Jak długo żyją owczarki niemieckie?

Średnia długość życia psa tej rasy to 11-13 lat. Jednak to, ile żyje owczarek niemiecki, zależy od kilku czynników. Na co mamy wpływ?

Istotne jest to, czym karmimy pieska. Na rynku jest dostępne bardzo dużo różnych karm (mokrych, jak i suchych), ale nie każda z nich ma odpowiedni skład. Nie powinny dominować tam cukry czy zboża. Marki produkujące tańsze karmy często używają tego, bo te składniki są tanimi zapychaczami. Niestety, nie są pożywne dla organizmu psa. W składzie powinno być dokładnie wypisane, w jakich proporcjach znajdują się tam poszczególne składniki. Śladowe ilości pochodzenia zwierzęcego to równie dobrze może być skóra, pióra czy pazury.

Można zdecydować się na dietę BARF, jednak w tym przypadku trzeba zdobyć wiedzę w zakresie żywienia. Dieta ta polega na karmieniu psa surowym mięsem uzupełnionym o suplementy i witaminy (naturalne lub w formie specjalnych tabletek/proszku). Odpowiednie porcje dobiera się pod konkretnego psa, uwzględniając jego wiek, aktywny lub nie tryb życia, choroby w tym alergie pokarmowe, a także inne indywidualne kwestie.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Ważne jest również to, aby pies miał odpowiednią dawkę ruchu. Owczarek niemiecki potrzebuje jej bardzo dużo. Jednak nie wystarczą tutaj ćwiczenia fizyczne, ponieważ ta rasa potrzebuje również ćwiczeń umysłowych. Istotny jest również czas, który poświęcamy psu. Owczarek niemiecki źle znosi samotność, więc powinien spędzać z człowiekiem jak najwięcej czasu.

Owczarek niemiecki - wybór hodowli a zdrowie zwierzaka

Każdy szczeniak owczarka niemieckiego jest rozkoszny. Jednak nie na to powinniśmy zwracać uwagę, wybierają pieska. Przeglądając ogłoszenia, w oczy rzucają się przede wszystkim zdjęcia. Na nich widać, czy piesek jest zadbany oraz w jakich warunkach przebywa. Jednak tak naprawdę możemy to zweryfikować dopiero podczas spotkania z hodowcą. W opisie ogłoszenia powinny znajdować się informacje na temat pieska, a także samej hodowli.

Owczarek niemiecki i zbliżenie na jego oczy, a także ile żyje owczarek niemiecki
Informacje, ile żyje owczarek niemiecki, a także opis i charakter psa tej rasy

Ważny jest wiek, w którym szczeniak owczarka niemieckiego jest oddawany do nowego domu. Nie może to być za wcześnie. Piesek może opuścić hodowlę, gdy będzie miał 8 tygodni. W tym czasie powinien być dwa razy odrobaczony oraz raz zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Wraz ze szczeniakiem otrzymuje się rodowód (wymóg konieczny!). Cena również gra znaczącą rolę. Rasowy piesek kosztuje od 3000 do 6000 zł. Tylko w pseudohodowlach sprzedawane są zwierzaki po 1500 zł. Jest to cena nieadekwatna do wysiłku, jaki odpowiedzialny hodowca wkłada w rozwój hodowli i zdrowie piesków. Taki hodowca również nie zrywa kontaktu zaraz po sprzedaży szczeniaka. Pomaga nowemu właścicielowi w problemach z pieskiem oraz doradza w różnych kwestiach związanych z żywieniem lub tresurą. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o cenach owczarków niemieckich.

Owczarek niemiecki może cierpieć na pewne choroby. Zdarza się, że psy tej rasy mają zapalenie ucha lub spojówek, czasami też problemy z trzustką czy niedoczynność tarczycy. Możliwe jest również młodzieńcze zapaleni kości, a na stare lata kłopoty z kręgosłupem oraz nowotwory. Dysplazję stawów biodrowych (rzadziej łokciowych) można wykryć, kiedy zwierzak jest szczeniakiem. Jest to wada genetyczna i takiego psa nie można rozmnażać. Pies ten może również dostać skrętu żołądka, jeżeli odpowiednio nie przypilnuje się go w czasie picia wody i jedzenia, oraz zaraz po spożyciu posiłku.

Dlaczego owczarek niemiecki to „wilczur”?

„Wilczur” to potoczne określenie w miarę dużego psa, który z wyglądu przypomina wilka. Utarło się, że to właśnie owczarki niemieckie otrzymały miano wilczurów. Ich sierść może być jednolicie szara lub czarna albo czarna z podpalaniem płowym, czerwonym lub żółtym. Niedopuszczalna jest biała maść. Ich szata jest podwójna. Zarówno krótkowłosy, jak i owczarek niemiecki długowłosy posiada poza włosem okrywowym także gęsty podszerstek.

Psy osiągają wysokość w kłębie od 60 do 65 cm oraz wagę w przedziale 30 – 40 kg. Suczki są mniejsze. One mogą mieć w kłębie od 55 do 60 cm, a ich waga powinna mieścić się w granicach 22 – 32 kg. Owczarek niemiecki krótkowłosy jest dużym psem, dlatego też dłużej się rozwija – jego rozwój trwa do 3 lat.

To, ile żyje owczarek niemiecki, zależy od kilku czynników. Na niektóre, takie jak wybór karmy i regularne wizyty u weterynarza, masz wpływ. Na inne, jak choroby genetyczne i indywidualną odporność psa, nie masz. Trzeba liczyć się z tym, że zwierzaki żyją krótko, jednak nie warto z tego powodu rezygnować z ich posiadania. Są cudownymi towarzyszami i potrafią wywołać uśmiech na twarzy swoim zachowaniem w każdy ponury dzień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny