Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? TOP 5 najlepszych metod
Jak oduczyć gryzienia psa? Wiele początkujących hodowców zastanawia się, w jaki sposób oduczyć szczeniaka gryźć wszystkiego – łącznie z ludźmi, których gryzie po rękach. Szczeniaka będzie prościej odzwyczaić od pogryzania. Jest to łatwiejsze niż oduczenie dorosłego psa. Co zrobić, by czworonóg przestał gryźć właściciela oraz innych ludzi? Jak doprowadzić do tego, by nie kąsał zębami nóg, rąk czy mebli? Dowiedz się, w jaki sposób nauczyć psa posłuszeństwa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wychowaniu psa.
Jak oduczyć gryzienia psa? Dowiedz się wszystkiego!
1. Ignorowanie psa
Zanim wybierzesz konkretną metodę działania powinieneś oczywiście dowiedzieć się, dlaczego pies gryzie po rękach czy po stopach. Nie zawsze młody czworonóg podgryza ręce z nudów. Czasem przyczyna leży nieco głębiej, w psychice zwierzaka. Powinieneś więc problem omówić z doświadczonym behawiorystą, a dopiero później dobierać poszczególne metody działania.
Nie może być tak, że przymkniesz oko na podgryzanie szczeniaka. Jeżeli pozwolisz mu chwytać zębami ręce albo stopy, młody pies potraktuje to jako coś normalnego. A co, jeżeli kiedyś w ten sposób zaatakuje ludzi? Nie możesz dawać mu przyzwolenia na takie zachowania – inaczej pies pomyśli, że gryzienie jest dobre. Łatwiej będzie odzwyczaić od podgryzania szczeniaka niż dorosłego psa. Dlatego, już szczeniakowi powinno się wpajać, że skóra ludzka jest wrażliwa i nie można jej gryźć czy drapać.
Podczas zabawy, możesz mu donośnie zakomunikować ból: „aua, to boli!”, „nie!”, „nie wolno!”. A później przestań zwracać na niego uwagę. Psiak musi poczuć, że jesteś na niego zły, bo zachował się niewłaściwie. Kiedy pies to zrozumie będzie wiedział, że gryzienie rąk jest złe i może czekać go za to kara. Czasem wystarczy, że nie będziesz zwracał uwagi na psa przez kilkanaście sekund. Możesz też opuścić pokój na minutę. Pamiętaj, że krzyki i wyzwiska czy klapsy nie będą dobrym sposobem.
2. Nieprzyzwalanie na gryzienie
Wózek dla kota czy psa może być niezłą zabawą w domu. Jednak, gryzienie ludzi wcale nie jest dobrą rozrywką. Nie możesz więc bawić się z psem w ten sposób, że będziesz pozwalać mu na gryzienie. Musisz donośnie komunikować swojemu pupilowi, że gryzienie nie jest dobre. Nie baw się z nim w ten sposób, by podgryzał dłonie czy stopy. Dłonie mają być dla psów kojarzone wyłącznie z np. podsuwaniem jedzenia albo głaskaniem go – a nie z gryzieniem!
Oczywiście nie może być tak, że wychowanie skupiać się będzie na wyeliminowaniu całkowitym gryzienia. U psów to naturalny instynkt i muszą gryźć, bo taka jest już ich natura – ale niekoniecznie kąsać nóg czy rąk ludzkich. Tak samo, pies nie powinien niszczyć zębami mebli. W domu powinieneś więc odsunąć z zasięgu psa te rzeczy, których nie powinien bądź nie może podgryzać pies.
3. Zamienniki i wysiłek
Zamiast podgryzać po stopach czy rękach, pies może dostawać zamienniki do gryzienia. Świetnym sposobem na swędzące ząbki będą różne zabawki ze smakołykami albo gryzaczki. Mogą to być też tzw. szarpaki, którymi można się bawić z pupilem (przeciągając się). Jeżeli zaspokoisz potrzebę psa na gryzienie, na pewno nie będzie on atakował ludzi czy swojego właściciela. Będzie spokojniejszy i ręce nie będą stanowiły żadnej pokusy do gryzienia.
Nie zapominaj o tym, że każdy pies ma również potrzebę aktywności fizycznej oraz stymulacji intelektualnej. Zanim wyjdziesz z domu do pracy, udaj się z pieskiem na długi spacer. Powinieneś podczas takiego spaceru stale zapewniać psu różnego rodzaju wysiłek. Co powiesz na spacer w połączeniu z biegiem? A może jakieś psie sporty na świeżym powietrzu (np. agility)? Dzięki temu, że pies wyszaleje się na spacerze, zmniejszy mu się ochota na podgryzanie czegokolwiek w domu. Sprawdź także ten artykuł z poradami jak wytresować psa.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Wychowanie a gryzienie przez psa
4. Oduczanie podgryzania dzięki zabawkom
Doskonałą metodą na to, jak oduczyć gryzienia, jest przyczepienie metalowego wisiorka do zaczepu – dokładnie tego, który łączy smycz z obrożą. Dlaczego to idealna metoda? Otóż, twardy zaczep nie będzie dla psa dobry do gryzienia! Jeżeli czworonóg wiecznie coś nosi w pyszczku, możesz wspomóc się jego piłką na sznurku albo kością. Jeżeli pozwolisz psu nosić taki przedmiot, na pewno nie zainteresuje się on jakimś innym obiektem.
A jak się zachować, kiedy pies zacznie gryźć smycz? Otóż, najlepiej będzie ją skrócić w ten sposób, by smyczka się napięła. Dopiero, kiedy pies przestanie gryźć smycz, należy ruszyć dalej. Pamiętaj również o tym, że powinieneś nagrodzić swojego pupila, gdy idzie grzecznie – czyli spokojnie i bez gryzienia smyczy. Wówczas można mu podać np. ulubiony smakołyk i mówić miłe słowa.
5. Klatka dla psa oraz kaganiec
Bardzo często zdarza się również tak, że ciężko jest właścicielom wyeliminować nawyki, które pies nabył w swoich pierwszych miesiącach życia. Niestety, ale w takim przypadku uciekać się trzeba do zupełnie innych metod. Jedną z nich jest nie wózek dla kota czy psa, a kupno specjalnej klatki. Jeżeli nie możesz ciągle pilnować psa albo śpisz w innym pomieszczeniu, możesz psa zostawić w niej pod swoją nieobecność. Oczywiście, klatkę należy dopasować do wzrostu pieska. Czworonóg powinien móc się w niej swobodnie położyć, a także obrócić się i wstawać. Niektórym błędnie wydaje się, że klatka jest zła. Dla szczeniaków to jednak właśnie ona potrafi być bezpiecznym miejscem, które należy tylko do nich. Dlatego też, dobrze będą się w niej czuć.
Gdy nie potrafisz wpłynąć na gryzienie psa, zawsze zostaje jeszcze jedno wyjście – kaganiec fizjologiczny. Pies będzie czuł się w nim w miarę swobodnie, jednak nie będzie mógł nikogo ugryźć. Jeśli dochodzi jednak do etapu, w którym psu trzeba założyć kaganiec, powinieneś koniecznie skonsultować się z psim behawiorystą. Gdy nie wiesz co zrobić, by pies przestał gryźć, może on pomóc w tej kłopotliwej sytuacji. Z jego fachową pomocą będzie można ustalić, dlaczego pies nie chce przestać oduczyć się gryzienia rąk i nóg, a także znaleźć skuteczny sposób na oduczenie psa nawyku.