Koszt utrzymania psa - wyżywienie

Jest to oczywiście koszt niezbędny, ponieważ psa karmić trzeba. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że psa powinno się karmić dobrze. Konkretnie – tak dobrze, jak to możliwe. Wszelka oszczędność w aspekcie żywienia naszego pupila będzie tylko i wyłącznie pozorna. Podawanie niskiej jakości pokarmów odbije się na zdrowiu, a tym samym wygeneruje dużo większe koszty opieki weterynaryjnej. Psia dieta to obszar, na którym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ na dłuższą metę wybór tanich karm wyjdzie nam bokiem (a naszemu pupilowi, dość szybko, pójdzie w boczki). Ile więc musimy zabezpieczyć w domowym budżecie, aby wyżywić psa?

Odpowiedź zależy od takich czynników jak: wielkość psa, rodzaj diety i zdrowie podopiecznego. Zdecydowanie większe wydatki czekają opiekunów psów chorych, które wymagają specjalistycznej diety. Przed większym wyzwaniem staną też właściciele alergików i bardzo wybrednych piesków. W takich wypadkach koszt wyżywienia pupila może być nawet dwa razy większy niż standardowo.

Jeśli zamierzamy karmić psa dobrej jakości suchą karmą, powinniśmy liczyć się z wydatkami rzędu ok, 150-200 zł miesięcznie przy psie o wadze ok. 30 kg (np. Labradora). W przypadku tego rodzaju żywienia niekoniecznie mniejszy pies oznacza proporcjonalnie mniejsze koszty, ponieważ karmy dla mikro piesków (o drobniejszych granulkach) są nieco droższe w przeliczeniu na kilogram.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wybierając dietę surową (BARF) możemy już swobodnie przeliczyć koszty proporcjonalnie do wielkości pupila, ponieważ ilość podawanego mięsa, warzyw i suplementów będzie adekwatna do masy psa. Porównywalne koszty poniesiemy, stosując dietę gotowaną, gdyż od surowej różni się jedynie obróbką termiczną. Stosując dietę surową, warto zainwestować w dobrej jakości suplementy, ponieważ w przeciwieństwie do karm gotowych – w tym wypadku sami musimy pilnować, by pies otrzymywał wszystkie potrzebne makro i mikro elementy. Kontrolę zapewniają nam nieco częstsze okresowe badania krwi. Koszt wykarmienia psa o wadze 35 kg to ok. 250 zł miesięcznie (plus dodatkowe badania – ok. 100 zł kwartalnie)

Ostatni model żywienia to mokra karma gotowa. Decydując się na ten sposób karmienia, stawiamy na wygodę, zachowując różnorodność smakową i odpowiednią suplementację, jednak koszt wyżywienia psa o masie 5 kg (np. Pudel miniaturowy) wyniesie ok. 190 zł miesięcznie. Im większy czworonóg, tym większą kwotę należy zabezpieczyć w domowym budżecie.

Podsumowując: miesięczny koszt wyżywienia psa wynosi od 50 do 1000 zł, w zależności od wielkości psa i rodzaju diety. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często karmić psa.

Koszty utrzymania psa – weterynarz

Jeśli chodzi o koszty opieki weterynaryjnej, mamy dwa scenariusze: dobry i niedobry. Dobry to taki, gdy pupil nam nie choruje, nie przytrafiają się wypadki, nie ma schorzeń wymagających skomplikowanej diagnostyki. A niedobry - wręcz przeciwnie. Oszacować możemy ten pierwszy. Gdy zwierzak choruje, koszty leczenia są trudne do przewidzenia i potrafią osiągać naprawdę duże sumy.

Na podstawową opiekę weterynaryjną składają się takie koszty jak:

  • Szczepienia – dzielimy je na zasadnicze (każdy pies powinien je otrzymać) i dodatkowe (o podaniu decyduje właściciel). Co 12 miesięcy musimy zaszczepić psa na wściekliznę (koszt: 30-50 zł). Raz na 2-3 lata wskazane jest wykonanie szczepień na choroby wirusowe (koszt: ok. 80-100 zł). Nieco większy wydatek poniosą opiekunowie szczeniąt wykonujący pierwsze szczepienia – w tym wypadku należy wykonać 4 szczepienia w ciągu 2 miesięcy (koszt: 200-300 zł)
  • Odrobaczenie – czyli podanie preparatów zwalczających pasożyty wewnętrzne. Możemy wykonywać je profilaktycznie co 3-6 miesięcy (koszt: ok. 30 zł przy psie o wadze 15 kg) lub dopiero po uzyskaniu wyniku badania kału, który wskazuje na konieczność podania odrobaczenia (koszt badania: 50-75 zł).
  • Profilaktyka przeciw pchłom i kleszczom – zabezpiecza psa przed ektopasożytami, a co ważniejsze - przenoszonymi przez nie chorobami. Do wyboru mamy krople, obroże oraz tabletki. Krople podajemy co miesiąc (koszt: ok. 50 zł/ kwartał, dla psa o wadze do 10 kg), tabletki co 5 tygodni lub 3 miesiące (koszt: 30-50 zł kwartał, dla psa o wadze 5 kg), obrożę kupujemy raz na 8 miesięcy (koszt ok.100 zł)
  • Badania kontrolne – Co 3-6 miesięcy warto wykonać kontrolne badanie krwi, żeby mieć pewność, że w organizmie naszego pupila nie dzieje się nic niedobrego (koszt: 60-200 zł, w zależności od tego, jak dokładne chcemy mieć wyniki)
  • Pielęgnacja - czasem, gdy opiekun nie jest w stanie sam tego zrobić, weterynarz pomaga obciąć pazury psu lub wyczyścić uszy. Jest to koszt opcjonalny, ponieważ te zabiegi można wykonać samemu po odpowiednim przyuczeniu (koszt: koło 50 zł miesięcznie)

Podsumowując: Roczny koszt podstawowej opieki weterynaryjnej, w przypadku zdrowego zwierzęcia to ok. 1200 zł w przypadku psa o wadze 30 kg. W przypadku pojawienia się problemów zdrowotnych wydatki są nie do przewidzenia, a koszty leczenia potrafią sięgać kilkunastu tysięcy złotych, a nawet więcej. Możemy zabezpieczyć się na taką okoliczność, odkładając co miesiąc mniejsze kwoty z przeznaczeniem na nagłe wypadki lub wykupując pupilowi ubezpieczenie zdrowotne (koszt: 30-80 zł miesięcznie).

Koszt utrzymania psa - akcesoria

To dział, który podobnie jak opieka weterynaryjna – nie ma górnego pułapu cenowego. Jednak w odróżnieniu od dbałości o zdrowie, w przypadku akcesoriów śmiało możemy ograniczać wydatki. Legowisko dla psa można kupić za 50 zł, można też za 500 zł i więcej. Na zabawki można wydawać kilkaset złotych miesięcznie lub ograniczyć koszty robiąc szarpaki samemu ze starych jeansów, lub koców. Dla naszego psa zdecydowanie większe znaczenie ma to, gdzie byliśmy na spacerze i ile czasu poświęciliśmy na wspólne rozrywki, niż to czy jego smycz ma modny wzorek, a legowisko pasuje do wystroju. Jednak z doświadczenia wiem, będąc opiekunem psa, bardzo łatwo popaść w większy lub mniejszy zakupoholizm, ponieważ rynek akcesoriów dla zwierząt oferuje niesamowitą ilość ciekawych gadżetów. Czasem naprawdę ciężko się oprzeć!

