Opieka nad starszym psem

Wraz z wiekiem pupilowi spada aktywność, a jego zmysły słabną. Przestaje być energicznym, zabawowym psiakiem, ale to, że jest stary, nie oznacza, że nie daje już właścicielom powodów do radości. Musimy dostosować się po prostu do pewnych zmian i ułatwić oraz umilić naszemu przyjacielowi przejście przez ostatni etap w jego życiu.

Kontroluj stan psiego zdrowia

Regularne badania umożliwią wczesne wykrycie ewentualnej choroby. Im szybciej podejmiemy się leczenia, tym bardziej zwiększymy szansę na pokonanie psiej choroby.

Warto co pół roku badać krew, mocz, wątrobę, serce oraz kontrolować wzrok i słuch seniora.

Wraz z wiekiem zachorowalność wzrasta, a właściciele psiaków mogą zwrócić uwagę na pewne objawy związane z dolegliwościami. Często opiekunowie starszych psów zauważają nagłe zachowania agresywne. Zazwyczaj polegają na warczeniu i kłapaniu zębami podczas ich dotykania czy głaskania. Wiązać się to może z tym, że psa coś boli i odczuwa silny dyskomfort, a dotyk tylko to nasila. Może także z tego samego powodu nagle zacząć reagować agresją w kontaktach z innymi zwierzakami.

Pojawiające się często biegunki, wymioty, brak apetytu, nadmiernie picie wody lub zupełny jego brak także wskazywać może, że pies ma problemy zdrowotne.

Przy starszym psiaku warto być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii oraz sumiennie stosować się do jego rad, oraz zalecanych leków.

Odpowiednia dieta

Starsze psy często borykają się z otyłością. Jest to głównie spowodowane źle dobraną dietą i nadwyżką kaloryczną. Nieodpowiednie karmienie może prowadzić do wystąpienia cukrzycy lub innych problemów zdrowotnych u starszych psów.

Wraz z upływem lat, metabolizm psów zwalnia, a ich apetyt i aktywność fizyczna maleją. Z tego względu dieta psiego seniora powinna być lekka. Na rynku możemy znaleźć wiele karm dedykowanych dla psów w podeszłym wieku, które spełniają ich żywieniowe potrzeby. Wybierając karmę, decydujmy się na tę z najlepszych firm, o najlepszej jakości produktów. Niemniej jednak powinniśmy sięgnąć po pomoc lekarza weterynarii bądź sprawdzonego psiego dietetyka, którzy dostosują zbilansowaną dietę konkretnie do naszego psa. Zrównoważone karmienie może mieć znaczący wpływ na poprawę stanu zdrowia i kondycji psa.

Zadbaj o prawidłową aktywność fizyczną

Stary pies nie ma już tak sprawnego układu oddechowego i krążenia jak za młodu. Powoduje to szybsze męczenie się, przez co zdecydowanie bardziej niż szaleńcze biegi, zacznie sobie cenić spokojne spacerowanie u boku opiekuna. Stawy i mięśnie starzejącego się psa słabną, a łapy “sztywnieją”. Spacery powinny być krótsze i wolniejsze. Jednakże musimy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i motywować psiaka do aktywności. Nie możemy oczywiście zmuszać psa do nadmiernego wysiłku, pozwólmy my wykonywać daną czynność tak długo, jak sam tego chce. Jednocześnie, nie powinniśmy zbytnio po omacku go traktować. Regularne spacery i zabawy są ważne dla zachowania dobrej kondycji naszego ukochanego psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Starszy piesek może mieć problemy ze sprawami fizjologicznymi, dlatego powinniśmy częściej zabierać go na podwórko, jeżeli jest taka potrzeba. Zaopatrzyć się możemy w pielucho-majtki dla psa.

Widząc, że nasz czworonóg ma problemy z chodzeniem, kuleje, nie chce iść dalej, warto wybrać się do weterynarza, bądź psiego fizjoterapeuty, którzy polecą nam różne środki lecznicze lub ćwiczenia wspomagające pracę układu ruchu.

Pamiętaj o pielęgnacji

Starszym psom, tak jak i ludziom ciężej jest o siebie zadbać. Dlatego warto zwiększyć ilość zabiegów pielęgnacyjnych swojemu pupilowi. Jeżeli twój niedołężny przyjaciel ma problem z trzymaniem moczu i go nie kontroluje, dodatkowe kąpiele będą tu szczególnie wskazane. Co ważniejsze, podczas kąpieli łatwo będziemy mogli zauważyć czy pojawiły się jakieś zmiany, guzki i sprawdzić ogólną kondycję skóry. To samo dotyczy regularnego wyczesywania naszego seniora, które również może nam pomóc dostrzec jakiś problem zdrowotny psiaka.

Pies senior oraz jak się zajmować psim staruszkiem, wskazówki i zasady
Najważniejsze zasady, jak opiekować się psem seniorem

Dodatkowo powinniśmy również czyścić regularnie zęby pupila. Kontrolowanie stanu jamy ustnej oraz prawidłowe szczotkowanie zębów, umożliwią zachowanie ich w dobrej kondycji na długo.

Miej cierpliwość

Opieka nad psim seniorem zdecydowanie wymaga czasu i cierpliwości. Patrząc na pogarszający się stan naszego ukochanego pupila, możemy czuć frustrację, bezsilność czy zdenerwowanie. Jest to naturalne, że odczuwamy takie emocje, jednak nie możemy ich przenosić na psiaka. Nie denerwuj się na psa za stan, na który nie ma wpływu. Może zacząć niekontrolowanie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu, na łóżku, może być mniej rozgarnięty i kumaty, zacznie być powolny we wszystkim, co robi. Okaż psu dużo miłości i wsparcia. Obecność i czułość swojego właściciela będzie największa dla niego nagrodą. Sprawdź także ten artykuł: Jak opiekować się starszym psem? Tego potrzebuje psi senior.

Zadbaj o komfort i wygodę starzejącego się psa

Wiemy, jak opiekować się psim seniorem, jednak musimy pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach, aby ułatwić mu codzienność.

Starszy pies łatwiej marznie. Jego sierść nie jest już taka gęsta jak za młodu. Z tego względu pamiętaj, aby zapewnić mu ciepłe ubranko podczas zimowych spacerów. Mróz nie służy starym, chorym stawą. Zadaj też, żeby miał w domu swój ciepły kącik. Jeżeli masz psa podwórkowego, powinieneś przynajmniej na stare lata wpuścić psa do domu, gdzie się ogrzeje jesienią czy zimą. Na pewno będzie Ci za to wdzięczny.

Potrzeby dłuższego odpoczywania przychodzą u każdego wraz z wiekiem. Stary pies będzie zdecydowanie częściej i dłużej spał niż młody, energiczny psiak. Powinniśmy więc zapewnić mu ciche, przytulne miejsce, w którym będzie mógł spokojnie sobie drzemać. Warto jest wyposażyć się w wygodny ortopedyczny materac dla psa. Jego kręgosłup i stawy tego potrzebują, a szczególnie u dużego psa.

Wraz z wiekiem twój pies stanie się mniej zwinny i sprawny. Kłopot sprawi mu nawet wskoczenie na łóżko czy kanapę. Jeżeli do tej pory pozwalałeś swojemu psu przebywać na tych meblach, możesz kupić specjalnie schodki, które z pewnością ułatwią psiakowi, dostanie się na ulubioną sofę.

W internecie możesz znaleźć dużo ciekawych aktywności dla psich seniorów. Takie zajęcia mają na celu utrzymanie kondycji i zdrowia starszego czworonoga. Warto rozważyć opcję zapisania naszego pupila na tego typu ćwiczenia. Możemy znaleźć takie oferty jak fitness dla psich seniorów. Bardzo popularny i polecany dla starszych psiaków stał się basen. Trening w wodzie pomaga z dolegliwościami stawów i mięśni. Wzmacnia także układ sercowo-naczyniowy, dlatego pływanie to świetną alternatywą i bezpieczną aktywność dla starszego psa.

ikona podziel się Przekaż dalej