Usypianie psów – informacje

Kiedy potrzebna jest eutanazja?

Ta decyzja nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza dla osób, które są mocno zżyte ze swoimi pupilami. Psa można poddać eutanazji, jeśli:

  • jest bardzo chory i cierpi,
  • uległ wypadkowi i nie ma najmniejszych szans na jego uratowanie,
  • jest agresywny i stanowi zagrożenie dla innych.

Jeżeli zaawansowana choroba sprawia psu ogromny ból, pies nie może normalnie funkcjonować i nie czerpie radości z życia, jego opiekun może zdecydować się na eutanazję. Niektórzy starają się jeszcze ratować pupila, np. podając mu sterydy oraz inne zalecane leki, ale często poprawa jest chwilowa lub może się tylko taka wydawać.

Nie można uśpić starego psa, który nie cierpi. Zdarzają się jednak przypadki, w których właściciele zwierząt proszą weterynarza o eutanazję zdrowego zwierzęcia. Nie zawsze dotyczy to starego psa, bo ludzie pytają także o uśpienie dorosłego psa w sile wieku. Wtedy weterynarz nie powinien i zazwyczaj nie zgadza się na to, aby podać psu zastrzyk usypiający.

Jak wygląda usypianie zwierząt?

Jeśli stan zwierzęcia jest bardzo zły, weterynarz od razu może poprosić o decyzję właściciela. Lekarz weterynarii samo może zadecydować o losie w przypadku psa, który uległ wypadkowi, ale w przypadku chorego osobnika niezbędna jest pisemna zgoda opiekuna zwierzęcia.

Kiedy właściciel zdecyduje się na uśpienie psa, weterynarz podaje zwierzęciu zwykłą narkozę, aby wprowadzić go w stan snu. Pies nie jest świadomy i nie jest zestresowany, ale wciąż żyje. Zdarzają się jednak sytuacje, że piesek po tym pierwszym etapie usypiania już odchodzi, co świadczy o tym, że jego organizm był bardzo słaby i nie przeżyłby żadnego zabiegu wymagającego narkozy.

To, jak szybko pies zaśnie, zależy od dawki narkozy i organizmu samego psa. Niekiedy zajmuje to 5 minut, a innym razem 15 minut. W tym czasie zazwyczaj weterynarz wychodzi, aby opiekun mógł w samotności pożegnać się ze swoim przyjacielem.

Gdy przychodzi czas na drugi etap, właściciel nie musi być już obecny, o czym weterynarz powinien powiadomić. Nie może jednak wyprosić opiekuna, jeśli ten chciałby pozostać do samego końca ze swoim pupilem. Warto być świadomym tego, że niektóre psy odchodzą bardzo spokojnie, a w przypadku innych jest to bardziej drastyczne i właściciel może nie unieść psychicznie takiego widoku.

Weterynarz musi się najpierw upewnić, że zwierzak nie jest świadomy i dopiero wtedy może podać mu dożylnie bardzo dużą dawkę narkozy (barbituranów). Natychmiast dochodzi do wyłączenia kory mózgowej, bezdechu i powolnego zatrzymania akcji serca. Chwilę później następuje śmierć psa.

Cennik – ile kosztuje uśpienie psa?

Wszystko uzależnione jest od wagi zwierzęcia oraz regionu, w jakim znajduje się klinika. Ceny mogą być różne w poszczególnych województwach lub miastach, więc jeśli masz nieco większego psa, najlepiej zapytaj o cenę wcześniej, bo różnica może okazać się duża.

Przeważnie za kotki i psy do 5 kg koszt eutanazji mieści się w granicy 50 – 70 zł. Jednak za zwierzęta do 10 kg trzeba zapłacić już ok. 80 – 150 zł. W przypadku dużych psów cena może wynosić ponad 200 zł (niekiedy nawet 300 zł). Tak naprawdę ostateczny koszt uzależniony jest od ilości użytego środka. Jeśli piesek odejdzie już na pierwszym etapie usypiania, cena za zabieg będzie mniejsza.

Zazwyczaj specjalny zastrzyk usypiający weterynarz podaje w lecznicy, a nie w domu. Jeżeli jednak wezwałeś lekarza do chorego psa, weterynarz może się zgodzić na jego eutanazje, choć może zapytać o badania poświadczające o jego chorobie. Do wizyty domowej należy doliczyć koszt samej wizyty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Utylizacja uśpionych psów – jak to wygląda?

Jak wygląda proces utylizacji zwierząt?

Nie można pozbywać się ciała pupila na własną rękę, ponieważ zabronione jest zakopywanie zwierząt w ogródkach, lasach, na działkach i innych terenach do tego nieprzeznaczonych. Co w takim razie należy zrobić ze zmarłym czworonogiem?

Należy koniecznie wcześniej zapytać weterynarza o to, czy klinika zajmuje się utylizacją zwierząt. Zazwyczaj jednak istnieje opcja zostawienia pupila, ponieważ klinika przechowuje ciało i oddaje je specjalnej firmie, która zajmuje się kremacją.

Jeżeli zdecydowałeś się na uśpienie psa w domu, sam musisz zawieźć ciało pieska do wybranego krematorium. Inną opcją jest pochowanie pupila na cmentarzu dla zwierząt. Niestety, one są jeszcze bardzo rzadkie i dla niektórych mogą okazać się zbyt kosztowne.

Cennik – jaki jest koszt miejsca na cmentarzu dla zwierząt?

Ostateczna cena zależna jest od wielkości wykupowanego miejsca oraz okresu jego zarezerwowania. W niektórych cmentarzach dla zwierząt za miejsce dla psa lub kota do 10 kg trzeba zapłacić 350 zł za 5 lat, a w innych jest to 250 zł za 2 lata. Cena za pochówek i miejsca za psy powyżej 50 kg to kwestia ok. 550 zł.

Można zdecydować się na pochowanie pieska w kartonowym pudełku lub zakupionej na cmentarzu specjalnej trumnie. Dodatkowo można też zdecydować się na grawerowaną tabliczkę lub granitowy pomnik (na płycie może być zamieszczone zdjęcie, litery i tabliczka).

Dostępna jest także kremacja i wybór urny. Możesz się na to zdecydować np. po dwóch latach, gdy ponownie musisz zapłacić za wykupione miejsce na cmentarzu. Jednak wtedy trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Kremacja małych zwierząt wynosi ok. 750 zł, a dużych psów ok. 1500 zł.

To, ile kosztuje uśpienie psa, uzależnione jest od wagi zwierzęcia i miasta, w którym dokonuje się eutanazji. W różnych rejonach Polski cena jest inna, ale zwykle nie jest to mniej niż 50 zł i więcej niż 300 zł. Najczęściej zabieg wykonuje się u weterynarza. A może zastanawiałeś się, dlaczego pies je trawę i czy może to oznaczać problemy ze zdrowiem czworonoga? Pies w ten sposób chcę oczyścić żołądek (sprowokować wymioty). Robi to zarówno przy problemach z wątrobą, zatruciu pokarmowym, jak i przy zwykłej niestrawności. Jeżeli zauważysz, że twój pupil często wymusza wymioty, udaj się z nim do weterynarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny