Jak oduczyć psa podkradania jedzenia? Praktyczne wskazówki
Wielu właścicieli psów uskarża się na inicjowane przez pupili próby podkradania jedzenia ze stołu. Jest to uciążliwe zachowanie, które może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Pamiętajmy, że niektóre ludzkie przysmaki są trujące dla psów. Dlatego warto wiedzieć, jak oduczyć psa podkradania jedzenia i jak wprowadzić pozytywne nawyki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tresurze.
Dlaczego pies kradnie jedzenie ze stołu?
Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie byłoby stwierdzenie „bo wie, że może”. Czasem to właśnie właściciel nieświadomie utrwala w psie niewłaściwe zachowania. Szczeniak, który je wprost ze stołu może wyglądać uroczo. Jeśli właściciel zareaguje śmiechem i pochwałą na takie zachowanie, będzie to klasyczne utrwalenie.
Dlatego pamiętajmy, że każdy dorosły pies i młody szczeniak powinien zapoznać się z zasadami, które panują w naszym domu. Zasady należy wprowadzać łagodnie, bez używania kar, ale jednocześnie konsekwentnie. To właśnie konsekwencja i prawidłowa komunikacja z pupilem będą podstawą do oduczenia go negatywnych nawyków.
Warto także odpowiedzieć na pytanie, kiedy najczęściej pojawia się problem podjadania ze stołu. Przyczyną takiego zachowania może być dieta naszego pupila. Szczeniaki, które zostały nauczone jedzenia wyłącznie suchej lub mokrej karmy, na ogół nie przejawiają zainteresowania jedzeniem na ludzkim stole. Jednak wystarczy nauczyć je podjadania, co jakiś czas podawać kąsek ludzkiego jedzenia. W ten sposób pies zaczyna kojarzyć, że ludzkie jedzenie jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Jeśli połączymy to z chęcią zwrócenia na siebie uwagi, mamy już niemal gotową receptę na utrwalenie w psie negatywnego nawyku podjadania.
Jak oduczyć psa podkradania jedzenia?
Jeśli pies notorycznie kradnie jedzenie ze stołu, prawdopodobnie ma już silnie utrwalony nawyk. Dlatego szkolenie rozpoczynamy od wprowadzenia prostych zasad, które obejmują wszystkich domowników. Pierwszą z nich jest niedokarmianie pupila ludzkim jedzeniem. Zasada obejmuje także zakaz oblizywania talerzy i ignorowanie prób wymuszania jedzenia. Po pewnym czasie szczeniak lub dorosły pies załapie, że jego spojrzenia i trącanie nosem, nie przynoszą żadnego efektu.
Zauważmy też, że pies kradnie ze stołu kąski, które są dla niego atrakcyjne. Dlatego zadbajmy o to, by ludzkie jedzenie nigdy nie znajdowało się w zasięgu pupila. Będzie to szczególnie istotne w przypadku słodyczy z zawartością kakao lub rodzynek. Są to dla psa produkty trujące.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jak oduczyć psa podkradania jedzenia? Oprócz wprowadzenia wspomnianych wyżej zasad musimy nauczyć się odpowiedniej reakcji na negatywne zachowanie pupila. Warto wprowadzić komendę ”nie wolno”. Stosujemy ją wtedy, gdy pies podjada z niedozwolonego miejsca, kradnie ze stołu lub zachowuje się w sposób niewłaściwy. Komenda ”nie wolno” powinna być dla psa prostym komunikatem, który informuje, że właściciel nie akceptuje danego zachowania. Odpowiednio wprowadzona, czytelna dla psa reprymenda słowna będzie znacznie skuteczniejsza niż krzyczenie lub co gorsze, agresja w stosunku do zwierzaka. Takie przejawy wzmocnień negatywnych mogą odbić się w postaci utraty zaufania do właściciela, a nawet w rozwoju wyraźnej bojaźliwości i braku pewności siebie u szczeniaka. Sprawdź także ten artykuł na temat tresury psa krok po kroku.
Jak oduczyć psa podkradania jedzenia? Przydatna komenda ”na miejsce”
Komenda ”na miejsce” to kolejna sprytna sztuczka, która może wyeliminować problem podjadania i podkradania ze stołu. Jeśli nie pomaga nic innego, a nasz pies ciągle żebrze o kąsek i korzysta z każdej nadarzającej się okazji, możemy odesłać go do legowiska.
Komenda ”na miejsce” wcale nie musi oznaczać dla psa kary. Odpowiednio wprowadzona będzie dla pupila czymś absolutnie normalnym i zrozumiałym. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies powinien posiadać własną, bezpieczną przestrzeń. Może to być legowisko lub klatka kennelowa. Komenda ”na miejsce” jest formą odesłania go do swojego kącika, w którym może wyciszyć emocje i odetchnąć. W tym czasie domownicy spokojnie zjedzą posiłek i odstawią puste talerze w miejscu niedostępnym dla pupila.
Pamiętajmy też, że komenda ”na miejsce” wymaga przejścia przez kilka etapów. Na wstępie uczymy psa samego przyjścia na miejsce, później przedłużamy jego pobyt, następnie wypowiadamy komendę w coraz większym oddaleniu i uczymy psa coraz dłuższego przebywania w legowisku lub klatce kennelowej. Konieczne będzie również wprowadzenie komendy zwalniającej, która poinformuje pupila, że może wyjść z posłania i odebrać nagrodę.
Co zrobić, gdy pies kradnie jedzenie z nudów?
Jedną z przyczyn podkradania jedzenia jest znudzenie i brak wrażeń. Psy niejednokrotnie zwracają tym uwagę właścicieli. Co więcej, atencja właściciela, choćby niezbyt optymistyczna, jest dla psa potraktowana jako nagroda.
Dlatego pamiętajmy, że każdy pies wymaga aktywności fizycznej i ćwiczeń umysłowych. Zadaniem właściciela jest zapewnienie pupilowi nowych doznań węchowych, umożliwienie poznawania innych psów na spacerach i eksploracji ciekawych szlaków.
W domu możemy wykorzystać zabawki interaktywne, maty węchowe, lickomaty i różnego rodzaju gadżety, które zmuszą pupila do myślenia, a jednocześnie zmęczą fizycznie. Wspólne zabawy szarpakiem, rzucanie piłeczki lub codzienna dawka pieszczot mogą sprawić, że pies przestanie domagać się tak dużej uwagi.
Jeśli chcesz poznać więcej porad na temat szkolenia psów, przeczytaj także inne artykuły na tym portalu. Dowiesz się z nich, jak oswoić psa z kąpielą lub przeczytasz, jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę.