Jak często karmić szczeniaka? Sprawdź zasady prawidłowego żywienia
Żywienie to najczęściej poruszany przez właścicieli temat w gabinecie weterynaryjnym. Wątpliwości jest wiele - od tego, co dawać jeść szczeniaki, po to, jak często karmić szczeniaka? Sklepowe półki pełne są przecież różnych rodzajów karm. Czy karma dla maltańczyków jest lepsza niż karma dla szczeniąt wszystkich ras? Podstawowych zasad żywienia jest kilka.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szczeniakach.
Przewód pokarmowy szczeniąt - co dawać jeść szczeniakowi?
Najmłodsze szczenięta spożywają kilka posiłków z mleka matki. Żywienie małego psa opiera się wtedy na dużej ilości tłuszczu oraz białka. Karmienie szczeniąt zmienia się jednak z wiekiem. Pierwsze stałe posiłki wprowadzane są około 3-4 tygodnia życia, ale mniej więcej do ukończenia 6 tygodnia porcje suchej karmy powinny być zwilżane wodą lub preparatem mlekozastępczym dla szczeniąt.
Bardzo ważnym elementem jest jakość posiłków. Karmienie szczeniąt to istotny aspekt ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Producent dobrej suchej karmy powinien unikać sztucznych konserwantów i wypełniaczy takich jak słabo przyswajalne zboża. Na etykiecie powinien znaleźć się dokładny skład, który musi podawać zawartość mięsa oraz pozostałych składników. Warto zwracać uwagę, czy wymienione zostały źródła mięsa.
Nie wolno podawać im karmy dla psów dorosłych, ale ewentualnie wybrać można taką na wszystkie etapy życia. Wielu producentów tworzy także produkty specjalnie z myślą o szczeniętach. Istnieją nawet te dedykowane konkretnym rasom, ale karma dla maltańczyka i doga niemieckiego musi w ogólnym ujęciu zawierać te same składniki odżywcze. Pies potrzebuje odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i mikro- oraz makroelementów. Małe psy szybkorosnących (dużych) ras mogą wymagać suplementacji preparatami wspomagającymi chrząstki stawowe, co należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Część karm ma takie substancje w składzie.
Karmienie szczeniąt - ile razy dziennie karmić szczeniaka?
To, jak często karmić szczeniaka nie musi nas martwić przez pierwsze tygodnie życia, kiedy mały pies przebywa z matką i żywi się ad libitum, czyli do woli. W późniejszym okresie zaleca się, aby szczenięta do 6 miesiąca życia karmione były 3 lub 4 razy dziennie. A te najmłodsze nawet 6 razy dziennie. Inne źródła określają, iż psy w wieku 6-8 tygodni powinny jeść 5-6 porcji pokarmu w ciągu doby, a te w wieku 3 miesięcy 4 porcje, by w kolejnym miesiącu zminimalizować ilość porcji do trzech. Około 12 tygodnia szczeniak powinien zacząć tracić okrągły brzuszek i nabierać bardziej dorosłych kształtów ciała.
Nie należy przejmować się, jeśli szczeniak nie chce zjeść jakiegoś posiłku lub zjada niecałą porcję. Wymagania żywieniowe to bardzo indywidualna kwestia, a w takiej sytuacji można czasowo zmniejszyć porcje i regulować je biorąc pod uwagę potrzeby małego psa. Utrzymujący się brak apetytu należy jednak skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż świadczyć on może o chorobie.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Dorosły pies (lub szczeniak powyżej 6-7 miesiąca życia) może jeść raz lub dwa razy dziennie. To, ile razy dziennie będzie dostawał posiłek, zależy od nas oraz sposobu jego użytkowania. Niektórzy lekarze weterynarii oraz właściciele są zwolennikami karmienia psów ras dużych i olbrzymich 3-4 razy dziennie nawet po osiągnięciu dorosłości. Ma to na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka, do którego predysponowane są niektóre rasy.
Na karmę dla dorosłych psów przechodzić warto dopiero po ukończeniu roku, a nawet 14 miesięcy. Lepiej jest karmić młodego psa dłużej karmą przeznaczoną na okres wzrostu niż zbyt szybko przejść na karmę dla psów dorosłych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak często karmić psa.
Porcje jedzenia - ogólne zasady dotyczące posiłków
Porcje jedzenia powinny być zgodne z zaleceniami producenta, ale należy je korygować w oparciu o stan odżywienia szczeniaka. Zbyt duże porcje jedzenia podawane jednorazowo obciążają przewód pokarmowy i w połączeniu z aktywnością predysponują do skrętu żołądka. W porach karmienia nie wolno zatem planować zabaw i intensywnych aktywności.
Dodatkowo przekarmianie małego psa może doprowadzić do spożywania zbyt dużej ilości kalorii, szybszego wzrostu i problemów zdrowotnych. Rasy duże i olbrzymie mogą cierpieć na schorzenia związane z kośćmi i stawami, jeśli jedzą zbyt dużo w okresie intensywnego wzrostu. Szczenięta zdecydowanie potrzebują zatem kontrolowanego karmienia.
W porach posiłków pies powinien mieć zapewniony spokój. Posiłki powinny być spożywane powoli, by pies nie łykał zbyt dużych ilości powietrza, które spowodują problemy ze wzdęciami. Przyczynia się do nich także połykanie zbyt dużych kawałków jedzenia i ich nieodpowiednie przeżuwanie.
Jak często karmić szczeniaka? Małego psa karmimy w zależności od jego wieku. Zawsze obserwując jego stan zdrowia, odżywienie i jakość stolców. Jeśli jest energiczny i wesoły nie ma problemu. Zostaje tylko pytanie: jak zrobić zabawkę dla psa?