Jak nauczyć psa posłuszeństwa? 5 praktycznych wskazówek
Prawidłowa relacja człowieka z psem wymaga dużej ilości pracy i szkolenia. Dobrze przygotowany do życia szczeniak wyrasta na stabilnego i posłusznego pupila domowego. Dlatego poniżej podpowiemy, jak nauczyć psa posłuszeństwa. Wyszczególnimy pięć praktycznych wskazówek, które przydadzą się każdemu początkującemu posiadaczowi czworonogów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tresurze.
Szkolenie psa – kiedy zaczynać?
Nauka szczeniaka rozpoczyna się już kilka tygodni po narodzinach. W pierwszym etapie życia, pies obserwuje swoją matkę, która uczy go typowych zachowań. Następuje też nawiązanie pierwszych kontaktów z rodzeństwem, wspólne zabawy, ustalanie hierarchii i wzmacnianie wzajemnych relacji. Jest to bardzo ważny okres w życiu pupila, który przekłada się na zachowanie w dorosłym życiu.
Do 14 tygodnia życia pies znajduje się w tak zwanym okresie socjalizacji. Nauka powinna polegać wtedy na poznaniu jak największej liczby sytuacji, zapachów, zwierząt i dźwięków. Umożliwi to wyrobienie prawidłowych nawyków, wyeliminowanie nadmiernej lękliwości czy agresji w stosunku do nieznanych sytuacji.
Po okresie socjalizacji możemy rozpocząć szkolenie. Trening odbywa się zarówno w domu, jak i na spacerze. Tresura psa w tak młodym wieku to głównie nauka podstawowych komend posłuszeństwa, które przydadzą się w codziennych relacjach z właścicielem. Nauka takich komend jak „zostaw” czy „nie wolno” bardzo przydaje się na spacerze i może uchronić naszego pupila przed wieloma problemami.
Jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa? Szkolenie pozytywne
Niegdyś tresura psa opierała się na teorii dominacji. W dzisiejszych czasach behawioryści odradzają takie praktyki, wskazując na praktyczne aspekty szkolenia pozytywnego. Udowodniono, że tresura psa za pomocą wzmocnień pozytywnych jest wyjątkowo skuteczna i prowadzi do zbudowania zażyłych relacji pomiędzy właścicielem, a pupilem.
Posiadając labradora czy szczeniaka innej rasy, najprawdopodobniej zauważyliśmy duży apetyt naszego pupila. Atrakcyjne przysmaki dla psa są świetnym motorem napędowym, które sprawia, że nasz pupil chętnie wykonuje polecenia. Im atrakcyjniejsza nagroda, tym przyjemniejsza i bardziej skuteczna nauka.
Jak nauczyć psa posłuszeństwa za pomocą przysmaków? Wystarczy systematycznie uczyć wybranej komendy i nagradzać psa za dobrze wykonane zadanie. Szkolenie przy pomocy przysmaków wcale nie musi bazować na wymyślnych smakołykach. Szczeniak labradora czy owczarka chętnie wykona komendę w zamian za zwykłe granulki karmy. Jest to najprostsza metoda wzmocnienia pozytywnego.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Szkolenie metodami pozytywnymi to także radosne pochwały i głaskanie naszego pupila. Budowa pozytywnych skojarzeń wywoła w pupilu uczucie euforii sprawiając, że będzie chętny do wspólnych aktywności. Najważniejsze jest tutaj zachowanie atrakcyjności ćwiczeń, co okazuje się szczególnie trudne przy szkoleniu ras, które wykazują się większym poziomem niezależności i nie zawsze słuchają swojego właściciela. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa sztuczek i komend.
Jak nauczyć psa czystości?
Wiele osób zastanawiających się, jak wychować szczeniaka, rozpoczyna od treningu czystości. Jest to nauka, którą powinien opanować każdy mieszkający w domach i mieszkaniach szczeniak. Trening maleńkiego pieska często rozpoczyna się na specjalnych matach chłonnych. Nauka polega na nagradzaniu za załatwianie swoich potrzeb w odpowiednim miejscu. Z chwilą ukończenia pełnego cyklu szczepień ochronnych możemy rozpocząć trening na spacerze.
Szczeniak labradora i każdej innej rasy najczęściej załatwia swoje potrzeby po spaniu, jedzeniu oraz intensywnej zabawie. Są to momenty, w których należy wyprowadzać go na zewnątrz. Nauka czystości może polegać na nauczeniu odpowiedniej komendy, która skłania psa do wypróżniania się. Co więcej, owa komenda przyda się w przyszłości podczas skróconych spacerów.
Trening na spacerze rozpoczynamy w miejscach zacisznych, które nie będą nadmiernie dekoncentrować pupila. Po wykonaniu odpowiedniej czynności nagradzamy psa i kontynuujemy spacer. Pamiętajmy, aby nie skracać spaceru zaraz po tym, jak pies załatwi swoje wszystkie potrzeby. Może to bowiem doprowadzić do skojarzenia, że zrobienie siku wiąże się z szybkim powrotem do domu.
Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Wspomaganie klikerem
W wielu książkach szkoleniowych odnajdziemy informacje, które dotyczą użycia klikera. Jest to mały przedmiot, wydający charakterystyczny dźwięk. Tresura psa przy użyciu klikera bazuje na budowie pozytywnego skojarzenia dźwięku oraz wykonywanej czynności. W wielu przypadkach okazuje się to skuteczna metoda na naukę labradora, psa rasy husky czy małego yorka.
Tresura psa przy użyciu klikera jest bardzo prosta. Zadaniem właściciela jest klikanie w chwili, gdy pies wykona odpowiednią czynność. Po kliknięciu powinna nastąpić pochwała słowna lub dodatkowa nagroda w postaci przysmaku. Charakterystyczny, występujący tylko w określonych sytuacjach dźwięk klikera sprawia, że pupil szybciej zrozumie, czego od niego oczekujemy.
Trening z klikerem zazwyczaj rozpoczyna się w domu. Jest to środowisko, w którym zaczynamy naukę większości komend. W późniejszym etapie można dołączyć trening na spacerze. Pamiętajmy przy tym, iż spacer wiąże się z większą ilością bodźców, które mogą dekoncentrować pupila. Dlatego jest to dopiero drugi krok szkoleniowy.
Najpierw teoria, potem praktyka – książka szkoleniowa dla początkujących
Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jak nauczyć psa posłuszeństwa, musimy omówić podstawy. Pamiętajmy, że tresura psa wymaga przynajmniej bazowej wiedzy, którą powinni posiadać wszyscy właściciele czworonogów (również rasy łagodnej i łatwej do ułożenia, np. labradora).
Pierwszą dawką praktycznej wiedzy będzie odpowiednia książka o szkoleniu psów. Dowiemy się z niej jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa, czy jak przebiega tresura psa nadmiernie lękliwego. Dobra książka odpowie na wiele pytań nurtujących przyszłego właściciela czworonoga.
W ofercie sprzedaży znajdziemy dużo interesujących pozycji, które polecają behawioryści na całym świecie. Nawet krótko napisana książka pomoże nam uniknąć podstawowych błędów szkoleniowych. Jest to dość istotne, bowiem błędy w szkoleniu niektórych psów mogą okazać się bardzo trudne do naprawienia.