Przed rozpoczęciem

Przygotuj ulubione smaczki twojego pupila i znajdź spokojne miejsce, w którym odbędzie się trening. Może to być zacisze domowe lub na zewnątrz, gdzie nie ma wielu bodźców. Ważne jest, aby wybrać takie miejsce, w którym nie będzie zbyt dużo zaproszeń. Dzięki temu pies skupi się na tobie oraz nauczeniu się szybko i skutecznie nowej komendy. Pamiętaj, że każda nauka i tresura twojego psa powinna odbywać się w pozytywnej atmosferze i dawać satysfakcję obydwu stronom. Nie przeprowadzaj sesji treningowej dłużej niż 15 minut, aby pies się nie zniechęcił. Jeżeli nie uda wam się w tym czasie przejść przez wszystkie etapy — spokojnie, możesz rozłożyć naukę na parę dni. Bądź dla psa wyrozumiały i cierpliwy. Każdy pies ma swój indywidualny czas nauki, dlatego nie spiesz się i dostosuj tempo treningu do jego potrzeb. Zasady dotyczą się szkolenia zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa.

I etap

Z reguły psiakom łatwiej jest podawać łapę z pozycji siedzącej, więc na początku zaleca się zachęcanie psa do siadu.

Pokaż psu smakołyka na dłoni i zaciśnij ją w pięść. Wystaw zamkniętą dłoń ze smaczkiem na wysokości łapy psa. Będzie próbował wydostać przysmak z dłoni pyskiem lub łapą. Nagradzamy go tylko i wyłącznie za każdy ruch wykonany łapką.

Ten etap ćwiczenia, możemy zakończyć gdy za każdym razem, gdy wyciągniemy zamkniętą dłoń ze smaczkiem, pupil porusza łapę. Pamiętaj o każdorazowym nagrodzeniu psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

II etap

Teraz wystaw pięść ze smaczkiem w taki sposób, aby pies mógł oprzeć łapę. Nagradzaj go za każdym razem gdy jego łapa Cię dotknie. Zrób kilka powtórzeń i jeżeli za każdym razem pies dotyka cię łapką w dłoń, możesz zakończyć ten etap.

Piesek podający łape oraz jak nauczyć psa podaj łapę i komendy
Komenda podaj łapę, czyli jak nauczyć psa komend krok po kroku

III etap

Kolejna sesja treningu polega na wystawianiu do psa nadal pięści, ale już bez przysmaku w środku. Tak samo jak poprzednio, nagradzaj go ulubionym przysmakiem za każde dotknięcie łapą Twojej dłoni. Sprawdź także ten artykuł: Jak nauczyć psa posłuszeństwa? 5 praktycznych wskazówek.

IV etap

Gdy wszystkie poprzednie kroki mamy opanowane, możemy zacząć wystawiać otwartą dłoń i wprowadzić komendę. To jakiego słowa użyjemy, zależy już od nas. Najpopularniejsze hasła to “łapa”, “daj łapę” i “cześć”.

Wystawiamy do psa otwartą dłoń, jednocześnie wypowiadając komendę. Wykonaj kilka powtórzeń, za każdym razem używając odpowiedniego hasła. Nie zapominaj, aby dawać psu nagrodę za poprawnie wykonane ćwiczenie.

Różny kontekst

Ważne jest, abyśmy byli świadomi, że fakt, iż nasz pies potrafi podawać nam łapę w domu, gdzie uczyliśmy go tej komendy, nie oznacza, że na spacerze również będzie to potrafił. Dla psa są to dwa różne konteksty i w takich okolicznościach może nie do końca rozumieć komendy, którą z kolei w domu wykonuje perfekcyjnie. Dlatego powinniśmy taki trening przeprowadzać w różnych miejscach, aby nasz pies nauczył się, że polecenie "podaj łapę" odnosi się do różnych sytuacji i miejsc. Ta zasada dotyczy oczywiście każdej komendy i nauki zarówno szczeniaka jak i dorosłego psa.

Zastosowanie różnych lokalizacji podczas treningu pozwoli naszemu psu na generalizację nauki. Oznacza to, że nauczy się odpowiednio reagować na komendę nie tylko w jednym, konkretnym miejscu, ale również w innych sytuacjach. Taka generalizacja jest kluczowa, aby nasz pies reagował na nasze polecenia niezależnie od otoczenia.

Podczas nauki w różnych miejscach, powinniśmy być cierpliwi i konsekwentni. Może być potrzebne więcej czasu, aby pies skojarzył, że dana komenda dotyczy różnych sytuacji i otoczenia, ale z upływem czasu i regularnym treningiem pies na pewno się tego nauczy.

Tresura w różnych miejscach stanowi ostatni etap nauki komendy "podaj łapę".

ikona podziel się Przekaż dalej