Jak czyścić uszy psa i kota? Wyjaśniamy krok po kroku
Czyszczenie uszu u zwierzaka nie jest trudne, ale warto wiedzieć, jak się to robi, aby nie zaszkodzić pupilowi. Czy istnieje jakiś preparat, który ułatwia czyszczenie uszu kota? Jak dobrze wyczyścić ucho kota lub psa domowym sposobem? Co można wykorzystać w czasie czyszczenia uszu psa? Jak często należy myć psa? Jaki szampon jest najlepszy? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak czyścić uszy psom i kotom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach i pielęgnacji uszu.
Higiena uszu u psa i kota
Osoba, która decyduje się na zwierzaka, powinna być świadoma tego, że pies czy kot to nie tylko wspólne zabawy i wylegiwanie się na kanapie, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Z tego względu nie należy kupować zwierząt dla dzieci na prezent, ponieważ one bardzo rzadko zdają sobie z tego sprawę, a później takim stworzeniem zostaje obarczony rodzic.
Zarówno kotom, jak i psom, mogą przytrafić się różne choroby uszu. W przypadku tych pierwszych częściej cierpią osobniki wychodzące, nie jest jednak powiedziane, że domowy pupil nigdy nie będzie miał problemów z uszami. Niekiedy my sami możemy się do tego przyczynić, np. myjąc jego uszy w niewłaściwy sposób.
Bardzo ważne są nie tylko regularne badania, szczepienia i odrobaczanie zwierząt, ale także kontrolowanie stanu ich uszu, oczu i zębów. Jeśli będzie się to robiło systematycznie, w porę uda się wykryć infekcje i będzie można wdrążyć leczenie. Pupil nie tylko nie będzie się męczył, ale także będzie mniejsze ryzyko późniejszych komplikacji takich jak np. utrata słuchu czy konieczność usunięcia wszystkich zębów.
Pielęgnacja kota – co warto wiedzieć?
Choroby a profilaktyka – kiedy należy wyczyścić ucho kota?
Nie zawsze brudne uszy oznaczają, że kot jest chory. Niekiedy w ich uszach zbiera się woskowina, ale część kotów sama się jej pozbywa np. przez wzajemne mycie się. Przy kotach zwisłouchych warto mieć na uwadze to, że te mogą częściej mieć tam infekcje.
Najniebezpieczniejszym jest świerzbowiec, ponieważ może przejść na inne zwierzęta oraz ludzi. Jeśli u jednego z kotów lub psów zostanie wykryty świerzbowiec, wszystkie zwierzęta muszą zostać poddane leczeniu. Zignorowanie choroby może przyczynić się do całkowitej utraty słuchu. Kot może mieć zapalenie ucha, a także infekcje bakteryjne lub grzybicę. Problemy z uszami mogą być wynikiem alergii.
Objawy mogą być różne, ale warto udać się z kotem do weterynarza, gdy jego zachowanie będzie wydawało się podejrzane i do tej pory niespotykane. Zwróć uwagę na to, czy kot: przechyla głowę w którąś stronę, drapie uszy i miejsca obok nich, jest osowiały i nie reaguje na wołanie, z dnia na dzień stracił apetyt, unika kontaktu z człowiekiem. O chorobie może świadczyć także nadmierna brązowa wydzielina w uszach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zapaleniu ucha u psa?
Jak czyścić uszy kota?
Do czyszczenia możesz wykorzystać specjalne płyny lub chusteczki, które można kupić w sklepie zoologicznym. Bardzo często mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Wszelkie preparaty mają swoją datę ważności oraz mogą być stosowane przez jakiś czas po otwarciu (np. dwa miesiące). Zepsute środki mogą zaszkodzić kotu, dlatego należy je często wymieniać.
Przed zabiegiem warto zamknąć się z kotem w łazience. Jeśli zdecydowałeś się na płyn, to musisz wlać krople (czasem jedną, a niekiedy trzy – należy sprawdzić instrukcję) do ucha i rozmasować małżowinę. Po chwili trzeba pozwolić kotu na to, aby zatrzepał głową, a następnie należy zebrać wacikiem lub chusteczką nadmiar płynu.
Mokra chusteczka jest równie często wybierana, co płyn do uszu. Po wyciągnięciu jednej z pojemnika, ten należy szczelnie zamknąć, bo inaczej chusteczki bardzo szybko wyschną. Później należy powoli wycierać małżowinę, ale nie można wkładać chusteczki zbyt głęboko.
