Dlaczego czyszczenie uszu jest ważne? Jak często czyści się uszy psom?

Psie ucho jest miejscem, w którym panuje wysoka temperatura i wilgotność. Są to idealne warunki do namnażania się bakterii oraz grzybów. Problem infekcji dotyczy szczególnie psów ras zwisłouchych, u których nie występuje tak skuteczna wentylacja.

Uszy u psa czyści się po to, by zminimalizować ryzyko pojawienia się infekcji i stanów zapalnych. Czynność możemy w prosty sposób wykonać domowym sposobem. Dbać należy zarówno o uszy szczeniaka, jak i dorosłego psa.

Psie ucho składa się z ucha wewnętrznego, ucha środkowego i ucha zewnętrznego. To właśnie część zewnętrzna widzimy, gdy zaglądamy do psich uszu. W uchu zewnętrznym znajduje się małżowina oraz przewód słuchowy. W przewodzie znajdują się gruczoły łojowe, które wydzielają wydzielinę. We wnętrzu uszu znajduje się błona bębenkowa, a tuż za nią kosteczki słuchowe, trąbka słuchowa, ślimak oraz jama bębenkowa.

Wydzielina wytwarzana przez gruczoły łojowe może prowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Dlatego czyszczenie uszu jest tak ważne. Warto przy tym zauważyć, że w uchu wewnętrznym znajduje się aparat przedsionkowy. To właśnie on odpowiada za wykrywanie utrzymanie orientacji w kierunku góra, dół. Infekcje wynikające z braku higieny uszu, mogą wywołać u psa zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi. Dlatego właśnie uszy psa czyści się i kontroluje w regularnych odstępach czasu.

Jak często czyści się uszy psom? Nie istnieją ramy czasowe, które odpowiadałyby na pytanie, jak często przeprowadzać mycie psich uszu. Ważna jest regularna kontrola stanu małżowiny usznej. Jeśli zauważymy zanieczyszczenia, powinniśmy dokładnie wyczyścić ucho. Kontrola stanu uszu powinna być wykonywana raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie.

W jaki sposób trzeba sprawdzać stan uszu psa?

Sprawdzenie stanu uszu naszego psa nie jest kłopotliwe. Warto rozpocząć go już od wieku szczenięcego, dzięki czemu pupil będzie dobrze przyzwyczajony do zasad pielęgnacji. Naszym zadaniem będzie zajrzenie do ucha i sprawdzenie, czy nie wypływa z niej wydzielina. W przypadku wydzieliny o bardzo ciemnym kolorze i o nieprzyjemnym zapachu możemy mieć do czynienia z infekcją. Jest to stan uszu, który wymaga konsultacji z weterynarzem.

Jeśli ucho nie jest zaczerwienione, a w środku nie znajdujemy żadnych niepokojących zmian, możemy rozpocząć standardowe czyszczenie uszu. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na drobne zanieczyszczenia, które mogą przyczepiać się do sierści. Dotyczy to głównie ras długowłosych.

Psie ucho powinno być też sprawdzane po każdym myciu. Psa należy myć w taki sposób, by woda nie dostawała się do uszu. Jest to szczególnie istotne, bowiem kanał słuchowy psa posiada kształt litery L, co oznacza, że woda może nie wypływać tak łatwo, jak u ludzi. Dlatego chcąc bezpiecznie myć psa, zwracamy szczególną uwagę na okolice głowy. Niestety przy ruchliwym szczeniaku często jest to dość kłopotliwe. Okolice uszu możemy myć wilgotnym ręcznikiem. Po kąpieli i wyjęciu pupila z wanny lub kabiny prysznicowej sprawdzamy stan małżowin. Jeśli okolice małżowiny są wilgotne, przecieramy je suchym gazikiem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak czyścić uszy psa i kota.

Jak czyścić psu uszy domowym sposobem? Co trzeba przygotować? Sprawdzamy

Zanim odpowiemy na pytanie, jak czyścić psu uszy, wskażemy na odpowiednie przygotowanie. Najlepiej zadbać o pielęgnacje wtedy, gdy pupil jest spokojny i lekko zmęczony. Jest to szczególnie ważne, jeśli trzeba wyczyścić uszy szczeniakowi, który nie jest jeszcze przyzwyczajony do pielęgnacji. W tym przypadku czyszczenie uszu w momencie, gdy pies ma chęć do zabawy, będzie wyjątkowo trudne. Dlatego zapewnijmy szczeniakowi chwile zabawy, a następnie wyciszenia. Wtedy uda się nam wyczyścić uszy domowym sposobem bez większego problemu.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Specjalistka czyści psu uszy, pies podczas czyszczenia uszu, domowy sposoby na czyszczenie psu uszu, jak często czyścić psu uszy i czego używać do czyszczenia psich uszu
Jak prawidłowo wyczyścić psu uszy i czy można zrobić to samemu w domu, profesjonalne preparaty do czyszczenia uszu psów

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne preparaty do higieny uszu. Zawsze trzeba stosować się do instrukcji obsługi, którą podano na opakowaniu. Dzięki temu uda nam się wyczyścić psie uszy w sposób perfekcyjny. Pierwsze próby mogą wydawać się szczeniakowi nieprzyjemne, dlatego warto zadbać o jego komfort i uzbroić się w cierpliwość. Psom nigdy nie czyści się uszu na siłę. Jeśli pupil zestresuje się przy pierwszej próbie, rezygnujemy z czyszczenia drugiego ucha, aż do kolejnej próby. Trzeba pokazać psu, że czyszczenie uszu nie oznacza niczego złego. Dlatego pielęgnację łączymy z podawaniem przysmaków, chwaleniem i budowaniem pozytywnych skojarzeń.

Jak czyścić psu uszy? Większość preparatów trzeba zakroplić bezpośrednio do ucha. Umożliwi to rozpuszczenie woskowiny i pełne udrożnienie kanału słuchowego. Po zakropleniu preparatu trzeba delikatnie pomasować ucho. Następnie przygotowanym wcześniej wacikiem wycieramy nadmiar płynu.

Przed aplikacją preparatu warto też zadbać o otoczenie. Płyn w uchu może przeszkadzać psu, a w efekcie będzie on intensywnie przekręcał głową. Płyn z wydzieliną może pochlapać nasze ubrania, dlatego warto zapatrzyć się w ręcznik. Uszy możemy też myć domowym sposobem. Wystarczy kupić sól fizjologiczną, którą aplikujemy tak samo, jak specjalistyczne płyny. Następnie należy wyczyścić małżowinę uszną i delikatnie osuszyć okolice ucha. Psom nigdy nie wkładamy do ucha patyczków kosmetycznych ani waty. Bardzo złym pomysłem jest też sięganie po wodę utlenioną i preparaty przeznaczone do użytku przez ludzi. W ten sposób czyszczenie ucha psu może przynieść więcej problemów niż pożytku.

Jeśli chcesz poznać więcej porad z zakresu pielęgnacji i szkolenia, zapoznaj się z pozostałymi artykułami na tym portalu. Dowiesz się między innymi, jak nauczyć psa pływania, jak nauczyć czystości lub jaką karmę podawać szczeniakowi i dorosłemu psu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny