Pekińczyk - charakterystyka rasy

Charakterystyka rasy

Pekińczyk został umieszczony w 9 grupie FCI psów ozdobnych i do towarzystwa oraz w sekcji 8. Rasa ta świetnie sprawdza się, jako ozdobny pies kanapowy. Nie potrzebuje dużo ruchu, nie lubi zabaw. Rasa ta dość długo żyje i jest odporna na choroby. Dlatego też, jeśli myślimy o przyjęciu pekińczyka, należy nastawić się na długie mieszkanie w towarzystwie pieska, który wygląda ładnie, lecz ma swój charakter, dumę i pewność siebie i nigdy nie będzie w pełni posłuszny.

Pekińczyki hodowano już w starożytności w świątyniach buddyjskich Tybetu. Uważano je za święte zwierzęta, które odpędzają złe duchy. Jednak prawdziwa kariera tych psów zaczęła się, gdy trafiły na dwór cesarzy chińskich. Pod koniec XIX wieku Brytyjczykom udało się zdobyć kilka tych piesków i przewieźć na Wyspy Brytyjskie, gdzie zrobiły furorę. Hodowla pekińczyków jest bardzo popularna, szczególnie że są to małe pieski nadające się właściwie dla każdego i mogące mieszkać w mieście.

W Polsce pekińczyki są bardzo popularne i istnieje wiele hodowli tej rasy. Cena pekińczyka z rodowodem waha się od 4000 do 5000 zł. Jednak cena pekińczyka z najlepszych hodowli może być znacznie wyższa.

Jak wygląda pekińczyk

Pekińczyk jest małym pieskiem, osiągającym wzrost średnio 20 cm. Jego waga osiąga najwyżej 5 kg. Pekińczyk odznacza się długą sierścią. Nie występuje pekińczyk krótkowłosy. Czasami opiekunowie strzygą swoich pupili, aby ułatwić sobie pielęgnację psa. Dzięki temu pekińczyk wygląda jakby był krótkowłosy. Rasa ta może mieć różne ubarwienie zarówno jednokolorowe jak i łaciate, w różnych kolorach i odcieniach.

Pekińczyk wymaga dość starannej pielęgnacji. Jego długa sierść brudzi się i plącze. Dlatego też należy go często czesać, nawet codziennie, szczególnie w okresie linienia. Z uwagi na krótki pysk pies ten ma trudności z oddychaniem. Należy więc kontrolować stan nosa. Pekińczyki mają również skłonności do chorób i uszkodzeń oczu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pekińczyku miniaturce.

Ile żyją pekińczyki?

Charakterystyka pekińczyka - podstawowe informacje o rasie

Podstawowe informacje o pekińczyku:

  • kraj pochodzenia: Chiny,
  • wzorzec: 207,
  • wzrost: 14 - 25 cm,
  • waga: 3 - 5 kg,
  • długość życia: 12 - 14 lat,
  • umaszczenie: różnorodne,
  • szata: długowłosa (pekińczyk krótkowłosy nie występuje).
Dwa psy rasy pekińczyk biegające po trawniku, a także informacje, ile żyją pekińczyki
Jakie jest długość życia pekińczyków, czyli ile żyją pekińczyki i co warto wiedzieć

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pekińczyk to mały piesek o dumnym i niezależnym charakterze. Jego opiekun musi liczyć się z tym, że jego pupilek nigdy nie będzie posłuszny, przeciwnie znajdzie mnóstwo sposobów, aby wymigać się od wykonywania poleceń. Hodowla pekińczyka miała za zadanie stworzyć rasą, która ładnie wygląda, a nie współpracuje z człowiekiem. Dlatego też wydaje się, że człowiek nie jest pekińczykowi do niczego potrzebny.

Pekińczyk przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny, jednak nie okazuje tego. Nie jest czuły ani wylewny, nie domaga się pieszczot i nie lubi zabawy. Jest to spokojny pies samotnik, dlatego świetnie sprawdza się jako przyjaciel osób starszych, które prowadzą siedzący tryb życia.

Charakter pekińczyka sprawia, że jest to pies trudny do szkolenia. Nie można jednak pozwolić mu na wszystko i należy od małego ustalać zasady panujące w domu. Poza tym ten mały piesek właściwie nic nie musi. Nie jest konieczna szczególna tresura. Dlatego też, mimo jego niezależnego i upartego charakteru, pekińczyk nadaje się prawie dla każdego, także dla początkujących opiekunów.

Długość życia i choroby pekińczyka

Przyjmując każde zwierzę pod swój dach należy brać pod uwagę jak długo dane zwierzę żyje. Zwierzę nie jest zabawką, którą można się pozbyć, gdy się znudzi. Zwierzę jest żywą, czującą istotą, która cierpi, jeśli straci opiekuna. Musimy liczyć się z tym, że zwierzę będzie z nami wiele lat, gdyż przeciętna długość życia zwierząt domowych wynosi kilkanaście lat.

Dlatego też decydując się na zwierzę należy dowiedzieć się na przykład, ile żyje myszoskoczek, kot, pies, gryzonie czy rybki akwariowe. Informacje, ile żyją pekińczyki znajdziemy w sieci lub u hodowcy, gdzie podana jest charakterystyka każdej rasy. Psy żyją przeciętnie kilkanaście lat.

Długość życia pekińczyka wynosi przeciętnie 12 - 14 lat. Jednak generalnie jest to rasa długowieczna i zdarzają się osobniki, które żyją naprawdę długo. Rekordziści dożywają 20 lat.

Rasa ta jest generalnie wytrzymała i odporna na choroby. Najczęściej występujące problemy ze zdrowiem to choroby oczu, problemy z oddychaniem, choroby serca. Pekińczyki nie znoszą upałów, gdyż wtedy mają największe problemy z oddychaniem. Mimo długiej sierści nie są odporne na zimno oraz zmiany pogody, dlatego też nie powinien stale przebywać poza domem.

ikona podziel się Przekaż dalej