Ile żyją yorki?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile żyją yorki, musimy omówić kwestię ich wzrostu. Przyjmuje się, że im większy jest pies, tym mniejsza będzie jego średnia długość życia. Potwierdzają to wszystkie dane statystyczne. Psy rasy olbrzymiej żyją średnio około 8 lat. Pies o średnich rozmiarach ciała może żyć średnio około 10-12 lat. Psy miniaturki osiągają największą długość życia.

Ile żyją yorki, które należą do ras miniaturowych? Powszechnie uważa się je za rasę długowieczną, a wiek psów często przekracza 10 lat. Yorkshire terrier nierzadko dożywa nawet 16 lat, a długowieczni rekordziści miniaturki dożywają niemal 20 lat. Co ciekawe, najstarszy pies świata to właśnie yorkshire terrier, mieszkający w Wielkiej Brytanii. Pies osiągnął niedawno wiek 26 lat i nadal cieszy się dobrym zdrowiem.

Ile żyją yorki według uśrednionych danych statystycznych? Przyjmuje się, że yorkshire terrier żyje średnio około 13 do 16 lat. Psy miniaturki o wadze do 3 kg mogą osiągać jeszcze starszy wiek. Dobrym przykładem są psy miniaturki rasy chihuahua, które cieszą się długim i zazwyczaj zdrowym życiem. Średnia wieku tych psów wynosi około 12 do nawet 20 lat.

Jak dbać o dobre zdrowie yorkshire terriera?

York terriery nie należą do ras chorowitych, jednak odpowiednia profilaktyka może zapewnić im dłuższe i zdrowe życie. Psy terriery wymagają dużej dawki ruchu, dlatego warto zapewniać im długie spacery, które wyrobią odpowiednią kondycję fizyczną.

Zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki rasy york mają silne predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego. Jest to jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych, mogących prowadzić do uszkodzenia dziąseł i uzębienia. Terriery wymagają regularnego czyszczenia zębów i kontroli stanu kamienia. Jeśli zauważymy, że na zębach odłożyło się dużo osadu, najlepszym pomysłem będzie jego usunięcie u groomera lub weterynarza.

Nasz york powinien też zjadać pełnoporcjowe posiłki. Yorkshire terriery mogą cierpieć na alergie pokarmowe. Głównym alergenem przeważnie okazuje się kurczak oraz tanie zboża. Dlatego warto wybierać dla nich odpowiedniej jakości, zbilansowane karmy. Terriery mogą też spożywać posiłki przygotowane samodzielnie przez właściciela. Dobrym przykładem jest tu dieta BARF, uważana za najzdrowszą dla psiego organizmu. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru yorkshire terriera.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla yorków – długie życie psa a genetyka

Yorki terriery to dość odporna rasa, jednak wybrany nieprawidłowo szczeniak może niekiedy okazać się bardziej chorowity. Kluczową kwestią dla wyboru zdrowego, pozbawionego obciążeń genetycznych szczeniaka jest dobra hodowla yorków.

Hodowla yorków powinna dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe i przebadane osobniki. Z pewnością warto dopytać o badania, jeśli chcemy kupić terriery od konkretnego sprzedawcy. Do częstych przypadłości małych ras należy między innymi zespolenie wrotno oboczne, zapadanie się tchawicy, podwichnięcie szczytowo obrotowe i zwichnięcia rzepki. Jeśli dana hodowla yorków posiada pieska z takimi przypadłościami, powinien on zostać wykluczony z dalszego rozmnażania.

Pamiętajmy, że niektóre choroby mogą mieć podłoże genetyczne, dlatego zdrowe terriery pochodzą po odpowiednio wyselekcjonowanych, zdrowych przodkach. Jest to istotna kwestia, która może pomóc w wyborze odpowiedniej hodowli.

Najlepsze akcesoria dla yorka

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele gadżetów, które mogą uchronić psy przed różnego rodzaju chorobami. Jednym z ciekawych rozwiązań są buty dla yorka, które stosujemy w sezonie zimowym. Po co stosować buty dla yorka? Warto pamiętać, że w niektórych miastach chodniki i ulice są mocno posypywane solą. Małe psy posiadają wrażliwe opuszki łap, a sól drogowa może wywoływać silne podrażnienia. Dobrze dobrane buty dla yorka zabezpieczą go przed działaniem soli, a często także przed szkłem i ostrymi elementami. Dlatego w niektórych przypadkach okazują się bardzo przydatnym gadżetem.

Starszy pies rasy yorkshire terrier  na zielonum tle, a także informacje, ile żyją yorki
Informacje, ile żyją yorki, czyli psy rasy yorkshiere terrier i jak dbać o pupila

Buty dla yorka nadal wzbudzają wiele kontrowersji wśród miłośników psów. Kolejnym, mniej kontrowersyjnym gadżetem są ubranka. Warto pamiętać, iż york nie posiada podszerstka, który jest naturalnym izolatorem termicznym. Niewielkich rozmiarów miniaturki mogą się bardzo szybko wychłodzić i przeziębić. Aby temu zapobiec, możemy ubierać pieska w specjalne, dopasowane do pogody ubranka. Oferta sprzedaży jest tu bardzo szeroka. Możemy kupić jesienne sweterki i bluzy, płaszczyki przeciwdeszczowe czy ocieplane kurtki na największe mrozy. Tego typu akcesoria dla yorka cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli i mogą przełożyć się na poprawę komfortu spacerów.

Odpowiednia profilaktyka

York może żyć bardzo długo, jeśli zapewnimy mu odpowiednią opiekę. Jedną z istotnych kwestii jest też profilaktyka mogąca zapobiec rozwojowi wielu chorób. Do podstawowych działań właściciela powinna należeć regularna kontrola stanu uzębienia, oczu i uszu. Co pewien czas warto także skontrolować gruczoły okołoodbytowe. Niektóre yorki mogą posiadać tendencję do zapychania się gruczołów. W efekcie następuje tak zwane saneczkowanie czy wygryzanie włosa dookoła odbytu. Zaniedbanie tego problemu może wiązać się z powstaniem groźnych stanów zapalnych. Dlatego w przypadku zaobserwowania saneczkowania, warto udać się do lekarza weterynarii, który oczyści gruczoły.

Kolejne działania profilaktyczne polegają na kontroli drapania. Yorki są dość podatne na różnego rodzaju alergie skórne i pokarmowe. Ich efektem może być silny świąd, wywołujący uporczywe drapanie. W tym przypadku warto sprawdzić okrywę pupila w poszukiwaniu insektów bądź zmian skórnych. Kolejnym krokiem będzie wizyta u weterynarza i kontrola spożywanego pokarmu w celu eliminacji ewentualnego składnika alergizującego.

ikona podziel się Przekaż dalej