Jak obciąć yorka? Groomer kontra strzyżenie yorka w domu

Osoby zastanawiające się jak ostrzyc yorka stają przed wieloma wyborami. Jednym z nich jest samo miejsce strzyżenia. Psy długowłose możemy obcinać w salonach groomerskich. Jest to bardzo wygodna metoda na obcięcie naszego pupila. W salonie groomerskim można strzyc włosy z uszu, głowy czy z całego ciała. Większość prac wykonuje się maszynką, jednak niektórzy groomerzy preferują też obcięcie nożyczkami.

Pielęgnacja w profesjonalnym salonie groomerskim to dobre rozwiązanie. Jednak niektórzy wolą też strzyżenie yorka w domu. Samodzielne obcięcie może przynosić różne korzyści, ale najważniejszą często okazuje się mniejszy stres dla zwierzęcia.

Istnieją różne sposoby strzyżenia. Pamiętajmy, że aby ostrzyc psa, musimy zaopatrzyć się w dobre narzędzia. Najprościej będzie ostrzyc pupila dobrej jakości maszynką. Obcinanie włosów na pyszczku wykonuje się już przy użyciu nożyczek. Samodzielnie możemy też wykonać tak zwane higieniczne obcinanie włosów. Masz małego pieska w domu? Sprawdź koniecznie ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa czystości.

Sposoby strzyżenia na krótko

Nasza pierwsza odpowiedź na pytanie, jak obciąć yorka, to lekka, wiosenna fryzura. W tym celu wystarczy ściąć okrywę włosową na krótko (np. nasadką na 9 mm). Prace najlepiej wykonać dobrą maszynką, co skróci czas strzyżenia i zapewni najlepszy efekt. Jak obcinać na krótko? Sposoby strzyżenia odnajdziemy przeglądając zdjęcia.  Dobrym pomysłem będzie też film, w którym zobaczymy, jak strzyc krok po kroku.

Krótkie obcięcie yorka oznacza jednocześnie największą wygodę w życiu codziennym. Pielęgnacja okaże się wtedy najmniej wymagająca, bowiem krótkie włosy nie wymagają tak częstego czesania. Dla zapewniania ciekawego efektu wizualnego możemy strzyc włosy na łapach na większą długość.

Yorkshiere terrier podczas strzyżenia oraz porady, jak ostrzyc yorka w domu krok po kroku
Najlepsze porady, ak obciąć yorka, czyli strzyżenie yorka w domu krok po kroku

Obcięcie w stylu koreańskim

Obcinanie włosów suczki czy pieska możemy też wykonać w stylu koreańskim. Obcięty york będzie wyglądał wtedy bardzo elegancko, a jednocześnie pielęgnacja jego okrywy okaże się mało skomplikowana. Sposoby strzyżenia w stylu koreańskim cieszą się dość dużą popularnością wśród miłośników małych ras. Przekonamy się o tym przeglądając zdjęcia czy film z salonów groomerskich.

Jak obciąć yorka na styl koreański? Tułów należy strzyc maszynką na krótko (6 – 8 mm). Z kolei włosy na łapkach musimy ostrzyc nożyczkami lub maszynką z większą nakładką. Jak obciąć pyszczek? Obcinanie futerka z głowy i uszu wykonujemy przy użyciu nożyczek. Pyszczek możemy przyciąć specjalnie wygiętymi nożyczkami, co da nam najlepszy efekt.

Yorkshiere terrier z mocno przystrzyżoną sierścią oraz porady, jak obciąć yorka w domu
Jak obciąć yorka samodzielnie w domu, czyli polecane fryzury dla yorka

Obcinanie włosów na średnią długość

Psy i suczki maltańczyka bądź yorka nie posiadają podszerstka, które chroni przed zimnem. Dlatego w czasie zimy możemy ostrzyc pupila na nieco większą długość, a dodatkowo zastosować ubranka ochronne. Jak obcinać na średnią długość?

Okrywę włosową z tułowia możemy ściąć zwykłą maszynką. Niektóre, dobrej jakości maszynki posiadają nasadki dystansowe o długości ponad 18 mm. Jest to wystarczające, aby móc ściąć włos na średnią długość. Dłuższy włos to jednocześnie bardziej czasochłonna pielęgnacja, jednak warto pamiętać, że suczki i pieski yorka to psy długowłose, a dłuższe futerko jest dla nich w pełni naturalne.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Strzyżenie yorka w domu możemy też wykonać w całości nożyczkami. W ten sposób nasz obcięty york będzie wyglądał najbardziej efektownie, a my zyskamy możliwość pełnej kontroli nad długością ścinania. Przeglądając zdjęcia lub film z pupilem obciętym nożyczkami, zauważymy, iż tego typu fryzura prezentuje się dość korzystnie. Na początek dobrze byłoby obcinać psa w salonie groomerskim, bowiem cięcie samymi nożyczkami jest bardziej skomplikowane niż obcięcie maszynką.

Yorkshiere terrier z kitkami i czerwoną kokardką oraz porady, jak ostrzyc yorka w domu i polecane fryzury
Jak obciąć yorka, czyli strzyżenie yorka w domu krok po kroku

Sposoby strzyżenia w stylu Teddy Bear

Fryzury w stylu Teddy Bear są domeną szpiców miniaturowych, jednak możemy je wykonać także na wielu rasach długowłosych. Oglądając zdjęcia czy film, zauważymy, że obcięty york prezentuje się bardzo efektownie.

Cięcie włosów z uszu i głowy wykonujemy w taki sposób, by proporcje pyszczka przypominały kształt owalny. Włosy po bokach głowy strzyżemy łukowato, co zapewni efekt poszerzenia pyszczka. Strzyżenie uszu wykonujemy nożyczkami i zostawiamy włos o niewielkiej długości. Obcięty york będzie nieco przypominał misia, co jest głównym założeniem fryzur typu Teddy Bear. Taka fryzura dobrze sprawdzi się zarówno dla pieska jak i suczki. Brak kitki to jednocześnie łatwiejsza pielęgnacja.

Jak ściąć okrywę włosową na tułowiu lub łapkach? Tutaj najlepiej sprawdzi się maszynka z dłuższą nasadką. Łapki możemy ostrzyc na taką samą lub nieco większą długość jak tułów, co zapewni odpowiedni efekt wizualny.

Mały yorkshiere terrier, czyli jak ostrzyc yorka i jakie fryzury warto wybrać dla tej rasy
Wskazówki i porady jak obciąć yorka nie tylko u fryzjera, ale także w domu

Jeśli chcesz, aby Twój obcięty york posiadał fryzurę typu Teddy Bear, pokaż zdjęcia lub film swojemu groomerowi. Doświadczony fachowiec będzie wiedział, jak wykonać strzyżenie głowy, uszu, łapek i tułowia.

Fryzura w kondycji wystawowej

Znamy już popularne fryzury z krótką i średnią długością okrywy włosowej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż york to rasa długowłosa. W praktyce oznacza to, że psy wystawowe nie są obcinane. Można tu wykonać tylko przycięcie włosów uszu, bowiem zbyt długa okrywa włosowa stanowi nadmierne obciążenie i prowadzi do opadania uszu.

Fryzura w kondycji wystawowej może być utrzymana również dla celów domowych. York z długim włosem z pewnością będzie wyróżniał się na spacerach, a jego gęste, obfite futro okaże się eleganckie. Od czasu do czasu możemy wykonywać tak zwane strzyżenie higieniczne, ewentualnie podciąć włos na podbrzuszu. W przypadku psów z bardzo długim włosem zaleca się papilotowanie. Jednak zazwyczaj jest to domena hodowców i niewiele osób prywatnych decyduje się na takie rozwiązanie dla swojego pupila.

Yorkshiere terrier z dłuższą sierścią i kokardką oraz porady, jak obciąć yorka w domu
Jak obciąć yorka krok po kroku, czyli strzyżenie yorka w domu i polecane fryzury

Powyżej opisaliśmy kilka popularnych fryzur dla yorka. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat pielęgnacji psów, dowiedzieć się jak zrobić ubranko dla psa, czy poznać specyfikę różnych ras, zapoznaj się z innymi artykułami na naszym portalu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny