Ile żyją jamniki?

Standardowy jamnik i jego historia

Gładkowłosy jamnik pochodzi z Niemiec, gdzie dawniej hodowano go głównie w celach polowania na różnego rodzaju zwierzynę łowną taką, jak borsuki bądź lisy. Szorstkowłose czy krótkowłose psy posiadają bowiem mocno wydłużoną sylwetkę i niewielkie rozmiary, przez co bez większego problemu mogą wślizgiwać się do nor i przytrzymać w niej ofiarę, dopóki nie pojawi się myśliwy. Najwcześniejsze rasy jamników pojawiły się mniej więcej w średniowieczu. Jednak w XIX wieku zaczęto pracować nad pozyskiwaniem nieco mniejszych rozmiarów jamników, które właśnie dziś cieszą się największą popularnością. Generalnie wyróżnić można 3 rasy jamników:

  • standardowy (np. jamnik czarny, ważący ok. 9 kg)
  • miniaturowy (waga do 5 kg)
  • jamnik króliczy (waży mniej, niż 5 kg)

Jeżeli zaś chodzi o włosie, jamniki posiadają sierść krótką bądź długą. Jamnik może być zaś szorstko albo gładkowłosy, co daje finalnie aż 9 różnych odmian.

Jamnik króliczy, standardowy lub miniaturowy – wygląd

Jamnik z wyglądu jest niezwykle sympatyczny i nieco zabawny. Posiada on dość nienaturalnie wyglądający tułów, a także krótkie i krzywe łapki, wraz ze zwisającymi uszami. Jego pyszczek jest bardzo pewny siebie, a kufa wydłużona. Czarny czy brązowy jamnik nie są dużymi psami, ponieważ waga standardowej rasy nie przekracza 9 kg. Najmniejszymi zaś są jamniki królicze, ważące często ok. 3,5 kg do maksymalnie 5 kg. Jeśli chodzi o umaszczenie, bywa ono bardzo zróżnicowane – najczęściej jednak czarne, czekoladowe bądź rude. Mamy też jednak jamniki o zupełnie innych kolorach, jak:

  • podpalane czekoladowe,
  • marmurkowe,
  • pręgowane.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jamniki posiadają jednak pewną wspólną cechę – czarne pazurki oraz nos. Ich włos jest lśniący i z grubym podszerstkiem (jamniki długowłose), zaś u krótkowłosych sierść jest mocno przylegająca do ciała. Pies jest silnej budowy, będąc muskularny. Mimo, że ma krótkie łapki, to jamnik naprawdę szybko biega!

Ile lat żyje jamnik?

Charakter jamnika

Generalnie, długość życia jamnika zbliżona jest do innych mniejszych ras, jak długość życia chihuahua. Jest to więc kilkanaście lat, które jamniki zazwyczaj przeżywają w zupełnym spokoju. Zanim jednak wskażemy konkretną liczbę, warto opowiedzieć o charakterze jamników. Niestety, ale charakter jamników nie należy do zbyt prostych. Jamniki są totalnymi indywidualistami, które są samodzielnymi i niezbyt posłusznymi psami. Pieski są bardzo sprytne i uwielbiają postawić na swoim. Mimo, iż nie są zbyt duże, to sporo szczekają i potrafią być dzięki temu znakomitymi stróżami.

Pies rasy jamnik siedzący na drodze podczas spaceru, a także informacje, ile żyją jamniki i co warto o nich wiedzieć
Pies rasy jamnik i informacje, ile żyją jamniki i jak wygląda ich hodowla oraz wychowanie

Jamniki wyróżniają się ogromnym temperamentem i żywiołowością. Są aktywne i uwielbiają spacerować, więc powinieneś zapewnić jamnikowi jak największą ilość aktywności – jednak nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Jamniki są towarzyskie i bardzo wesołe, choć czasem są też zazdrosne i starają się za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę. Psy mocno związują się bowiem ze swoim opiekunem i usilnie zabiegają o jego uznanie oraz sympatię. Nie decyduj się na jamnika, jeżeli dużo czasu spędzasz poza domem. Niestety, ale jamnik bardzo źle znosi samotność i będzie mógł się obrazić na swojego opiekuna, gdy zostawi go na wiele godzin samego. Pamiętaj również o tym, że generalnie jamniki nie mają większego problemu z nawiązywaniem przyjaźni z innymi psami, jednak wobec obcych – zarówno ludzi, jak i zwierząt – czasem mogą okazywać agresję. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szczeniakach jamnika?

Ile żyją jamniki i jak trzeba je odżywiać?

Zanim opowiemy, jak długo żyją jamniki należy wskazać co robić, by mogły one żyć jak najdłużej. Otóż, ważna jest odpowiednio dobrana dieta, która pozwoli im chować się w zdrowiu. Dieta musi być bogata w witaminy, a także wszelakie składniki odżywcze bądź związki mineralne. Możesz zaopatrzyć się np. w dobrze zbilansowaną karmę, pokrywającą dzienne zapotrzebowanie psów na energię. Karmę należy dobrać do wieku, wagi i rasy pieska.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne przyrządzenie posiłków dla jamników. Należy jednak ostrożnie dobierać mu poszczególne składniki. Jeżeli nie masz na to czasu, sucha czy mokra karma zawsze będzie dobrym wyjściem. Pamiętaj tylko, że jamniki mają ogromny apetyt i lepiej nie przekraczać dziennej dawki – pies może szybko przytyć. Zapewniaj mu przy tym jak największą dawkę ruchu i pod żadnym pozorem nie przekarmiaj pieska.

Niestety, ale psy cierpią na poważną chorobę, tzw. niedowład tylnej części ciała. Zapada na nią średnio połowa jamników, co jest stałą przypadłością rasy. Nie jest to uleczalne schorzenie. Ile żyją jamniki? Otóż, zazwyczaj jest to ok. 14 lat (podobnie, co długość życia chihuahua), choć bywa i więcej. Należy więc odpowiednio dbać o swojego psa, zapewniając mu zdrową żywność i dużo ruchu. Wówczas pies będzie mógł spędzić z nami wiele cennych, pięknych lat.

ikona podziel się Przekaż dalej