Irlandzki spaniel dowodny – pochodzenie i charakter

Jak sama nazwa wskazuje, irlandzki spaniel dowodny pochodzi z Irlandii. Niegdyś była to rasa służąca do aportowania ptactwa. Jej historia sięga roku 1834, w którym pojawiły się pierwsze doniesienia o psie imieniem Boastian (hodowla Justina McCarthy). Boastian jest uznawany za protoplastę rasy.

Przypuszcza się, że bliskim krewnym jest portugalski pies dowodny oraz pudel. Najprawdopodobniej irlandzki spaniel dowodny został stworzony w wyniku skrzyżowania owych ras. Dowodem na potwierdzenie tej tezy może być usposobienie Irlandczyków, które łudząco przypomina niektóre cechy pudli i portugalskich psów dowodnych.

Irlandzki spaniel dowodny to pies bardzo towarzyski i lubiący kontakt z człowiekiem. Cechuje go wysoka aktywność oraz ogromna miłość do aportowania. Pies okazuje się niezmordowanym towarzyszem wędrówek i lubi aktywny wypoczynek na łonie natury. Jest wyjątkowo inteligentny (podobnie jak amerykański pies papilon i portugalski pies dowodny). Co więcej, lubi kałuże i błoto, obok którego rzadko przechodzi obojętnie. Jego radosne usposobienie ujawnia się także w kontaktach z dziećmi, do których podchodzi z dużym wyczuciem. Jest to też pies o niewielkich wymaganiach żywieniowych oraz minimalnej skłonności do niszczenia przedmiotów. Zazwyczaj nie jest zbyt szczekliwy, jednak w razie potrzeby poinformuje domowników o obecności kogoś obcego. Co więcej, dobrze znosi krótkotrwałą samotność i zazwyczaj nie cierpi na lęk separacyjny. Jego łagodny charakter i pogodne usposobienie sprawiają, że jest to pies dla całej rodziny. Trzeba jedynie pamiętać, że lubiący ruch irlandzki spaniel dowodny będzie wymagań długich spacerów oraz niekiedy czasochłonnej pielęgnacji.

Gęsta, poskręcana i tłusta sierść jest bardzo dobrym izolatorem termicznym. Dlatego irlandzki spaniel dowodny lubi pływanie i brodzenie w błocie nawet w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Jest to pies, który bardzo późno dorasta, a przez większość czasu okazuje charakter szczeniaka.

Zarówno portugalski pies dowodny, jaki irlandzki pies dowodny mogą poszczycić się bardzo dobrym węchem. Dzięki temu są to rasy, które powszechnie wykorzystuje się w służbach mundurowych. Pies może okazać się bardzo dobrym tropicielem narkotyków, a stała praca z człowiekiem sprawi mu dużo satysfakcji.

Charakterystyczny wygląd dowodnych

Jak wspomnieliśmy na samym początku, irlandzki dowodny nie jest podobny do innych psów z rodziny spanieli (np. amerykański pies papilon). Jego wygląd i gęsto kręcone futro do złudzenia przypomina pudle, co może okazywać się dość mylące.

Irlandzki spaniel dowodny leżący na łóżku, a także jego hodowla, charakter i cena
Irlandzki spaniel dowodny krok po kroku, czyli charakter, hodowla i cena

Dorosły pies osiąga od 25 do 30 kg przy wysokości w kłębie 53-59 cm. Suki są nieco mniejsze, a ich wzorcowa waga waha się pomiędzy 20 a 26 kg. Wysokość w kłębie to około 51-56 cm. Irlandzki spaniel dowodny i portugalski pies dowodny posiadają podobne umaszczenie. Dominują kolory ciemnobrązowe, czasem pies posiada nieco jaśniejsze końcówki sierści, jednak hodowla uznaje to za wadę. Typowy jest również ciasny splot sierści, masywna budowa ciała, długa kufa, opadające uszy oraz charakterystyczny, tak zwany mysi ogon.

Co ciekawe, futro Irlandczyków jest całkowicie nieprzemakalne i w pełni chroni pupila przed wilgocią. Pies uwielbia pływać i rzadko rezygnuje z tej czynności. Niestety do jego futra szybko przylegają różnego typu nieczystości. Dlatego po każdej kąpieli w zbiornikach wodnych należy spłukać sierść pod bieżącą, czystą wodą. Konieczne będzie też wyczesanie futra. Jeśli zaniedbamy owe czynności, może okazać się, że pies zacznie bardzo nieprzyjemnie pachnieć, a jego futro stanie się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.

Hodowla – jak wybrać irlandzkiego spaniela dowodnego?

Pies rasy dowodnej (podobnie jak amerykański pies papilon) nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Z tego względu nie znajdziemy zbyt wielu hodowli, które specjalizują się w psach owej rasy. Przeważnie będą to miłośnicy myślistwa i pasjonaci psich sportów, prowadzący niewielką działalność.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dobra hodowla spanieli irlandzkich będzie w stanie przedstawić osiągnięcia swoich pupili. Co więcej, znajdziemy tam wiele cennych informacji dotyczących specyficznych wymagań owej rasy. Cena zakupu szczeniaka okazuje się bardzo zróżnicowana i trudna do jednoznacznego ustalenia. Hodowla może ustalać stawki w oparciu o osiągnięcia wystawowe rodziców czy rokowania danego szczeniaka. Zazwyczaj cena szczeniaka nie jest niższa od 2 500 zł. Cena zakupu w hodowlach zagranicznych może być ponad dwukrotnie wyższa.

Jak wiadomo, cena nie może być najważniejszym kryterium wyboru szczeniaka. Znacznie istotniejsze okażą się predyspozycje danego pupila, jego usposobienie oraz stan zdrowia. Dlatego warto wybierać jedynie sprawdzone hodowle, specjalizujące się w danych rasach psów. Dobrym przykładem jest też mało popularny w Polsce, amerykański pies papilon czy portugalski pies dowodny. Działające w naszym kraju hodowle tych ras są tak nieliczne, że niekiedy trzeba rezerwować szczeniaka jeszcze na długo przed jego narodzinami.

ikona podziel się Przekaż dalej