Obcinanie pazurów psa – zdjęcia, cena

Jak prawidłowo obcina się paznokcie psom?

Część psów sama spiłowuje sobie pazurki. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaka, który bardzo dużo biega. Istotne jest także to, jak szybko rosną pazurki. Jednak w przypadku psów starszych i tych mniej aktywnych, to konieczne może okazać się przycinanie pazurów mniej więcej raz na trzy tygodnie.

Pazurki obcina się pieskowi, gdy ten ma je dostatecznie długie. Znakiem charakterystycznym powinno być stukanie paznokciami po podłodze w domu. Nie można dopuścić do tego, aby były za długie i się zakręcały, ponieważ wtedy m.in. przeszkadzają pieskowi w bieganiu i chodzeniu.

Istotny jest sposób ich obcinania. Paznokcie prawidłowo należy obcinać z dołu do góry, nigdy nie wolno robić tego na odwrót czy od boku. Jeśli nie możesz sobie tego zobrazować, warto obejrzeć zamieszczone w Internecie zdjęcia. Możesz też poprosić weterynarza, aby ci pokazał, jak obciąć psu pazury.

Paznokcie rosnące na przednich łapach można skracać, gdy piesek siedzi, ale te na tylnych obcina się, gdy piesek leży, ponieważ wtedy ma się do nich lepszy dostęp. Jeśli masz małego psa, możesz położyć go sobie na kolanach. Lepiej przyciąć mniej niż za dużo, ponieważ wnętrze paznokcia jest mocno ukrwione i unerwione. Skaleczenie sprawi nie tylko ból u pupila, ale także wielki bałagan.

Macierz (żywa tkanka wewnątrz pazura) najlepiej widoczna jest, gdy pies ma jasne pazurki. Zwykle wtedy właściciel nie musi się martwić, że zahaczy o macierz. Jeśli jednak pies ma czarne pazury, to warto skracać je tylko trochę, ale za to częściej. Po każdym obcinaniu pazurków należy wręczyć pieskowi nagrodę w postaci ulubionych przysmaków i pochwał, aby wzmocnić pozytywne skojarzenia z zabiegami pielęgnacyjnymi.

Jaka jest cena za obcinaczki?

Zakrzywione nożyczki używa się przy kotach oraz małych psach, które mają delikatniejsze pazurki. Średnie i większe rasy mają już zdecydowanie twardsze pazury, więc te obcinaczki mogłyby nie dać sobie z nimi rady. Zazwyczaj kosztują ok. 8 – 40 zł.

Przy większych psach sprawdza się obcinanie pazurów gilotyną. Cena za ten przyrząd waha się od 15 do 30 zł. Z kolei klasyczne obcinaczki kosztują ok. 50 zł. Jeżeli nie czujesz się pewnie w tej kwestii, możesz obcinać pazurki pieska u weterynarza. Koszt takiej wizyty to kwestia ok. 10 – 15 zł. Weterynarz może poprosić, abyś na ten czas ubrał pieskowi kaganiec weterynaryjny (można go kupić za ok. 10 – 35 zł).

Istnieje jeszcze elektryczny pilnik do ścierania pazurków u zwierząt. Nie jest to często wybierane narzędzie do pielęgnacji pazurów kotów, ale właściciele psów coraz częściej po niego sięgają. Cena za pilnik zazwyczaj waha się od 50 do 150 zł, choć można trafić też i na oferty za 250 zł.

Obcinanie pazurów psu w czasie wizyty u fryzjera, a także informacje, jak obciąć pazury psu - jak wykonać obcinanie
Jak obciąć pazury psu krok po kroku, czyli jak wykonać obcinanie pazurów u psa samodzielnie

Warto mieć pod ręką puder do hamowania krwawienia, gdyby jednak doszło do skaleczenia psa. PPP Nail Safe Styptic Powder kosztuje ok. 30 zł za pojemnik o wadze 14 g, a za proszek Trimmex 30 g trzeba zapłacić ok. 40 zł. Jeśli nie chcesz bezpośrednio posypywać rany, możesz pokusić się jeszcze o specjalny pojemnik na puder Show Tech za ok. 35 zł. Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często kąpać psa.

Pielęgnacja czworonoga – rodzaje szamponów, cena

W czym i jak często kąpać psa?

Pieski kąpie się tylko w razie potrzeby. Łyse rasy psów wymagają cotygodniowych kąpieli oraz częstego smarowania kremem. Yorki trzeba myć co 10-14 dni, jednak większość pupili wystarczy wykąpać raz w roku. Wyjątek stanowią pieski, które mają problemy ze skórą lub są zapchlone. Psy należy też kąpać przed każdą wystawą. Szczeniaka warto wymyć po raz pierwszy, gdy ten będzie miał za sobą wszystkie szczepienia i jego organizm nabędzie odporność.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Do wyboru dostępne są następujące szampony:

  • nawilżające,
  • lecznicze (weterynaryjne),
  • dla szczeniąt,
  • hipoalergiczne,
  • odtłuszczające,
  • antybakteryjne i antygrzybiczne,
  • wyciągające kolor,
  • dla psów o krótkiej, długiej lub szorstkiej sierści,
  • dla psów konkretnej rasy,
  • dla psów z podszerstkiem lub bez podszerstka.

Pieski, które mają stan zapalny skóry, powinny być wykąpane w szamponie, który reguluje mikroflorę skóry. Tak działa weterynaryjny szampon Hexoderm. Na choroby wywołane bakteriami lub grzybami można zastosować preparat VetExpert. Z kolei Dr Seidel sprawdza się przy psach, które mają skórę skłonną do alergii i wszystkie inne szampony powodują podrażnienia.

Nigdy nie można myć czworonoga w szamponie dla ludzi, nawet w tym przeznaczonym dla dzieci. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że pies dostanie od niego uczulenie. Jeśli pies nie lubi wody lub chcesz wyczyścić sierść psa z kurzu i brudu w czasie podróży, możesz to zrobić suchym szamponem. Dostępny jest zarówno jako puder, jak i pianka oraz spray. Po spacerach możesz czyścić łapy swojego pupila specjalnymi nawilżającymi chusteczkami.

Ile trzeba zapłacić za szampon dla psa?

Za szampon dla szczeniąt Over Zoo trzeba zapłacić ok. 18 zł za 250 ml. Cena Groom Professional Argan Oil Shampoo wynosi ok. 62 zł za 450 ml, a Pet Head ok. 50 zł za 475 ml. Za szampon dla psa i kota firmy Trixie trzeba zapłacić ok. 25 zł za 1l. VetExpert kosztuje ok. 30 zł za 250 ml, Dr Seidel ok. 25 zł za 220 ml, a weterynaryjny Hexoderm ok. 25 zł za 200 ml.

Suchy szampon Trixie w formie pudru to kwestia ok. 10 zł za pojemnik o pojemności 200 g. Za preparat w piance Chris Christensen OC Magic Foam trzeba zapłacić ok. 20 zł za 50 ml. Pet Head Dry Clean w sprayu kosztuje ok. 55 zł za 450 ml. Mokre chusteczki Savic Refresh'r Sensitive kosztują 15 zł za 20 sztuk, a Francodex 28 zł za 50 sztuk.

Jak obciąć psu pazury? Przycinanie nie jest trudne, ale trzeba wiedzieć, jak to robić, aby nie wyrządzić pieskowi krzywdy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby obcinać samą końcówkę i nie zahaczać o macierz. Jeśli twój pies ma czarne pazury i nie widzisz, gdzie zaczyna się żywa tkanka, to staraj się je skracać tylko trochę, ale za to częściej. Pazury rosnące na tylnych nogach najlepiej przycinać, gdy pies leży. Małe pieski w czasie tego zabiegu możesz trzymać na kolanach.

ikona podziel się Przekaż dalej