Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jak wychować szczeniaka?

Tresurą psa trzeba zająć się od samego początku. Nie należy z tym zwlekać, bo później będzie coraz trudniej. Jednak nauka psa załatwiania się na zewnątrz może trochę potrwać. Szczeniak nie od razu załapie, o co w tym wszystkim chodzi. Jest to jeszcze psie dziecko i musi dużo zrozumieć. Co należy mieć na uwadze?

Szczeniak nie kontroluje swoich potrzeb, a jego pęcherz jest stosunkowo mały i szybko się zapełnia. Na pewno nie wytrzyma on całej nocy bez załatwienia się. Początkowo możesz uczyć psa załatwiać się na matę. Choć gazety wydają się dobrym pomysłem, nie do końca takim są – papier nie zatrzyma moczu, który przesiąknie na panel i w rezultacie może go zniszczyć. Tak samo w żaden sposób nie zniweluje przykrego zapachu. Za to maty higieniczne są zrobione z chłonnych włókien i mają wodoodporny spód.

Gdzie dostać maty higieniczne? Dostępne są zarówno w sklepach zoologicznych, jak i w aptekach. Maty dla szczeniąt są droższe, a te dla ludzi są nie tylko tańsze, ale i większe oraz mocniejsze. Matę należy rozkładać w jednym miejscu, najlepiej koło drzwi lub w miejscu, w którym szczególnie upatrzył sobie szczeniak. Jednak jest to dopiero pierwszy etap tego, jak oduczyć psa sikania w domu.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Kiedy pies nauczył się załatwiać na matę, najwyższa pora przenieść się na zewnątrz. Zacznij od wynoszenia szczeniaka na zewnątrz po każdym posiłku i zabawie, a także, gdy zaraz po tym, jak psiak się obudzi. W zależności od psa, wypracowanie nawyku może nastąpić po kilku takich próbach lub dopiero po miesiącach. Nie należy jednak się zniechęcać, a po prostu być przy tym cierpliwym.

Etap z matą można pominąć, jeżeli mieszkasz w domku. Wtedy możesz wynieść psiaka i postawić go na podwórku za każdym razem, gdy maluch zabiera się do szukania sobie miejsce na załatwienie swoich potrzeb. Choć i wtedy może nie zdążyć nawet ubrać butów, a szczeniak już zrobi swoje i szczęśliwy wróci do zabawy.

Pies podczas spaceru, a także skuteczne porady i sposoby, jak oduczyć psa sikania w domu
Porady i praktyczne informacje, jak oduczyć psa sikania w domu

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, kiedy mata nie jest dla niego przekonująca, a wychodzenie na spacer co 2 godziny (w tym także w nocy) jest niemożliwe? Jest jeszcze jeden sposób. Pomóc może kuweta. Nie może to być jednak kuweta dla kota – one mają za wysokie ścianki i szczeniak nie będzie w stanie dostać się do środka na czas lub w ogóle. Są jednak specjalnie ubikacje dla psów. Te kuwety wyścielane są syntetyczną trawą, która ma za zadanie udawać trawę i załatwianie się na podwórku. Kiedy więc widzisz, że psiak kręci się, szybko wstaw go do kuwety. Potem powinno być już łatwiej z przestawieniem się na prawdziwą trawę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o maltańczyku białym?

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Jak nauczyć psa czystości?

Tresura psa

Pies nie będzie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych tam, gdzie śpi. Hodowcy często korzystają z tego i połowę kojca zakładają matami, a drugą kocami. Jest to pierwszy etap w wychowaniu szczeniaka. Jednak nauka psa nie kończy się na tym. Teraz reszta należy do ciebie – nowego właściciela czworonoga.

Jak ułatwić sobie życie z psem? Podczas wyprowadzania psa na spacer, możesz nauczyć go pewnej komendy. Za każdym razem, gdy będzie się załatwiał, mów „zrób”, „siku” lub jakieś inne określenie, które sobie upatrzysz. Pies zakoduje, że to słowo oznacza załatwianie się. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad tym, aby psiak nie załatwił się w niedozwolonym miejscu, ale też ułatwić Ci to późniejsze spacery.

Jeżeli zaś pies zacznie np. sikać w domu przy Tobie, klaśnij w dłonie i podnieś go, a następnie szybko zabierz go w odpowiednie miejsce, w zależności od wybranej metody: na matę, do kuwety lub na dwór. Kiedy jesteś z nim na spacerze, poczekaj do czasu, aż się załatwi. Za każdym razem, gdy szczeniak zachowa się dobrze, należy go pochwalić. Pogłaszcz go, a od czasu do czasu daj także przysmak, choć na samym początku możesz częściej stosować jako nagrodę jego ulubiony smakołyk. Chwalenie psa, czy to na spacerze, czy w domu, komunikuje mu, że zrobi coś dobrze. Dzięki temu pies szybciej zrozumie, jak powinien się zachowywać. W końcu: będzie chciał otrzymać pochwałę. Pomoże to ruszyć dalej z tresurą. Czego jednak się wystrzegać?

Unikanie kar

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze bez stosowania kar? Czy jest w ogóle możliwe? Tak! A wręcz jest to wskazane! Karcenie psa to metody stare oraz niewłaściwe. Dlaczego?

Jedną ze znanych kar jest wkładanie nosa psa do jego odchodów lub sików. Jednak w ten sposób tylko wyrządza się mu krzywdę. Pies nie rozumie, że zrobił coś źle. Będzie się jednak bał, że właściciel znowu to zrobi, więc kiedy ponownie zdarzy mu się napaskudzić… zacznie zjadać swoje odchody. Z kolei krzykiem pokazujesz mu zainteresowanie, więc w przyszłości może w ten sposób starać się zwrócić na siebie Twoją uwagę. Jak więc trzeba się właściwie zachować? Kiedy narobi, należy go zignorować i posprzątać odchody detergentem, który zmyje zapach. To ważne! Jeżeli pozostaniem choć trochę zapachu, pies zechce załatwić się tam ponownie.

Nie wolno również bić psa. Karcenie go w ten sposób może wywołać w nim lęk i gdy dorośnie, będzie się bał, gdy tylko usłyszy właściciela przed progiem mieszkania. Stanie się psem zlęknionym, co będzie początkiem problemów – w napadzie paniki może ugryźć, chcąc uniknąć kolejnego klapsa. Może stać się agresywny i atakować również bez powodu. Nie jest to ani pożądane, ani właściwe.

Co jeszcze jest ważne? Należy również pamiętać, że gdy szczeniak jest w okresie szczepień, nie wolno narażać go na kontakt z innymi psami oraz długie spacery. Jeśli mieszkasz w domku, wystawiaj go tylko na chwilę, aby załatwił potrzebę, jeżeli nie chcesz stosować mat i kuwety w początkowych okresach jego dojrzewania. Jeżeli jednak nie masz podwórka, warto wybrać jedną z tych dwóch opcji, zanim szczeniak nabierze właściwej odporności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny