Ile powinien ważyć maltańczyk?

Ile waży dorosły maltańczyk? Prawidłowa waga maltańczyka to od 2 do 4 kg. Jest to niewielka rasa, która u suczek osiąga wymiary 20-23 centymetrów, z kolei u psów jest niewiele więcej, bo około 21-25 centymetrów.

Maltańczyk szczeniak wygląda jak puchata kuleczka, ale tylko przez pewien czas. Waga szczeniaka maltańczyka zmienia się z miesiąca na miesiąc, a początkowe miesiące mają największe znaczenie. W początkowym stadium ich wzrostu warto zadbać o odpowiednio dobraną dietę, aby mogły prawidłowo się rozwijać.

Już dorosły maltańczyk powinien ciągle utrzymywać swoją masę. Nie należy doprowadzać do stanu, kiedy psiak znacząco przytyje. Dla takiej rasy psa waga i wzrost mają znaczenie. Wystarczy już 1 kg, aby pies odczuł to na swoim zdrowiu.

Rozwój maltańczyka

Gdy Twój szczeniak rośnie, pewnie zastanawiasz się: jaka waga i wzrost szczeniaka maltańczyka są prawidłowe? Ile waży maltańczyk, gdy ma 4 miesiące? Czy maltańczyk szczeniak w początkowym okresie wzrostu będzie ważył więcej, a potem waga będzie podnosić się nieznacznie? Do kiedy rośnie?

Tabela wagi maltańczyka - rozwój maltańczyka z podziałem na poszczególne miesiące

Rozwój maltańczyka

Ile waży maltańczyk?

1. miesiąc

Szczeniak powinien ważyć ok. 0,7 kg po 4 pierwszych tygodniach życia.

2. miesiąc

Gdy szczeniak ma już 2 miesiące, jego waga może wynosić do 1,2 kg.

3. miesiąc

Jest to miesiąc bardzo intensywnego rozwoju. Szczeniak powinien osiągnąć masę od 1,6 do nawet 2,0 kg.

4. miesiąc

W zależności od tego, jak przebiegał wzrost w poprzednim miesiącu życia szczeniaka, teraz może mieć od 2,0 do 2,4 kg.

5. miesiąc

Waga powinna wynosić od 2,3 do 2,8 kg.

6. miesiąc

W 6 miesiącu życia szczeniak maltańczyka waży od 2,6 do 3,2 kg.

7. miesiąc

Waga szczeniaka powinna wzrosnąć o 0,2 kg.

8. miesiąc

Szczeniak mający 8 miesięcy może ważyć od 3,2 do 3,6 kg.

9. miesiąc

W tym miesiącu maltańczyk może przybrać masy o 0,2 kg.

10. miesiąc

Waga maltańczyka nie powinna przekraczać 4 kg.

11. miesiąc

Szczeniak przestaje przybierać na masie.

12. miesiąc

W wieku 12 miesięcy można mówić, że jest to już dorosły maltańczyk.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Teraz gdy już wiesz, jak prezentuje się tabela wagi maltańczyka, potrafisz określić, do kiedy rośnie i jaka jest prawidłowa waga szczeniaka maltańczyka. A jak prezentuje się reszta wymiarów? W wieku około czterech miesięcy szczeniak maltańczyka osiąga wzrostu do 20 cm. Kolejne dwa miesiące podnoszą jego wzrost o około 4 cm, a następne dwa już definitywnie określają jego wzrost. W 8-10 miesiącu maltańczyk jedynie przybiera na masie, a jego rozwój powoli się zatrzymuje.

Maltańczyk na zielonej trawie
Informacje, ile waży maltańczyk, czyli waga i wzrost szczeniaka i dorosłego maltańczyka

Warto jednak utrzymywać docelową wagę w granicach 3-3,5 kg. Jest to optymalna waga – maltańczyk nie będzie ani zagłodzony, ani otyły, a minimalne odchylenia w ciągu jego długiego życia (15-20 lat) nie będą zagrażały jego zdrowiu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o maltańczyku białym?

Opinie o maltańczykach

Czy istnieje coś takiego jak mini maltańczyk? Jaka jest docelowa waga maltańczyka miniaturki? Jak to z nimi naprawdę jest? Maltańczyk mini lub miniaturka tak naprawdę nie istnieje. Ze względu na to, że jest to pies mały, nie stosuje się rozróżnień w postaci miniaturowej. Są jednak trochę lżejsze maltańczyki, a wynika to z faktu, że jest wiele linii hodowlanych. Odmiana koreańska znana jest z mniejszych maltańczyków. Gdy pies tej rasy jest już jako szczeniak małych wymiarów, określa się go najmniejszym szczeniakiem z miotu lub po prostu szczeniakiem po małych rodzicach. Z kolei w USA uznany jest wzorzec rasy, gdzie dopuszczalna waga wynosi od 1,8 kg do 2,7 kg. Wciąż jednak nie powinno się ich określać jako „miniatury”.

Jakie są opinie o maltańczykach? Jest to rasa uważana za dumną i elegancką. Ich ciało okryte białą szatą nadaje im dostojny wygląd (dopuszczalny jest odcień kości słoniowej). Maltańczyk to rasa psów ozdobnych i do towarzystwa. Już dawniej były pupilami monarchów.

Są to psy, które zamiast sierści mają włosy. Nie oznacza to jednak, że są psami dla alergików. Jeśli jesteś uczulony na psa, musisz pamiętać, że każdy z tych czwórnogów będzie uczulał w inny sposób. O tym, czy na danego psa nie masz silnej alergii, przekonać się możesz tylko podczas częstych wizyt w hodowli. Włosy maltańczyków wymagają odpowiedniego pielęgnowania. Często spotyka się maltańczyki, które mają wykonane fryzury na szczeniaka, aby wciąż przypominały małe kuleczki. Fryzury na szczeniaka mają krótko przystrzyżone uszka i troszkę skrócone włoski na pyszczku. Inna, znana fryzura dla tych psów, to długi włos do samej ziemi. Niezależnie od wyboru długości cięcia, maltańczyk wymaga częstych kąpieli. Już w szóstym miesiącu włosy maltańczyka są na tyle długie, że może je przystrzyc według własnego upodobania.

Choć maltańczyki raczej cieszą się opinią psów, które nie przysparzają sporo kłopotów, potrafią być głośne. Lubią szczekać i przekrzykiwać różne obce dźwięki. Trzeba być na to gotowym, wybierając maltańczyka.

ikona podziel się Przekaż dalej