Krótka charakterystyka rasy – jack russell terrier

Jack russell terrier gładkowłosy, długowłosy czy szorstkowłosy?

Rasa tych psów miała swoje początki w Anglii. Do jej powstania przyczynił się pastor John Russell, który potrzebował psów o niewielkich rozmiarach (mogących zmieścić się w lisich norach), a do tego wytrzymałych i szybkich. Ostatecznie powstały dwie odmiany psów w obrębie jednej rasy.

Zmieniło się to dopiero w 2000 roku, kiedy przedstawiano wzorzec dla jack russel terriera (JRT). Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zaakceptowała go w 2001 roku. Mniejszy pies o wydłużonym ciele to JRT, a wyższy i bardziej kwadratowy został parson russell terrier.

Istnieją trzy rodzaje futra tego psa. Może to być:

  • jack russell terrier gładkowłosy (krótkowłosy),
  • jack russell terrier szorstkowłosy,
  • jack russell terrier o sierści drutowatej/złamanej (forma pośrednia między szorstką a krótką).

Pies tej rasy nie jest długowłosy. Nie istnieje też jack russell terrier miniaturka. Jego idealny wzrost to 25 – 30 cm. Wagę przelicza się proporcjonalnie do wzrostu: 1 kg co 5 cm wysokości, czyli pies 25 cm powinien ważyć 5 kg. Ich średnią długość życia szacuje się na 14-16 lat.

Ten terier ma umaszczenie zawsze z białym. Wymogiem jest, aby to biel dominowania na ciele. Znaczenia mogą być czarne, czarno podpalane lub rude (od jasnopłowych po kasztanowych). Nie istnieje cały czarny jack russell terrier szorstkowłosy.

Usposobienie jack russell terriera

Może się tak nie wydawać, ale jack russell terriery to psy bardzo aktywne, które potrzebują sporej dawki ruchu w ciągu dnia. Jeśli jej zaznają, to będą spokojne i nie powinny sprawiać problemów w domu. Ważne są również ćwiczenia i dbanie o to, aby JRT miał jakieś zajęcie. Znudzony może niszczyć różne rzeczy, które znają się w zasięgu jego pyszczka. Nie powinien zostawiać sam na długie godziny.

Jest to piesek przede wszystkim przyjazny, choć nie nadaje się dla małych dzieci. Ma wesołe usposobienie i duży temperament, ale nie toleruje, gdy ktoś obchodzi się z nim w niedelikatny sposób. Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i wręcz wszędzie za nim podąża.

Jack russell terrier ma silny instynkt łowiecki, dlatego nie zaleca się, aby w mieszkaniu były mniejsze zwierzęta domowe, ponieważ może się to źle skończyć. Należy uważać również podczas spacerów, bo nieupilnowany JRT może rzucić się w pościg za upatrzoną ofiarą. Jest szybki i zwinny, więc nie będzie łatwo go zatrzymać czy złapać. Trzeba również wziąć pod uwagę to, że jest to pies zadziorny, jak i odważny. Z tego powodu może zaczepiać większe od siebie psy.

Jack russell terrier lubi pływać oraz aportować. Sprawdzi się w różnych psich sportach m.in.: frisbee, agility, obedience. Jest to piesek towarzyski. Zazwyczaj nie ma problemów z przystosowania się do nowych warunków, dlatego często towarzyszy właścicielowi w różnych podróżach. Sprawdza się również jako stróż, bo jest bardzo czujny. Jego wadą jest jednak to, że potrafi bardzo głośno i długo szczekać, zwłaszcza gdy ma kompana do towarzystwa.

Nie jest to najłatwiejszy pies w tresurze. Jest inteligentny, ale przede wszystkim uparty. Trzeba wykazać się sporą cierpliwością w czasie jego treningów. Nie należy na niego krzyczeć, ale zachęcać do współpracy poprzez smakołyki. Warto również zdecydować się na kilka, ale krótkich treningów w ciągu dnia, zamiast jednego długiego.

Nie należy pozwalać psu na gryzienie po rękach w czasie zabawy czy na niewykonywanie już wypowiedzianych komend. Dobrym pomysłem jest zaczęcie tresury od psiego przedszkola. Podczas treningów właściciel będzie miał możliwość zapytać psiego behawiorysty o poradę, a szczeniak będzie miał kontakt z innymi psami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jack russell terrierach.

Pielęgnacja jack russell terriera

Tego pieska kąpie się w miarę potrzeb. Należy wtedy używać specjalnego szamponu dla psów. W zależności od rodzaju szaty oraz pożądanego efektu można wybrać najlepszy preparat. Regularnie należy sprawdzać oczy, zęby, uszy i pazury.

Krótkowłosy terier powinien być wyczesywany mniej więcej raz na tydzień. Jednak w okresie linienia gubi sierść bardzo intensywnie (na wiosnę i jesień). Jego włosy mają to do siebie, że niestety łatwo wbijają się w tapicerkę, ubrania czy dywany, a usuwanie ich nie jest już takie szybkie. W tym czasie warto czesać jack russell terriera częściej, najlepiej trzy razy w tygodniu.

Pies rasy jack russell terrier szorstkowłosy w czaie spaceru po trawniku, a także informacje i opis rasy
Jaki charakter ma pies rasy jack russell terrier szorstkowłosy, czyli wszystko, co warto wiedzieć

W pozostałych dwóch odmianach trzeba już regularnie trymować psa. Częstotliwość zależy od tempa odrastania włosów, zazwyczaj jest to od 1 do 3 miesięcy. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej kwestii, możesz udać się z JRT do salonu fryzjerskiego dla psów. Jack russel terrier szorstkowłosy oraz ten o włosach drutowatych także traci podszerstek na wiosnę i jesień, ale jest już łatwiejszy w usuwaniu z różnych powierzchni.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla rasowych psów – cena, opinie

Ile kosztuje jack russell terrier szorstkowłosy?

Cena za psa z rodowodem zazwyczaj mieści się w granicach 4500 – 6000 zł. Tak też jest w przypadku JRT. Można jednak spotkać oferty tańsze i droższe. Cena za psa zależy od kilku czynników. Ważne jest to, czy szczeniak mocno wpasowuje się we wzorzec rasy. Znaczenie ma również to, czy jego rodzice mają osiągnięcia na psich wystawach. Istotna jest renoma hodowli.

Rasowy pies nie powinien kosztować mniej niż 1500 zł. Jest bardzo mało przypadków, kiedy taka kwota jest uzasadniona (np. pies został wyłączony z hodowli lub został zabrany od poprzedniego właściciela). Oferty za 500 zł najczęściej wystawiane są przez pseudohodowców.

Zwierzęta żyjące w pseudohodowlach nie mają łatwo. Suczki są rozmnażane masowo, a do tego kojarzone są ze sobą osobniki zbyt blisko spokrewnione. Zwierzęta często są chore, ponieważ nie są szczepione oraz nie mają przeprowadzonych żadnych badań, które wyeliminowałyby z dalszego rozmnażania psy z wadami genetycznymi. W pseudohodowlach nie dba się o wzorzec rasy ani o same zwierzęta. Psy często żyją w brudnych kojcach i są niedokarmione.

Na co zwrócić uwagę?

Gdy już cena i zdjęcia przykują uwagę, warto skupić się na opisie. To on jest najistotniejszy. Zdjęcia powinny stanowić tylko wstępną weryfikację stanu zdrowia/kondycji psa, którą można potwierdzić dopiero podczas spotkania z hodowcą. Z kolei opis powinien zawierać informacje na temat szczeniaka (data urodzenia, charakter, cechy charakterystyczne, rodzice, badania etc.) oraz hodowli.

Hodowla powinna być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. FCI wymaga, aby w kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja łącząca wszystkich miłośników rasowych psów. U nas jest nią ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

W momencie opuszczania hodowli szczeniak musi mieć skończone 8 tygodni. Przez ten czas powinien zostać dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony oraz mieć wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie rodowodu psa.

Jack russell terrier to nie jest rasa psa dla wszystkich. Osoba, która decyduje się na tego czworonoga, powinna znać się na tych zwierzętach i być konsekwentna w ich wychowaniu. Gdy JRT dostrzeże, że może być nieposłuszny, zacznie to robić częściej. Jest to pies, który nie lubi spędzać całych dni na kanapie, więc jego właściciel powinien aktywnie spędzać czas.

ikona podziel się Przekaż dalej