Dlaczego psy uciekają z posesji lub nie reagują na przywołanie na spacerach

Pierwszą kwestią przybliżającą do rozwiązania problemu jest poznanie jego przyczyny. Niektóre psy bardzo chętnie forsują ogrodzenie posesji i uciekają na długie godziny. Dlaczego tak się dzieje? Warto zauważyć psy mogą mieć naturalną tendencję do włóczęgostwa. Dotyczy to głównie psów. Jedną z przyczyn wychodzenia z posesji jest poszukiwanie partnerki. Dlatego nie należy się dziwić, że niewykastrowany pies ucieka z posesji, jeśli w pobliżu znajduje się suczka w okresie cieczki. W tym przypadku możemy jedynie zabezpieczyć ogrodzenie i uniemożliwić psu uciekanie. Drugim rozwiązaniem będzie podjęcie decyzji o kastracji.

Pomijając kwestie hormonalne, psy uciekają z posesji także z zupełnie innych powodów. Jeśli posiadasz uciekającego z domu lub z podwórka psa, przemyśl, czy ma zapewnione wszystkie potrzeby. Psy często uciekają dlatego, że zwyczajnie się nudzą. Odpowiedzią na pytanie, jak oduczyć psa uciekania, będzie tutaj zaspokojenie jego podstawowych potrzeb.

Pies wymaga regularnych spacerów, zróżnicowanej aktywności fizycznej, kontaktu z człowiekiem i stymulacji umysłowej. Ważny jest także kontakt społeczny z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jak łatwo się domyślić, pies przebywający stale za ogrodzeniem, nie ma możliwości zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb. Nie wystarczy mu samotne chodzenie po posesji, a znudzony, zainteresowany światem za ogrodzeniem ucieka z podwórka.

Jak oduczyć psa uciekania z podwórka?

Jeśli posiadamy uciekającego z posesji psa, zacznijmy od obserwacji jego zachowań. Podpatrzmy, jak zachowuje się nasz pies, czym jest najbardziej zainteresowany i kiedy ucieka z domu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, psy najczęściej uciekają za ogrodzenie dlatego, że się nudzą. Dlatego rozwiązaniem tego problemu będzie rozpoczęcie wychodzenia na dłuższe spacery.

Zaleca się, by długi spacer był połączony z zabawą i bardziej intensywną aktywnością. Pies powinien mieć możliwość swobodnego węszenia, poznawania nowego terenu oraz kontaktu z innymi zwierzętami. Takich możliwości nie miał, gdy zostawał samotnie na posesji. Być może wprowadzenie dłuższych, urozmaiconych spacerów oduczy go samotnego wychodzenia za ogrodzenie. Wracający z atrakcyjnego spaceru pies potrzebuje czasu na regeneracje. Nie ma już takiej chęci ani siły na samotne oddalanie się z domu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Kolejny krok do odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć psa uciekania za ogrodzenie, jest analiza otoczenia. Sprawdźmy, czy ogrodzenie posiada dziury, przez które pies może swobodnie uciekać z podwórka. Ogrodzenie powinno być starannie zabezpieczone, a brama i furtka zamknięte. W ten sposób pies nie wyjdzie tak łatwo z posesji. Pamiętajmy, że czworonogi często uciekają dlatego, bo mogą. Solidne ogrodzenie nie jest przeszkodą nie do pokonania, jednak może skutecznie zniechęcić czworonoga od uciekania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Jak oduczyć psa uciekania na spacerach?

Druga sytuacja dotyczy uciekania na spacerach. Pies uciekający podczas spaceru najprawdopodobniej zauważył coś, co mocno go zainteresowało. Niektóre psy (np. rasy myśliwskie) mają silnie zakorzeniony instynkt łowiecki i mogą zerwać się w pogoń za szybko uciekającym, małym zwierzakiem lub rowerem. Pies uciekający od właściciela na spacerach nie powinien biegać bez żadnego zabezpieczenia.

Do wychodzenia na spacer najlepiej zastosować obrożę lub szelki oraz długą smycz. Dzięki temu zyskujemy kontrolę nad pupilem i uniemożliwiamy mu ewentualną ucieczkę. Jest to bardzo istotne dla jego bezpieczeństwa. Uciekający pies może wpaść pod samochód, zostać pogryziony przez inne psy lub zwyczajnie się zagubić. Dlatego zadaniem właściciela jest zadbanie o bezpieczeństwo na spacerach.

Podczas wychodzenia z domu można też uczyć prostych komend posłuszeństwa. Będą to komendy przywołujące, np. „do mnie”. Ćwiczenia rozpoczynamy w bardzo małym rozproszeniu (np. w domu), następnie kontynuujemy na posesji. Ostatnim krokiem będzie ćwiczenie na spacerach i w większym rozproszeniu.

Sposób na uciekającego psa – regularne, konsekwentne ćwiczenia

Najprostszy sposób na uciekającego psa to wdrożenie konsekwentnego szkolenia. Podczas ćwiczeń należy stosować się do kilku bardzo ważnych zasad. Po pierwsze, nigdy nie karcimy psa, gdy do nas wróci. W ten sposób zniechęcamy go do wykonywania zadania i sprawiamy, że pies nie będzie miał motywacji do wracania na nasze zawołanie.

Kolejna ważna kwestia to znalezienie jednej, jasnej dla psa komendy przywołującej. Jeśli będziemy przywoływać uciekającego psa wieloma słowami, nasz przekaz będzie bardzo niezrozumiały. Znacznie lepiej będzie wyuczyć jednego sformułowania. Pies szybko skojarzy, że na komendę „do mnie” dostanie smakowity przysmak. Im lepszą nagrodę dla niego wybierzemy, tym większa będzie motywacja do powrotu. Co równie ważne dla uciekającego psa, komendę powtarzamy jeden raz. Nie nawołujemy wielokrotnie, a dajemy psu czas na reakcję. Uporczywe powtarzanie jednej komendy i brak reakcji ze strony psa to prosty sposób na wyuczenie reakcji „mogę przyjść, ale nie muszę”. Jeśli chcemy wyszkolić uciekającego psa, stosujemy metodę małych kroczków. Szkolenie rozpoczynamy od bardzo małego rozproszenia (przywołanie w domu), następnie przechodzimy krok dalej do przywołania z podwórka. Ostatnim krokiem będzie przywołanie na spacerach i w momencie działania silnych rozproszeń. Metoda małych kroczków i sowite nagradzanie pupila za dobre zachowanie to najlepszy sposób na stuprocentowe wyuczenie pożądanych zachowań.

Jeśli chcesz uzyskać więcej porad z zakresu szkolenia i pielęgnacji, skorzystaj z pozostałych artykułów w tym serwisie. Dowiesz się, jak nauczyć psa komendy ”podaj łapę”, a także poznasz inne, praktyczne wskazówki w zakresie szkolenia i opieki nad czworonogami.

ikona podziel się Przekaż dalej