Sylwester i petardy a pies

Psy, jak i ogólnie zwierzęta, mają lepiej wyostrzony zmysł słuchu. To, co my słyszymy głośno, dla nich jest zdecydowanie głośniejsze, dlatego nigdy nie należy na nie krzyczeć, nawet jeśli robią coś źle. Szkolenie powinno opierać się na pozytywnych metodach.

Każde zwierzę reaguje inaczej na hałas. Niektóre koty boją się już dźwięku odkurzacza, nie mówiąc o hałasie, jaki robią petardy. Znane są przypadki zwierząt, dla których sylwester okazał się ich ostatnim dniem, ponieważ zmarły ze strachu. Może to spotkać zarówno te żyjące w domu, jak i dzikie.

Spokojniejsze mogą być nieco psy myśliwskiego, na których wystrzał nie robi żadnego wrażenia, ale nigdy nie można mieć pewności, jak zareagują na hałas trwający dłużej. Nawet jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy, może się okazać, że twój sąsiad wykupić połowę sklepu i dwie godziny wcześniej zaczął trenować.

Jak chronić psa w sylwestra?

Pies może być zestresowany nawet kilka dni przed i po sylwestrze, ponieważ część ludzi już wtedy testuje petardy. W tym czasie należy nie spuszczać psa ze smyczy w czasie spacerów. Istnieje ryzyko, że akurat w tym momencie ktoś zapragnie wystrzelić fajerwerki, a pies w panice ucieknie przed siebie.

W okresie, kiedy na niebie pojawia się najwięcej fajerwerk (ok. 21.00-02.00), w ogóle nie należy wychodzić z psem na spacer. Jeżeli masz rolety zewnętrzne, opuść je do samej ziemi, ponieważ w ten sposób możesz trochę wygłuszyć hałas.

Kiedy ma się zwierzęta, należy albo zrezygnować z sylwestrowych imprez poza domem lub poprosić kogoś o zostanie z pupilem. Pies powinien znać tę osobę i czuć się przy niej komfortowo. Jeśli jednak twój zwierzak bardzo źle znosi fajerwerki, najlepiej z nim zostań.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Otyłość u kota to osobna kwestia i warto zadbać o to, aby kot miał prawidłową wagę ciała. Może być to przyczyna m.in. chorób serca oraz cukrzycy. Otyłość jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia, ale też powoduje, że zwierzak ma trudności z poruszaniem się. Kiedy na dworze zrobi się głośno, ten może się wystraszyć i zerwać. W popłochu będzie chciał gdzieś wskoczyć, ale ze względu na swoją większą masę i gorszą kondycję, najpewniej mu się to nie uda. Stres będzie dla niego ogromny, a dodatkowo można doznać kontuzji.

Kot najchętniej ucieka za łóżko, w łóżku lub do szafy, podczas gdy pies woli schować się w łazience. Gdy twoje zwierzę wybrało sobie już kryjówkę, nie wyciągaj go na siłę, nawet jeśli jest pora karmienia. Najprawdopodobniej i tak nie zje ani kęsa. Możesz przy nim czuwać i mówić do niego spokojnym głosem, a jeżeli to możliwe, to także głaskać. Jeśli planujesz wyjazd, sprawdź także ten artykuł z poradami o wyborze fotelika samochodowego dla psa.

Pies bojący się wybuchów i wystrzałów w Sylwestra, a także informacje, jak chronić psa w Sylwestra krok po kroku, praktyczne porady
Jak chronić psa w Sylwestra, czyli praktyczne porady dla właścicieli psów, które boją się wystrzałów w sylwestra

Dobrze działają też wszelkiego rodzaju rozpraszacze. Może to być wspólna zabawa (np. w chowanego, w tropienie, przeciąganie szarpaka), danie naturalnego gryzaka (bulwa korzeniowa Torgas, poroże, żwacze wołowe) albo zabawki wypełnioną pastą i smaczkami. Sprawdzić się może także plastikowa butelka, którą pies się zajmie, ale wtedy należy cały czas go nadzorować, aby nie dopuścić do połknięcia jakiegoś jej elementu.

Kiedy zdecydować się na inne sposoby?

Jeżeli jest to pierwszy sylwester twojego psa, a ty nie wiesz, jak on zareaguje albo przeczuwasz, że bardzo źle zniesie huk petard, możesz zdecydować się na specjalne środki usypiające. Do wyboru są krople, obroże, spraye, dyfuzory oraz tabletki.

Przeważnie krople są ziołowe i działają kojąco. Z kolei w obrożach, wkładach do kontaktu i sprayach znajdują się psie feromony, które nie są wyczuwalne dla ludzi, a tylko dla psów. Jeżeli zaś chodzi o tabletki, do wyboru są te ziołowe (mogą zdziałać nawet po 90 minutach) oraz leki psychotropowe (efekt widoczny jest po 2-3 tygodniach). Te drugi stosuje się w przypadku zwierząt agresywnych i zestresowanych przez dłuższy czas.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków uspokajających należy skonsultować się z lekarzem, aby ten pomógł je dobrać i ustalić odpowiednią dawkę. Jednak warto mieć na uwadze to, że istnieje pewien weterynaryjny lek, wokół które krąży wiele kontrowersji. Jest nim Sedalin. Powoduje, że mięśnie psa są rozluźnione, przez co wydaje się, że pies jest spokojny, ale tak naprawdę jest wszystkiego świadomy i dalej bardzo się boi.

Jak chronić psa w sylwestra? W miejscu, które wybierze na schronienie, dołóż jego kocyk i staraj się dużo koło niego przebywać, a także spokojnie do niego przemawiać. Możesz odwrócić jego uwagę zabawą, piłką z przysmakami lub gryzakiem. Jeśli to jego pierwszy sylwester i nie wiesz, jak się zachowa, trzy tygodnie wcześniej możesz kupić dyfuzor z feromonami i włożyć go do kontaktu. Gdy twój pies źle znosi wybuchające za oknem petardy i że trudno go uspokoić, zwróć się do weterynarza po tabletki. Pamiętaj też o tym, aby w czasie spacerów dobrze zabezpieczyć pupila. Parę dni przed sylwestrem, ale też i kilka dni po nim, lepiej nie spuszczaj pupila ze smyczy, ponieważ w każdej chwili zwierzak może wystraszyć się i uciec.

ikona podziel się Przekaż dalej