Jak opiekować się szczeniakiem amstaffa? Sprawdź, co warto wiedzieć
Amstaff jest bardzo inteligentnym psem, który jest lojalny wobec właściciela. Jednak, nie zawsze mały amstaff wyrasta na grzecznego i wesołego psa. Jeżeli szczeniak amstaffa nie zostanie bowiem odpowiednio wychowany, może stać się agresywny i bardzo trudny do opanowania. Szczeniaki powinno się więc od samego początku uczyć i szkolić, by american staffordshire terrier nie sprawiał kłopotów. W jaki sposób należy opiekować się amstaffem? Ile kosztuje oraz jak wygląda pies rasy amstaff? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o amstaffach.
Szczeniak amstaffa – zdjęcia
Mini amstaff terrier – czy istnieje? Opis rasy amstaff
Na wstępie warto wyjaśnić sobie pewną kwestię. Nie ma takiej rasy psa, jak mini amstaff terrier! To wyłącznie chwyt pseudohodowców, którzy nielegalnie sprzedają pieski. Nie istnieje amstaff miniaturka, więc powinno się wystrzegać hodowli proponujących sprzedaż takich psów. Amstaff miniaturka to wymysł nielegalnych hodowli, od których powinno się trzymać z daleka.
Prawdziwe szczenię amstaffa klasyfikowane jest jako terier typu bull. Mały amerykański amstaff jest z początku słodki i niewinny, jednak później znacznie przybiera na masie i budowie. Amstaffy wzbudzają respekt swoim wyglądem. Są doskonale umięśnione i mimo, że nie należą do wysokich, to ważą często aż do 35 kg. Ich wygląd jest bardzo majestatyczny – z szeroką klatką piersiową i bardzo masywną szyją (co najlepiej obrazują zdjęcia). Mimo, że amstaff jest dość muskularny, to jest także szybki i zwinny.
Jeżeli chodzi o umaszczenie rasy, american staffordshire terrier najczęściej jest czarny i szary, choć popularny jest również amstaff blue (niebieski). Sierść piesków jest lśniąca, sztywna i krótka. Niezależnie jednak od tego, jaki kolor ma amstaff, warto będzie zwrócić uwagę na jego niesamowite oczy. Często zdarza się bowiem, że oczy amstaffa są całkowicie błękitne!
Mały amstaff – charakter amstaffa
Każde szczenię z początku jest słodkie i grzeczne. Jednak amstaff blue, szary lub czarny od samego początku wykasuje dość dużą odwagę i zaciętość. Mimo, że jego natura jest uparta, to psy szybko się uczą. Jeżeli piesek ma być dobry i posłuszny, należy od samego początku uczyć go dobrych nawyków. Trzeba socjalizować szczeniaki, kiedy tylko będą już w stanie się normalnie poruszać. Nie da się ukryć, że amerykański amstaff jest rasą niezwykle wymagającą. Aby porządnie wychować takiego pieska, należy poświęcać mu bardzo wiele czasu i zaangażować się w wyszkolenie go. Amstaff to pies, który bardzo potrzebuje uwagi opiekuna. Nie warto więc, by siedział samotnie w domu, bez właściciela.
Mimo, że amstaff wygląda groźnie, z natury jest bardzo wrażliwym pieskiem. To aktywny i odważny czworonóg, który błyskawicznie potrafi obdarzyć miłością wszystkich domowników. Jeżeli odpowiednio wyszkolisz szczeniaka, będzie on pozytywnie nastawiony do innych ludzi i zwierząt. Niestety, ale wiele psów owej rasy podatnych jest również na stres i wszelakie traumy. Jeśli więc będziesz krzyczał na amstaffa bądź (co gorsza!) go bił, pies będzie sfrustrowany, zagubiony i przestraszony. Właśnie dlatego może reagować w dość agresywny sposób, zwłaszcza będąc podatnym na stres. Pod żadnym pozorem nie można więc stosować wobec amstaffów kar cielesnych czy też umieszczać psy w złym środowisku. Wówczas możesz sprawić, ze amstaff faktycznie będzie niebezpieczny.
Tutaj bardzo dużo robi też hodowla psów rasy amstaff, która powinna zostać starannie dobrana. Jeżeli piesek będzie bowiem pochodził z dobrej hodowli, będzie też odpowiednio wychowany i stanie się najlepszym przyjacielem dorosłych i dzieci. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś zostawiać małe dziecko pod jego opieką! Tego powinno się unikać jednak w przypadku każdego psa. Nigdy nie wiadomo, jak może skończyć się takie spotkanie zwłaszcza, kiedy dziecko jest nieświadome tego, w jaki sposób chociażby głaska się psa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować amstaffa.
Opis rasy amstaff
Charakter amstaffa i jego szkolenie
Szczeniaczki powinno się odpowiednio socjalizować już od małego. Należy je zapoznawać z innymi pieskami, np. podczas zajęć psiego przedszkola. Jeżeli szczeniak amstaffa nie nauczy się przebywać w towarzystwie innych psów, może mieć później problem i stanie się agresywny. To może być zaś niebezpieczne zwłaszcza dla mniejszych piesków, ponieważ amstaff ma wielką masę i silną szczękę. Nie zapominaj też o tym, iż amstaff jest pieskiem potrzebującym sporo ruchu! Jeżeli myślisz, że wystarczą mu jedynie 3 spacerki, to jesteś w ogromnym błędzie. Psy potrzebują dużo aktywności, by być szczęśliwe. Gdy nie znajdą ujścia energii w spacerze, na pewno będą szukać spożytkowania jej w zupełnie inny sposób.
Amstaff bardzo chętnie współpracuje z opiekunem. Szczeniaczki nie zawsze będą jednak robić coś „za darmo”. Warto motywować pieski np. zabawką czy przysmakiem, a nie krzykami bądź biciem czworonoga. Pamiętaj, że amstaff jest dobrym i oddanym psem, jednak należy go odpowiednio wyszkolić i wychować. Szczeniaki amstaffa błyskawicznie się uczą, więc trzeba wykorzystać ten fakt i jak najwcześniej zacząć szkolenie. Amstaffy z natury odczuwają potrzebę obrony swojego terytorium, więc bardzo ważne będzie socjalizowanie go z innymi psiakami.
Czy amstaff to pies dla każdego? Ile kosztuje amstaff?
Niestety, ale nie każdy może kupić amstaffa. Pies potrzebuje przede wszystkim osoby kochającej, ale też konsekwentnej. Psy są inteligentne, więc będą w stanie wykorzystać błędy opiekuna i jego słabości. Pod żadnym pozorem właściciel nie może okazywać strachu przed psem albo pozwalać mu na dominowanie. Amstaff musi wiedzieć, że jest „stopniem niżej” od swojego właściciela, inaczej będzie dokazywał i czasem zachowywał się w agresywny sposób. Amstaffa powinna zakupić wyłącznie osoba zrównoważona o mocnej psychice, a także aktywna fizycznie.
Zostaje jeszcze cena psa. Zazwyczaj, za amstaffa z hodowli należy zapłacić ok. 3500-5000 zł lub więcej. Przyszli opiekunowie kuszeni są jednak nieraz o wiele niższymi kwotami niż wyżej wspomniana cena. Pamiętaj jedynie o tym, że pies może pochodzić wówczas z nielegalnej, niezarejestrowanej hodowli!