Jak czytać etykiety na karmie dla psa i kota? Zobacz, na co zwrócić uwagę
Zanim wybierzesz karmę dla psa lub kota, sprawdź jej skład! Informacje na opakowaniu pozwolą Ci kupić produkt zawierający najlepsze składniki. Dowiedz się, jak czytać etykiety na karmie dla psa i kota oraz jak interpretować poszczególne hasła producentów karm.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu zwierząt.
Jakie informacje o karmach są ważne?
Kto określił wymagania pokarmowe?
Prawo nie określa ściśle kto kontroluje składniki karm. Zaleca się jednak, by producenci stosowali się do najnowszych osiągnięć wiedzy. W praktyce zatem wytwórcy karm posługują się najczęściej normami określonymi przez kilka organizacji:
- National Research Council (NRC) – to prywatna organizacja non-profit działająca przy Amerykańskiej Akademii Nauk. Komitet sklada się z ekspertów akademickich. Ostatnie wytyczne tej organizacji pochodzą z 2006 roku.
- American Association of Feed Control Officials (AAFCO) – wytyczne tej organizacji zostały stworzone przez ekspertów pracujących w przemyśle oraz naukowców. AAFCO wydaje swoje stanowisko każdego roku.
- Federation Europeenne de I`Industrie des Aliments Pour Animaux Familiers (FEDIAF) – organizacja zrzeszająca kilkuset producentów karm w Europie. Załoga FEDIAF współpracuje z Komisją Europejską. Ich wytyczne to wskazówki najlepszej praktyki produkcyjnej.
Rodzaje karm– najważniejsze informacje o pakowaniu karm gotowych
Na rynku zoologicznym znajdują się karmy:
- suche – zawierają przeciętnie 10-11% wody,
- półwilgotne – zawierają ok. 20-35% wody,
- wilgotne – zwierają 70-83% wody.
Ich pakowanie wygląda różnie w zależności od postaci produktu. Część jest pakowana do puszek, aluminiowych saszetek lub tacek prosto z taśmy produkcyjnej. W przypadku kawałków w sosie opakowania napełniane są w przy użyciu napełniarek cylindrycznych. Czasem stosuje się także tak zwany proces dwuetapowy, czyli napełnianie saszetek najpierw kawałkami mięsa, a następnie sosem.
Technologie zamykania opakowań są identyczne, jak w przypadku produktów dla ludzi. Producenci stosują zamykanie puszek na podwójną zakładkę, a saszetki czy torby poprzez zgrzewanie laminatem propylenowym.
Jak czytać etykiety na karmie dla psa i kota?
Informacje na froncie etykiety
Wchodząc do sklepu zoologicznego, kuszą nas różne opakowania karm dla zwierząt. Widzimy na nich zdjęcia zdrowych i zadowolonych psów oraz zachęcające nazwy! Zwróć uwagę na to, co ważne! Na froncie opakowania znajdują się deklaracje takie jak:
- “Z...” - taki zapis oznacza, że karma ma minimum 4% danego składnika (np. łososia).
- “Bogata w...” - w tym przypadku w składzie musi być ponad 14% składnika.
- “Danie...” - oznaczenie np. danie z indyka wymaga, by w składzie było go co najmniej 26%.
- “O smaku...” - deklarowany składnik występuje w ilości od 0% do 4%.
Pamiętaj, że informacje zawarte na tak zwanym “panelu wystawowym” karmy służą przyciągnięciu twojej uwagi! Producent może tam zamieszczać hasła o braku konserwantów czy promocji! Niektóre sformułowania mogą jednak wprowadzać klientów w błąd, dlatego tak istotne jest sprawdzenie tylnej części opakowania. Sprawdź także ten artykuł z rankingiem karm dla psów.
Dlaczego trzeba czytać skład z tyłu opakowania?
Bardzo ważne informacje znajdują się jednak na odwrocie opakowania. Jest tam:
- informacja ogólna,
- analiza chemiczna,
- skład surowcowy,
- zawartość dodatków,
- data przydatności do spożycia,
- instrukcja żywienia,
- masa netto.
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Sprawdź, czy karma, którą trzymasz w ręce, jest kompletna (pełnoporcjowa), czy uzupełniająca oraz dla jakich zwierząt jest przeznaczona.
Lista składników jest tworzona w porządku malejącym według masy surowców przed obróbką termiczną. Użyte surowce mogą występować pod nazwami typu wątroba czy mączka mięsna albo jako całe kategorie np. mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego.
Analiza chemiczna informuje o tym, jaka jest zawartość procentowa w gotowym produkcie. Producent powinien podać zawartość:
- białka surowego,
- tłuszczu surowego,
- związków mineralnych,
- włókna surowego,
- wilgotności.
Producent dobrowolnie może podać także informacje o zawartości aminokwasów, witamin czy pierwiastków śladowych. W ogólnym ujęciu dodatki do karmy to 5 kategorii:
- witaminy,
- miedź,
- konserwanty,
- przeciwutleniacze,
- koloranty.
Zawsze sprawdzaj także datę przydatności do spożycia! Pamiętaj, że może być ona umieszczona na wieczku puszki lub zgrzewie worka. Na etykiecie musi być jednak informacja, gdzie szukać tejże daty.
Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze wskazówki przy wyborze karmy
Wiedząc, jak czytać etykiety na karmie dla psa i kota, możesz zacząć dokładniej interpretować skład. Zawsze porównuj skład surowcowy z analizą chemiczną! Pamiętaj, że świeże mięso w składzie karmy traci wodę podczas obróbki termicznej, co oznacza, że jego faktyczna ilość w karmie jest mniejsza! Upewnij się, że produkt ma taką ilość białka i innych składników odżywczych, której potrzebuje twój pies!
Dobierz karmę do potrzeb swojego pupila! Szczenięta mają inne wymagania niż psy dorosłe, dlatego do ukończenia roku (a w przypadku psów dużych ras nawet do 2 roku życia) konieczne jest podawanie produktów stworzonych z myślą o tych specjalnych potrzebach. Zawierają one więcej białka oraz tłuszczu. Specjalne wymagania mają także psy sportowe, zwierzęta w podeszłym wieku oraz osobniki o wrażliwszym przewodzie pokarmowym. Na rynku dostępne są również karmy dopasowane do niektórych stanów chorobowych. Lekarz weterynarii pomoże Ci dobrać np. postępowanie dietetyczne w chorobach dolnych dróg moczowych.
Zawsze unikaj sztucznych konserwantów oraz barwników! Benzoesan sodu może mieć szkodliwe działanie na psy i koty, a glikol propylenowy jest toksyczny dla kotów. Można zastąpić je np. niektórymi ziołami lub witaminami o działaniu konserwującym.
Pamiętaj, że wybór karmy ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia twojego czworonoga! Niewłaściwe karmienie może prowadzić do niedoborów żywieniowych i związanych z nimi chorób! Dobrej jakości karma może natomiast być pomocna w profilaktyce lub terapii niektórych schorzeń!