Jak gotować mięso dla psa? - zasady zdrowej diety “domowej”
Z każdym dniem na popularności zyskuje dieta BARF oraz jej gotowany odpowiednik. Gotując mięso dla psa, zmniejszamy zagrożenie bakteriologiczne, które wymieniane jest jako jedna z największych wad żywienia zwierząt dietami surowymi. Takie przygotowywanie posiłków ma jednak swoje zasady, dowiedz się, jak gotować mięso dla psa, by posiłki były zdrowe i wartościowe.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Kiedy gotować mięso dla psa?
To Ty decydujesz, jak będziesz żywić swojego psa:
- karmą suchą,
- mokrą karmą,
- dietą BARF lub jej gotowanym odpowiednikiem.
Jeżeli zdecydujesz się na przygotowywanie posiłków ze świeżych produktów, możesz podawać je w formie ugotowanej lub surowej. Oba rodzaje pożywienia są zwykle dobrze przyswajane przez zwierzęta. Zdarza się jednak, że niektóre psy lepiej tolerują mięso surowe lub gotowane. Dotyczy to szczególnie zwierząt z:
- nieswoistym zapaleniem jelit,
- nadwrażliwością pokarmową,
- alergią.
W ich przypadku jeden z rodzajów potraw może łagodzić objawy lepiej niż drugi.
W przypadku młodych zwierząt specjaliści nie są zgodni. Jedni zalecają, by u szczeniąt do 6 miesiąca życia podawać jednak posiłki gotowane, inni dopuszczają dietę surową.
Dania gotowane są również polecane dla zwierząt, które nie jadły nigdy surowego pożywienia. Chcąc przejść na dietę typu BARF warto najpierw przez 2-3 dni podawać mięso gotowane, a przez kolejne 2-3 dni lekko podgotowane. W ten sposób przewód pokarmowy psa przystosuje się do nowej diety i w kolejnych dniach rozpoczniesz podawanie surowych produktów. Gotowanie dla zwierząt jest polecane u tych osobników, które mają problemy z układem odpornościowym oraz w domach gdzie przebywają małe dzieci.
Pamiętaj, by zawsze dbać o higienę, zarówno podczas przygotowania surowego, jak i gotowanego mięsa. Myj naczynia z użyciem płynu oraz gorącej wody, by dobrze wyczyścić talerze, sztućce, czy blaty, które miały kontakt z surowym mięsem.
Jak wybrać mięso dla psa?
Jeżeli zdecydowałeś się na dietę BARF lub jej gotowany odpowiednik to wiesz już, że głównym składnikiem diety będzie mięso mięśniowe oraz podroby. Alternatywnym dodatkiem są warzywa i owoce, a koniecznością odpowiednie suplementy. W tym artykule skupimy się jednak na mięsie i jego właściwym przygotowaniu. Zanim zabierzesz się za gotowanie dla psa, musisz wybrać produkty.
Każdy rodzaj mięsa różni się tym jakie składniki odżywcze dostarcza Twojemu psu, a właściwie tym ile ich zawiera. Istnieją mięsa, które będą bogatsze w żelazo i te, które określamy jako chudsze lub tłustsze. Poszczególne rodzaje mięs różnią się także zawartością aminokwasów egzogennych.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Bilansujący dietę BARF pamiętaj, że:
- mięso stanowi około 60% diety,
- do 20% to podroby,
- 10-15% mogą stanowić warzywa oraz niewielki dodatek owoców,
- dieta powinna być uzupełniona np. o jajka, oleje rybne oraz inne suplementy.
Wybierając mięso dla psa w sklepie, zwróć uwagę, by było świeże. Twój niepokój powinien wzbudzić podejrzany zapach, zmiana barwy mięsa lub występowanie podejrzanych nalotów. Mięso przechowuj w lodówce przez maksymalnie 24 godziny. Jeżeli kupujesz zapas, możesz je zamrozić.
Komponując posiłki dla psa, skorzystaj z pomocy dietetyka weterynaryjnego lub gotowych zbilansowanych przepisów, które znajdziesz w książkach napisanych przez profesjonalistów. Na rynku wydawniczym jest już kilka pozycji w języku polskim. Bogata jest także oferta książek obcojęzycznych. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru mięsa dla psa.
Jak gotować mięso dla psa?
Większość psich opiekunów jest początkowo zdziwiona tym, że żywienie psów ma tyle zasad. Podobnie jest jednak z ludźmi, ale zasady te wcale nie są skomplikowane. Jeżeli chodzi o gotowanie mięsa, pamiętaj, że:
- Mięso oraz podroby dla psa wkłada się do gotującej wody.
- Obróbka cieplna nie powinna trwać zbyt długo, chcemy bowiem, by mięso zachowało jak najwięcej wartości odżywczych.
- Nie gotujemy mięsa z kością. Oddziel mięso od kości, zanim zaczniesz gotowanie.
- Chude mięso, czy ryby możesz gotować na parze.
- Warzywa są lepiej przyswajalne, gdy podasz je w formie ugotowanej i rozdrobnionej.
- Warzywa gotuj osobno (do miękkości), a nie z mięsem.
- Zawsze należy ugotować ziemniaki, bataty, czy dynię piżmową.
- Owoce możesz podawać psu na surowo. Pamiętaj jednak, że zawierają one naturalne cukry i powinny być traktowane raczej jako przysmak.
- Nie podawaj psu gotowanych kości to niebezpieczne. W diecie BARF pojawiają się informacje o tzw. mięsny kościach, które teoretycznie można podawać psu. Nie wszyscy specjaliści popierają jednak taki element diety psa.
Dieta domowa może być zdrowa i prosta, jeżeli będziesz trzymać się opisanych zasad oraz podawać psu właściwe suplementy. Wszystkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.
Na zadne z postawionych przez autorke pytanie czytelnik nie otrzymuje odpowiedzi.
Szkoda czasu