Jak ochronić rośliny ogrodowe przed psem? Wyjaśniamy krok po kroku
Ogród to dla wielu z nas miejsce relaksu i odpoczynku. Często jednak dla właścicieli psów, staje się on areną walki o przetrwanie dla roślin. Psy uwielbiają biegać po trawnikach, kopać w ziemi i żuć liście. Niestety, takie zachowanie może prowadzić do uszkodzeń i zniszczeń roślin ogrodowych, które często wymagają wiele naszej pracy i czasu. Okazuje się, że często problematyczne jest jednoczesne cieszenie się swoim czworonożnym przyjacielem oraz pięknem swojego ogrodu. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, aby było to jednak możliwe, oraz jak ochronić rośliny ogrodowe przed psem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Dostosowanie ogrodu do psa
Bardzo ważne jest, aby zapewnić naszym psom odpowiednie miejsce do spędzania czasu na posesji. Większość psów spędza dużo czasu przy ogrodzeniu, obserwując przechodniów i kontrolując otoczenie, co skutkuje wydeptanymi w tym miejscu ścieżkami. Dlatego warto pozostawić na takim terenie pas ziemi o szerokości 80 cm (lub 1 m dla większych psów). Musimy się pogodzić, że w tym miejscu i tak by nic nie urosło przez intensywne przechadzki naszego pupila. Taki odstęp między ogrodzeniem a posadzony roślinami umożliwi psu swobodne poruszanie się. Nawierzchnia wybiegu dla psa powinna być utwardzona, na przykład solidnie ubita ścieżka ziemna dla dużych psów, lub bruk, płyty kamienna lub betonowa dla mniejszych psów.
Jeżeli na posesji mamy wystarczającą ilość miejsca, warto wydzielić specjalny wybieg dla psa, najlepiej z budą, w której zwierzę może się schronić w razie niepogody. Wielkość wybiegu zależy od wielkości psa i od tego, ile czasu będzie w nim spędzał. Jeśli pies jest zamknięty w wybiegu przez kilka godzin dziennie, powinien on być na tyle duży, by mógł swobodnie się poruszać.
Odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie ogrodu
Szczególnie w miejscach zagrożonych warto zasadzić drzewa i krzewy o gęstych, drobnych i twardych pędach, takie jak wrzosy, lub te z kolcami i cierniami, na przykład berberysy, głogi czy róże dzikie gatunki. Taki wybór roślin zniechęci psa do zbliżania się do nich. Jeśli chcemy posadzić inne drzewa i krzewy, warto wybrać większe egzemplarze, ponieważ podczas zabawy trudniej będzie o ich niszczenie.
Nie należy zapominać o ochronie młodych roślin iglastych, które są najbardziej wrażliwe na działanie moczu psa. Dlatego warto osłonić je palisadą lub płotkiem z siatki. Warto jest także sadzić drzewa i krzewy nieco starsze, ponieważ są one bardziej odporne na uszkodzenia powodowane przez czworonoga. Dla roślin iglastych najlepszym rozwiązaniem jest zasadzenie wokół nich krzewów liściastych, które zniechęcą psa do zbliżania się bezpośrednio do igieł.
Aby zabezpieczyć pnie drzewek przed psem, można zastosować różnego rodzaju przeszkody, takie jak płotki czy siatki, lub wykorzystać plastikowe butelki po wodzie, które owinie się wokół pnia drzewka. Warto też urządzić grządki wzniesione, oparte o murki oporowe lub palisady, co pozwoli uniemożliwić psu dostęp do wyższych miejsc.
Należy pamiętać, że stosowane w ogrodzie nawozy i środki ochrony roślin mogą być dla psa trujące, więc trzeba zachować ostrożność przy ich stosowaniu. W czasie wykonywania oprysków psa najlepiej trzymać w domu. Ważne jest także, aby w czasie sadzenia nowych roślin, głównie cebulek i wysiewu nasion, trzymać psa poza ogrodem, tak aby nie widział, gdzie sadzisz rośliny. Po zakończeniu prac należy teren wyrównać i podlać, aby zostawić jak najmniej śladów po wykonanych pracach, co zniechęci psa do rozkopania rabat.
Jak chronić roślinność przed psim moczem
Psie zapędy na trawniku są nieuniknione. Tam, gdzie nasz czworonożny przyjaciel załatwi swoje potrzeby, powstaną charakterystyczne plamy z ciemnozielonej trawy otoczonej żółtymi plamami. Intensywna zabawa na trawniku zawsze pozostawi po sobie ślady — pazury naszego pupila mogą wyrwać całe płaty trawy, szczególnie w przypadku trawników z rolki, które łatwo odrywają się od podłoża.
Jeśli chcemy mieć piękny i trwały trawnik, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby ziemia była odpowiednio przygotowana przed siewem. Trawy wytrzymałe na intensywne użytkowanie są tutaj najlepszym wyborem. Ziemia powinna zawierać dużą ilość piasku lub żwiru (nawet do 80%) i być dobrze ugnieciona, aby uniknąć późniejszych problemów z rozkopaniem trawnika. Regularne podlewanie to również kluczowy element pielęgnacji, który pozwoli nam usunąć resztki psiego moczu, który zdecydowanie niszczy naszą roślinność ogrodową (nie zapominajmy także o sprzątaniu po naszym pupili). Nawożenie to kolejna istotna kwestia, szczególnie jeśli nasz trawnik został założony na podłożu bogatym w żwir lub piasek.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Istnieje również specjalna trawa z mikrokoniczyną, która odporna jest na mocz psa. Mikrokoniczyna to związek chemiczny, który w symbiozie z korzystnymi bakteriami brodawkowymi trifolii, posiada niezwykłą zdolność do magazynowania nadmiaru azotu w strefie korzeniowej. Ta zdolność pozwala później na dokarmianie korzeni traw, co skutecznie zapobiega wypaleniu trawy przez azot mocznikowy z moczu psa. Co ciekawe, nawet w przypadku ewentualnych uszkodzeń, trawa szybko się regeneruje, co pozwala na zachowanie pięknego i zdrowego trawnika. Sprawdź także ten artykuł: Ratunku! Jak mam oduczyć psa...? Pierwsza pomoc w eliminacji zachowań niepożądanych.
Powody, dlaczego pies demoluje ogród
Warto pamiętać, że posiadanie dużego ogrodu nie zastępuje codziennych spacerów i zabawy z psem. Chociaż pies może mieć wiele miejsca do biegania, wciąż potrzebuje interakcji z właścicielem i regularnych spacerów wraz z możliwością penetracji terenów. Dlatego ważne jest, aby właściciel poświęcał odpowiednią ilość czasu na spędzenie czasu ze swoim psem i zaspokojenie jego potrzeb fizycznych i psychicznych.
Jednym z głównych powodów, dla których pies niszczy ogród, jest nuda. Psy są inteligentnymi zwierzętami, które potrzebują stałego bodźca i stymulacji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Potrzebują codziennej aktywności fizycznej, która pozwala na wykorzystanie ich naturalnych instynktów. Jeśli nie mają możliwości spędzenia wystarczającej ilości czasu na ruchu i zabawie, mogą zacząć szukać sposobów na wykorzystanie swojej energii, na przykład poprzez niszczenie otoczenia, a w tym przypadku roślin.
Miejmy na uwadze fakt, że nasze czworonogi mogą też zwyczajnie mieć dużą frajdę z wykopywania dołków. Jest to normalne i bardzo powszechne zachowanie, które wywołuje pozytywne emocje u naszych podopiecznych. Jeżeli nie chcemy odbierać im tej przyjemności, fajnym pomysłem będzie zamontowanie małej piaskownicy lub wyznaczenie specjalnego kąciku z piachem, czy ziemią do zabaw.
Jak ochronić rośliny ogrodowe przed psem? Trzymaj się tych prostych zasad
- Zapewnij psu wyznaczone miejsce, takie jak wybieg, w którym może się swobodnie poruszać, najlepiej z utwardzoną nawierzchnią i budą, w której schroni się w razie deszczu lub wiatru.
- Pozostaw na terenie przy ogrodzeniu pas ziemi o szerokości 80 cm lub 1 m, na którym pies może swobodnie się poruszać.
- Wybieraj rośliny o gęstych, drobnych i twardych pędach, takie jak wrzosy, berberysy, głogi lub róże dzikie gatunki, które zniechęcą psa do zbliżania się do nich. Można także zasadzić większe egzemplarze drzew i krzewów.
- Osłaniaj młode rośliny iglaste palisadą lub płotkiem z siatki, a pnie drzewek możesz zabezpieczyć różnymi przeszkodami, takimi jak płotki, siatki lub plastikowe butelki.
- Zachowaj ostrożność przy stosowaniu nawozów i środków ochrony roślin, które mogą być dla psa trujące.
- Zastosuj techniki, takie jak wzniesione grządki oparte o murki oporowe lub palisady, aby uniemożliwić psu penetrację wyższych miejsc.
- Trzymaj psa poza ogrodem podczas sadzenia nowych roślin, głównie cebulek i wysiewu nasion. Po zakończeniu prac wyrównaj teren i podlej rośliny, aby zostawić jak najmniej śladów po wykonanych pracach, co zniechęci psa do rozkopania rabat.
- Zastosuj specjalne preparaty, aby zneutralizować działanie psiego moczu na trawnikach i rabatach.