Kupowanie akcesoriów dla psa, a także ile kosztuje utrzymanie psa, czyli miesięczny koszt posiadania psa
Utrzymanie psa, czyli miesięczne koszty, ile kosztuje pies na miesiąc

W wypadku trudności finansowych to w akcesoriach powinniśmy szukać oszczędności w pierwszej kolejności. Pies musi jeść dobrze, nawet jeśli kolacje miałby dostać w starym garnku zamiast ceramicznej miski. Może mieć jeden jedyny komplet spacerowy, tak długo, jak nie zagraża to bezpieczeństwu - gdy smycz, obroża lub szelki są za małe, lub zniszczone, musimy je wymienić. Jednak akcesoria spacerowe dobrej jakości starczają nawet na lata (pod warunkiem, że nauczymy psiaka, że nie służą do gryzienia).

Standardowo nieco większy wydatek czeka właściciela szczeniaka. Maluch w okresie wzrostu będzie potrzebował kilku kompletów spacerowych (szelek, obroży i smyczy). Podczas wymiany zębów dobrze też mieć sporo gryzaków (gumowych i/lub naturalnych). Poza tym dobór odpowiednich zabawek dla naszego psa wymaga pewnego doświadczenia: metodą prób i błędów zyskujemy wiedzę, jakie warto kupować, a jakich nie. W pierwszym okresie możemy wydać nieco więcej na nietrafione zakupy.

Załóżmy, że nie szukamy na siłę oszczędności ani nie dajemy się ponieść szałowi zakupów. Raz na jakiś czas powinniśmy liczyć się z takimi wydatkami jak: legowisko (50-400 zł, w zależności od rozmiaru i rodzaju), akcesoria spacerowe (100- 300 zł, w zależności od rozmiaru i rodzaju), miski (20-150 zł, w zależności od rozmiaru i rodzaju), zabawki i gryzaki (od kilkunastu zł miesięcznie, bez górnego limitu).

Koszt utrzymania psa – szkolenie, sporty, rozrywki

Są to wydatki, których część opiekunów nie bierze pod uwagę. Oczywiście jest możliwość, że pies, który trafi do Waszego domu, będzie bezproblemowy, a ogólnie dostępna wiedza lub wcześniejsze doświadczenie wystarczą, by go wychować i szczęśliwie żyć. Warto jednak wziąć pod uwagę scenariusz, w którym napotkamy problemy wychowawcze i będzie my potrzebować pomocy.

Szczególnie biorąc pod uwagę psa rasy pracującej lub wymagającej (owczarek belgijski, border collie, beauceron, doberman itd.) lepiej zabezpieczyć w budżecie konkretną kwotę na szkolenia i psie sporty, ponieważ te psy mają bardzo duże i specyficzne wymagania pod względem aktywności. Szkolenie posłuszeństwa uczy opiekuna psa, jak pracować ze swoim czworonogiem, unikając błędów, które mogą się odbić na wzajemnej relacji. Psie sporty to metoda na wspólne spędzanie czasu, tak, aby psiak mógł realizować swoje naturalne potrzeby w bezpieczny i kontrolowany sposób.

Pomoc behawiorysty bywa konieczna, jeśli pies przejawia niepokojące zachowania. W takim wypadku jedna konsultacja będzie nas kosztować od 150 do nawet 350 zł (zależy od wyboru specjalisty), a na ogół rozwiązanie problemu wymaga więcej niż jednego spotkania. Koszt podstawowego szkolenia posłuszeństwa to ok. 600-1000 zł. Wydatki związane z psimi sportami są bardzo zróżnicowane, ponieważ zależą od samodzielności (doświadczenia) opiekuna i wybranej dziedziny.

Na tym polu również możemy szukać oszczędności w obliczu kryzysu finansowego. Pies, który wybiega się na łące zamiast na torze agility, nie wpadnie w depresję z powodu zmarnowanej kariery. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy jesteśmy w stanie wychować psa sami, lub widzimy narastający problem – lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, kosztem nowych zabawek czy kosza na rower dla psa. Prawidłowa relacja z psem to podstawa, która pozwala unikać problemów w domu i poza nim. Warto w nią inwestować w razie potrzeby!

ikona podziel się Przekaż dalej