel się Przekaż dalej