Jack russell terrier gładkowłosy – charakterystyka

Informacje na temat pochodzenia i wyglądu

Długowłosy bądź krótkowłosy jack russell terrier jest jednym z najbardziej żywiołowych oraz zwinnych piesków na całym świecie! Rasa powstała w połowie XIX wieku w Anglii, jednak została uznana przez Związek Kynologiczny dopiero na początku stycznia 2016 roku. Pieski są bardzo popularne, zwłaszcza wśród opiekunów koni – psy jack russell terrier wykazują bowiem duże zainteresowanie tym, co się dzieje w stajni. Często też starają się dotrzymać jeźdźcom… kroku!

Kiedy szczeniaki już urosną, zazwyczaj osiągają wzrost między 25 a 30 cm. Są to wymiary niezbyt duże, więc niektórzy uważają, że jack russell terrier gładkowłosy to miniaturka. W rzeczywistości jednak, miniaturka tego pieska nie istnieje – gdyż jest to indywidualna rasa, o zupełnie odrębnych cechach fizycznych i psychicznych. Waga terriera to między 5 a 6 kg – a więc, pies wcale nie jest taki mały! Pieski są dłuższe niż wyższe, zwłaszcza że posiadają dość krótkie nóżki. Uszy jack russel terrierów są oklapnięte, a ogon zazwyczaj postawiony pionowo – zwłaszcza, gdy piesek dużo się wierci. A zdarza się mu to bardzo często!

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Sierść jack russell terrierów jest bardzo zróżnicowana. Piesek może być zazwyczaj długowłosy albo krótkowłosy. Jeżeli chodzi zaś o barwę, zaczyna się ona od różnego rodzaju bieli, a kończy na ciemnych odcieniach. Najczęściej piesek jednak nie jest cały biały albo cały czarny. Psy bowiem w większości posiadają różne plamki – czasem rozmieszczone symetrycznie, a czasem kompletnie „rozrzucone” po ciele czworonogów. Czarny ślad można często zobaczyć np. wokół ich oczu. Maść psów to jednak najczęściej tricolor, zaś sierść jest szorstka bądź gładka.

Usposobienie jack russell terriera

Jack russell terrier gładkowłosy jest psem bardzo czułym. Jeżeli zadbasz o charakter psa, szybko stanie się on oddanym członkiem rodziny. Charakterystyka pieska jest dość ciekawa – to bowiem pies, który uwielbia psocić i żartować, wygłupiając się z najbliższymi. Szczeniaki uwielbiają towarzystwo dzieci, dlatego posiadając kilkulatka w domu spokojnie możesz zostawić go „pod kontrolą” psa. Tricolor rzadko kiedy bywa spokojny. Terier cechuje się dynamicznością i nieustraszeniem – zatem, możesz spodziewać się go wszędzie i zawsze! Cechy psa wskazują również na to, że jest on bardzo inteligentny, zwłaszcza że świetnie poluje i odnajduje się w różnych sportach. Jack russell to pies myśliwski – z niesamowitym węchem i przeogromną determinacją. Jeżeli więc jesteś myśliwym, to pies będzie znakomitym pomocnikiem!

Pies rasy jack russell terrier gładkowłosy podczas spaceru na trawie oraz jego opis i usposobienie
Pies rasy jack russell terrier gładkowłosy, a także jego charakterystyka i opis

Mimo, że szczeniak jest miły i przyjazny, to jednak okazuje nieufność wobec innego człowieka – zwłaszcza wrogo nastawionego. Pieski uwielbiają rodzinne życie, jednak w głębi serca są myśliwymi, których charakter jest niezależny. Nie boją się spędzać czasu samotnie, jednak wypada psy do tego wcześniej przyzwyczaić. Usposobienie psów nie należy do łatwych. Również szkolenie piesków może okazać się trudnością – chyba, że zabierzesz się do tego odpowiednio wcześniej i z determinacją. Musisz być konsekwentny, inaczej nauka pójdzie na marne! Pamiętaj tylko, by nie stosować wobec psów agresji. Inaczej pupil na pewno stanie się nieszczęśliwy. Jack russel terrier to mały pies, sprawdź także ten artykuł o rasach psów nadających się do bloku.

Informacje na temat jack russell terriera

Żywienie i pielęgnacja – opis

Skoro znasz już cechy jack russell terriera, warto będzie powiedzieć o ich sposobie odżywiania. Najlepsza będzie dla nich dieta wysokoenergetyczna, oczywiście pełna białka. To bowiem najlepsza dieta dla aktywnych psów, które uwielbiają sport. Pamiętaj jednak o tym, że piesek może być wybredny mimo, iż ma świetny apetyt – uważaj tylko, by jack russell przypadkowo nie przytył!

Nie musisz podawać swojemu pupilowi żadnych substancji witaminowych. Możesz za to dodać mu do posiłku np. siemię lniane albo olej roślinny (w niewielkiej ilości). Dzięki temu poprawisz nieco jego kondycję skóry, a także dobrze wpłyniesz na stymulację wzrostu sierści. Jeżeli masz chęci i czas, możesz również robić dla swojego pupila samodzielnie przygotowane posiłki.

Czy szczeniak wymaga dużej pielęgnacji? Otóż, najbardziej wymaga jej krótkowłosy rodzaj pieska.  Jego sierść (zwłaszcza podczas linienia) wbija się mocno w dywan, zatem wypada go czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu – poza okresem linienia wystarczy robić to raz na tydzień. Długowłosy piesek będzie wymagał zaś przycinania co ok. 2 miesiące. Jack russell terriera możesz wykąpać w szamponie dla psów (dopasowanym do rodzaju sierści), a także stosować kosmetyki do białej maści, gdy ma np. tylko dwie brązowe plamki.

Pamiętaj, że…

Zazwyczaj to hodowla decyduje o ostatecznej cenie psiaka. Jednak przyjmuje się, że cena jack russell terriera to średnio między 4000 a 7000 zł. Im bardziej piesek będzie zbliżony do wzorca swojej rasy, tym na pewno będzie więcej kosztował.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny