Czemu służy ta umiejętność

Chodzenie psa przy nodze to niezwykle istotna i praktyczna umiejętność, którą każdy opiekun powinien nauczyć swojego pupila. Przydaje się niezależnie od tego czy pies chodzi na, czy bez smyczy. Jest niezwykle przydatna w sytuacjach, gdy musimy przejść przez przejścia dla pieszych, poruszać się wśród tłumu ludzi, minąć nadjeżdżający rower lub zbliżającego się psa, a także w wielu innych sytuacjach. Chodzenie psa przy nodze wymaga od niego dużej koncentracji. Powinien on być blisko naszej nogi, dostosowywać się do naszego tempa oraz reagować na zmiany kierunku czy nasze skręcanie. Z tego powodu pies nigdy nie powinien cały spacer chodzić przy nodze.

Zdecydowanie można stwierdzić, że takie zachowanie mogłoby stanowić dla niego formę znęcania się. Pies potrzebuje również okazji do swobodnej penetracji terenu, spokojnego wąchania okolicy i zaspokajania swoich potrzeb fizjologicznych. Ważne jest także zrozumienie, że chodzenie psa przy nodze różni się od spacerowania na luźnej smyczy. Niemniej jednak warto regularnie ćwiczyć tę umiejętność podczas każdego spaceru, przez krótkie okresy czasu. Bardzo fajnie podczas spaceru, można połączyć znajomość komendy “do mnie” oraz “noga”. Te dwie opanowane umiejętności są kluczem do podjęcia decyzji puszczenia psa bez smyczy.

Przed rozpoczęciem nauki

Jeżeli mamy szczeniaka to warto wcześnie z nim zacząć naukę komendy “noga”. Jest to dosyć trudna umiejętność do nauczenia i wymaga z pewnością kilku sesji treningowych oraz regularnego utrwalania na spacerach. Ucząc psa jako jeszcze szczeniaka, nauka komendy może odrobinę sprawniej nam pójść. Niemniej jednak trenowanie jest możliwe każdego psa niezależnie od wieku.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Na początek trzeba się zastanowić, przy której nodze ma chodzić twój psiak. Osobiście polecam wybrać prawą stronę, ponieważ jest o wiele praktyczniejsza i wygodniejsza w codzienny spacerach. W sytuacjach gdzie musicie minąć innego psa, grupkę ludzi czy rower, z łatwością będziesz mógł oddzielić psa swoim ciałem. Lewa strona natomiast jest wykorzystywana podczas zawodów, z uwagi na wszystkie regulaminy psich sportów.

Pamiętaj o pozytywnych emocjach podczas treningu, nagradzaniu psa i niezbyt długich sesjach treningowych, aby nie zniechęcić psiaka.

Nauka chodzenia przy nodze

Etap 1: Przygotowanie i ustawienie

Rozpocznij trening, mając w ręku przysmak, który pies uwielbia. Wybierz stronę, po której ma chodzić pies i ustaw się obok niego. Upewnij się, że jego przednie łapy są na wysokości Twojej nogi. To pomoże w utrzymaniu odpowiedniego położenia. Pochwal psa ciągiem smakołyków za pozostawanie blisko Ciebie. Tym sposobem będzie miło kojarzył bycie blisko twojej nogi.

Mały pies spacerujący przy nodze właściciela, a także porady, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze krok po kroku
Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze krok po kroku, czyli nauczenie przydatmej umiejętności bez tajemnic

Etap 2: Podnoszenie przysmaku

Schowaj smakołyk w zamkniętej dłoni i przytrzymaj go blisko nosa psa. W tym momencie równocześnie unieś przysmak na wysokość klatki piersiowej i wykonaj pierwszy krok. Kiedy pies wykonuje ten krok obok Ciebie, pochwal go i nagradzaj przysmakiem. Powtarzaj ten krok kilkakrotnie. Jeśli zdecydowałeś się, że pies będzie chodził po Twojej prawej stronie, zwiększ tempo chodzenia, skręcając w prawo, lub zwolnij tempo, skręcając w lewo. Sprawdź także ten artykuł: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Wyjaśniamy krok po kroku.

Etap 3: Wprowadzenie komendy

Powtarzaj ćwiczenie z poprzedniego etapu, jednak teraz dodaj komendę słowną, na przykład "noga", w momencie gdy wykonujesz ruch smakołykiem i krokiem. Jeśli pies pewnie chodzi przy nodze, wykonując 20 kroków, przechodź do kolejnego etapu. Jeśli ma problem, obniż oczekiwania i nagradzaj go za każdy mały postęp. Nagradzaj go jednym przysmakiem po osiągnięciu właściwej liczby kroków, a na zakończenie ćwiczenia użyj komendy "koniec" i zignoruj go, aby zrozumiał, że ćwiczenie się skończyło.

Etap 4: Zwiększanie dystansu

Kontynuuj ćwiczenie z poprzedniego etapu, stopniowo zwiększając liczbę kroków, które pies ma przejść obok Ciebie. Warto także wprowadzić luźną smycz, aby pies miał poczucie większej swobody, ale zachowując kontrolę. Rozpocznij ćwiczenia na spokojnych przestrzeniach, by pies mógł się skupić, a później przenieś ćwiczenia na bardziej ruchliwe obszary. Pamiętaj o regularnych pochwałach i nagradzaniu przysmakiem za prawidłowe wykonanie.

Pamiętaj, że uczenie chodzenia przy nodze może być procesem stopniowym i wymaga cierpliwości. Dobrze jest również dostosować tempo treningu do indywidualnych potrzeb i umiejętności psa.

ikona podziel się Przekaż dalej