Zdrowie, długość życia, pielęgnacja – ile żyją mopsy?

Mopsy uchodzą za zdrowe psy, ale ich skrócona kufa przyczynia się do chorób układu oddechowego. Niekiedy mopsy mogą cierpieć na choroby serca i choroby neurologiczne. U tych psów zdarzają się problemy z oczami i infekcje dermatologiczne. Mopsy nie są odporne na skrajne temperatury. Latem należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej oraz zadbać o to, aby pies nie przebywał za dużo na słońcu. Z kolei zimą trzeba zadbać o ciepłe ubranko. Pies ten nie znosi deszczu i wilgoci, więc w deszczowe dni może buntować się przed spacerami.

Ile żyją mopsy? Średnia długość życia tych psów szacowana jest na ok. 13 lat. To dobrze umięśnione psy. Według wzorca rasy ich idealna waga mieści się w przedziale 6,3-8,1 kg. Ich wzrost nie został określony, ale ta rasa psa nie jest miniaturowa, a po prostu mała.

Mopsy mogą być czarne, srebrne, brzoskwiniowe i płowe. Mają czarne znaczenia (maska lub pysk, uszy, pręga na grzbiecie, tzw. odcisk kciuka na czole i tzw. pieprzyk na policzkach). Te małe psy mają krótką, gładką, błyszczącą i miękką w dotyku sierść. Nie są skomplikowane w pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać je raz na tydzień. Jedynie w okresie linienia (jesień, wiosna) wypadałoby robić to codziennie, aby pozbyć się martwych włosów. Można przecierać sierść tego psa bawełnianym ręcznikiem co kilka dni. Kąpie się go w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Regularnie należy sprawdzać stan jego oczu, uszu, zębów i pazurków. Trzeba także kontrolować fałdę na nosie, ponieważ tam może wdać się infekcja. Warto przemywać ją specjalnym preparatem.

Charakter mopsów – jakie są te małe psy?

Mopsy są bardzo łagodne. Nie są agresywne ani do ludzi, ani do innych zwierząt. Najlepiej czują się w grupie psów. Spacery nie powinny być zbyt długie. Podczas nich warto uważać na mopsy, ponieważ te chętnie podbiegają do dużo większych od siebie psów, które niekoniecznie są przyjaźnie nastawione do innych. Mopsy lubią także wodę i chętnie pływają.

Pug to towarzyski piesek, który źle znosi samotność. Nie powinien zostać sam na długie godziny. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania i często o to zabiega. Mocno przywiązuje się do jednej osoby, ale uwielbia także pozostałych domowników. Jest cierpliwy wobec dzieci, które obchodzą się z nim łagodnie.

Pies rasy mops pod różową kołdrą, a także długość życia mopsów i ile żyją mopsy
Ile żyją mopsy, czyli pies rasy mops i długość życia mopsów
Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

Mops jest inteligentny, ale w czasie szkolenia warto dodatkowo motywować go przysmakami i pochwałami. Należy zadbać także o to, aby ćwiczenia nie były monotonne. Mops źle znosi podniesiony głos, dlatego trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Im silniejsza będzie więź opiekuna z psem, tym mops chętniej będzie się uczył i wykonywał jego polecenia w czasie treningów. Ten pies zazwyczaj szybko pojmuje, jakie zasady obowiązują w domu, ale niekiedy bywa uparty. Mopsy mają dość duży temperament, ale zazwyczaj nawet niedoświadczeni psiarze nie mają problemów z ich wychowaniem. Trzeba tylko być konsekwentnym i przestrzegać ustalone zasady. W przeciwnym razie pies zauważy, że drobne wykroczenia z jego strony są akceptowane i w końcu przestanie się słuchać.

Ile kosztuje mops z rodowodem?

Cena mopsa to kwestia ok. 4000 – 6000 zł. Chart irlandzki to tak naprawdę wilczarz irlandzki, który to zaliczany jest do grupy chartów. Ten pies nie jest tani. Zwykle trzeba za niego zapłacić 5000 – 7000 zł, ale czasami cena jest mniejsza. Pies rodezjan (rhodesian ridgeback) zazwyczaj kosztuje od 4500 do 600 zł, choć niektóre szczeniaki sprzedawane są za ok. 7000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021). Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaka jest cena mopsa.

Mops to popularna rasa, więc nie jest trudno trafić na pseudohodowlę. W ogłoszeniu najważniejsze są zwarte w nim informacje. Zdjęcia nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich na co dzień żyje szczeniak. Hodowla powinna być częścią FCI i ZKwP. Piesek może zostać wydawany do nowego domu, gdy skończy 8 tygodni. Musi być raz zaszczepiony i dwa razy odrobaczony, a także obowiązkowo musi mieć wszczepiony CHIP. W dniu odbierania szczeniaka nowy właściciel powinien otrzymać jego metryczkę, na podstawie której może wyrobić rodowód.

To, ile żyją mopsy, zależy nie tylko od odpowiedniej diety i regularnych badań oraz szczepień. Wpływ na to mają także geny, dlatego ważne jest, aby kupić pieska z legalnej hodowli. Rasowy szczeniak nie jest tani, ale masz pewność, że taki piesek nie jest obarczony wadami genetycznymi i jest zdrowy. Mops ma łagodny charakter i nadaje się dla każdego. Nawet niedoświadczony psiarz powinien poradzić sobie z wychowaniem tego psa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny