Łóżko nie dla szczeniaka. Jasne wprowadzenie zasad

Musimy pamiętać, że każdego psa można odzwyczaić od wskakiwania na łóżko i wylegiwania się w sypialni. Jednak proces oduczania jest znacznie trudniejszy niż nauka nowych komend i pożądanych zachowań. Dlatego, przed wybraniem szczeniaka, warto przemyśleć wszystkie zasady, które będą panowały w domu. Jeśli nie chcemy, aby pies przebywał w sypialni i spał w łóżku, nie pozwalajmy mu na to już na samym początku.

Posiadając małego szczeniaka, pokażmy mu jasne zasady zachowania. Jeśli chcemy, aby pies spał jedynie na swoim posłaniu, nie umożliwiajmy mu skakania po kanapie. Pupil powinien posiadać własną przestrzeń do spania. W tej roli idealnie sprawdzi się wygodne, miękkie legowisko. Jednocześnie będzie to dla psa miejsce, które powinno kojarzyć się z bezpieczeństwem i poczuciem spokoju.

Odpowiednio dobrane legowisko nie służy jedynie do spania. Jest to też miejsce, które pozwala na odrobinę samotności i odpoczynek od domowników. Zadaniem opiekuna jest nagradzanie pupila za przebywanie na legowisku. W ten sposób zbudujemy pozytywne skojarzenia i pokażemy pieskowi nasze oczekiwania. Bardzo ważną zasadą jest też to, by nie wyciągać szczeniaka z legowiska. Jest to jego azyl spokoju, do którego będzie wchodził, by swobodnie wypocząć.

Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę? Krok po kroku

Krok 1 – jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę – odpowiednio zabezpiecz powierzchnie

Jeśli chcemy odzwyczaić psa od wskakiwania na łóżko i spania w sypialni, musimy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. Pierwszym etapem jest zorganizowanie pupilowi nowej przestrzeni do spania. Może to być nowe, duże legowisko lub otwarta klatka kennelowa.

Bardzo ważne jest też to, by pies nie miał możliwości skakania na kanapie podczas naszej nieobecności. Dotyczy to zarówno dorosłego pupila, jak i małego szczeniaka. W czasie naszej nieobecności pies mógłby wylegiwać się w łóżku, przez co trudniej nam będzie wypracować nowe przyzwyczajenia. Dlatego łóżko powinno być niedostępne dla pupila.

Możemy stale zamykać drzwi w sypialni lub nakryć łóżko folią. W przypadku mniejszego pieska, świetnie sprawdzi się też zastawienie kanapy krzesłami, co uniemożliwi skakanie. Inna metoda to zakup specjalnych barierek, które wydzielają dostępne dla psa strefy pomieszczenia.

Krok 2 – Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę? Naucz komendy „na miejsce”

W drugim kroku przechodzimy do szkolenia i wprowadzania pozytywnych nawyków. W tym miejscu świetnie sprawdza się komenda „na miejsce”. Jest to hasło, które powinno nauczyć psa przychodzenia do swojego legowiska. Komenda okazuje się bardzo uniwersalna i przydatna. Możemy ją stosować, jeśli chcemy, by pies spał w swoim posłaniu, ale i w czasie przybycia gości.

Komenda „na miejsce” powinna kojarzyć się z nagrodą. Z początku uczymy pupila wchodzenia na legowisko i dobrze go nagradzamy. Następnie zwiększamy stopień trudności ćwiczenia i oddalamy się od legowiska. Pies powinien kojarzyć legowisko z czymś pozytywnym, a przebywanie w nim musi wiązać się z wygodą i korzyścią.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies siedzący na kanapie i podpowiedzi, jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę
Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę, czyli trening oduczania psa siedzenia na sofie

Pies, który opanował już komendę „na miejsce”, nie będzie tak chętny do skakania po kanapie. Bardzo ważna okazuje się również komenda korygująca, która pomaga zapobiegać niechcianym zachowaniom.

Krok 3 - Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę? Komenda korygująca

Chcąc odzwyczaić psa złych nawyków, musimy wprowadzić komendę korygującą. Jest to podstawowa komenda posłuszeństwa, którą powinien opanować każdy pies. Hasłem może być słowo „nie wolno” „fe” lub inny, dowolnie wybrany, prosty komunikat.

Komenda korygująca ma na celu przerwanie niepożądanego zachowania. Pies uczy się, że dana czynność nie przyniesie zamierzonych korzyści. Komenda „nie wolno” świetnie sprawdza się zarówno w domu, jak i podczas spacerów.

Możemy wyuczyć ją na kilka prostych sposobów. Jedna z najprostszych metod polega na sowitym nagrodzeniu, gdy pies zrezygnuje z danego zadania. Dobrym przykładem będzie grzebanie w zakupach czy noszenie naszych kapci. Jeśli na słowo „nie wolno” pies zrezygnuje z danej czynności, nagradzamy go atrakcyjnym przysmakiem, głaskaniem lub pochwałą słowną. Komendę stosujemy także wtedy, gdy pies przymierza się do wskakiwania na łóżko. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oduczyć psa skakania na ludzi.

Jak reagować, gdy przyłapiemy dorosłego psa na spaniu w łóżku?

Nie da się odzwyczaić negatywnych nawyków w jeden dzień. Dlatego podczas oduczania skakania i spania w łóżku, z pewnością spotka nas wiele nieoczekiwanych sytuacji. Jak reagować, gdy przyłapiemy dorosłego psa na spaniu w łóżku? Odpowiedź jest prosta, reagujemy, stosując wyuczone wcześniej komendy.

Co bardzo ważne, nigdy nie ściągamy psa siłą. Śpiący w łóżku pies może poczuć się zagrożony, a siłowe rozwiązanie zmniejszy jego zaufanie do właściciela. Zamiast zmuszać pupila do zejścia, lepiej go do tego zachęcić. W tym miejscu świetnie sprawdza się komenda „na miejsce”. Pies wie, że po jej wykonaniu dostanie smakowity przysmak, dlatego powinien chętnie wykonać zadanie.

Jeśli komenda „na miejsce” nie jest jeszcze odpowiednio utrwalona, możemy zmotywować dorosłego psa za pomocą przysmaków lub dźwięku ulubionej zabawki. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż wymuszenie lub tym bardziej krzyczenie na psa.

Pamiętajmy, że chcąc odzwyczaić dorosłego psa niechcianych zachowań, musimy uzbroić się w cierpliwość. Każdy zwierzak uczy się we własnym tempie. Jeden utrwali nowe nawyki bardzo szybko, inny będzie potrzebował znacznie więcej czasu. Konsekwencja i odpowiednie podejście do pupila jest najlepszą drogą, by oduczyć go skakania na kanapę czy spania na łóżku.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad, przeczytaj pozostałe artykuły. Dowiesz się między innymi, jak oduczyć psa podkradania jedzenia lub co zrobić, gdy pies grzecznie chodził na smyczy.

ikona podziel się Przekaż dalej