W nagrodę warto wręczyć kotu przysmak, ale smakołykami można też odwracać jego uwagę. Dobrym rozwiązaniem jest przyzwyczajenie kota do różnych zabiegów pielęgnacyjnych jak najwcześniej, aby później przebiegały one sprawnie i bez stresu zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Nie zawsze czyszczenie uszu kota domowym sposobem okaże się skuteczne. Dopuszczalne jest przemywanie uszu kota wacikiem namoczonym w przegotowanej wodzie albo w płynnej parafinie, ale nie można używać octu, wody utlenionej ani spirytusu.
Nie należy czyścić uszu kota szpatułką do uszu, ponieważ bardzo łatwo możesz nią wyrządzić krzywdę pupilowi (np. kot zacznie się wyrywać i niechcący wsadzisz patyczek głęboko do jego ucha). Nie należy używać gazy oraz innych materiałów, które mogłyby zostać wewnątrz.
Wbrew pozorom nie należy robić tego zbyt często. Uszy kota są bardzo podatne na podrażnienia, ale też nie należy cały czas naruszać naturalnej flory bakteryjnej, która znajduje się w uszach. Przy zdrowych osobnikach zalecane jest czyszczenie uszu raz w miesiącu.
Pielęgnacja psa – informacje, opinie
Jak czyścić uszy psa?
Technika jest podobna jak przy kotach. Uszy psa można czyścić płynem, chusteczką lub wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub płynną parafiną. Warto stopniowo przyzwyczajać psa do tego zabiegu. Na początku należy nagradzać go za spokojne zachowanie nawet przy krótkim dotyku uszu, ale z każdą kolejną próbą warto wydłużyć czas. Później należy wręczać psu smakołyk dopiero po tym, jak pozwoli wyczyścić sobie uszy.
Psy o długich i zwisających uszach są bardziej podatne na infekcje, dlatego należy bardzo często sprawdzać stan ich uszu. Dotyczy to także osobników, które często pływają. Jest to związane z wilgocią w uszach psa, ale infekcje mogą być wynikiem także alergii.
Odpowiednia higiena uszu jest bardzo ważna, jednak w przypadku psów również nie należy przesadzać z intensywnością czyszczenia. Jeśli w uchu psa zauważysz wydzielinę (brązową, żółtą, brązowo-czerwoną, czarną), a przy tym wyczujesz nieprzyjemny zapach wydobywający się z tego miejsca, powinieneś czym prędzej udać się z pupilem do weterynarza. Do innych objawów świadczących o chorobie uszu zalicza się skomlenie przy dotykaniu tej części ciała psa, przechylanie głowy lub trzepotanie nią.
Nie należy na własną rękę leczyć chorego czworonoga. Psu można podać specjalny specyfik dopiero po konsultacji z lekarzem, gdy ten przeprowadzi badanie i zdiagnozuje, co tak naprawdę mu dolega. Później należy stosować się do zaleceń weterynarza.
Kąpiel czworonoga – kiedy należ myć psa?
Jest to uzależnione od samego czworonoga. Psy nagie należy myć raz na tydzień, ale też w przypadku niektórych długowłosych ras zalecane jest mycie pupila raz na 10-14 dni. Jeśli pies mocno się wybrudził, ma alergię skórną lub jedzie na wystawę psów, kąpiel we właściwym szamponie będzie konieczna. Inne psy wystarczy wykąpać raz w roku.
Nie musisz po każdym spacerze myć swojego psa. Niekiedy wystarczy wytrzeć jego łapy specjalnymi chusteczkami, które nadają się także do czyszczenia uszu, oczu, fałdek i zmarszczek psa. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie suchego szamponu (w formie sprayu, proszku lub pianki).
Czyszczenie uszu psa i kota nie jest trudne, ale pupila trzeba wcześniej przyzwyczaić do tego, że dotyka się jego uszy. Zazwyczaj koty mogą znosić to gorzej, ale je również należy nagradzać po wykonaniu zabiegu. Aby dobrze wyczyścić uszy pupila, warto zdecydować się na specjalny płyn lub chusteczki. W czasie pielęgnacji należy uważać, żeby niczego nie wsadzić zbyt głęboko, ponieważ w ten sposób można wyrządzić zwierzęciu krzywdę.