Pies hovawart – jaka jest owa rasa?

Pochodzenie i ogólny opis wyglądu hovawartów


Rasa pochodzi z Niemiec i może poszczycić się długą historią. Pierwsze wzmianki o hovawartach pochodzą ze średniowiecza. Pierwotnie pies był wykorzystywany do pilnowania zwierząt gospodarskich oraz stróżowania. Na pewnym etapie rasa została zdziesiątkowana, aż w końcu całkowicie wymarła. Po I wojnie światowej zajęto się jej rekonstrukcją. Dokonał tego zoolog, doktor Konig, uważany obecnie za twórcę rasy hovawart.

Zoolog odnajdował pieski, które występowały w pierwotnym miejscu życia hovawartów. Dopuszczał przy tym do rozrodu zwierzaki, które przypominały opis wzorcowego hovawarta. Współczesny pies tej rasy jest potomkiem owczarka niemieckiego, kuvasza, leonbergera i nowofundlanda.

Od wielu lat rasa hovawart jest uznana przez FCI, a wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 190. We wzorcu znajdziemy najistotniejsze informacje na temat preferowanych cech charakteru, a także wyglądu ogólnego (waga, proporcje, szata itp). Z dokumentacji wynika, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies posiada około 63 – 70 cm wysokości w kłębie. Z kolei jego waga utrzymuje się w przedziale 30 – 40 kg. Dorosłe suczki są widocznie drobniejsze, a ich wzorcowa wysokość w kłębie została oszacowana na przedział 58 – 65 cm. Idealna waga suczki to około 25 do 30 kg.

Psa rasy hovawart wyróżnia też ciekawe umaszczenie. Wzorzec rasy opisuje takie warianty umaszczenia jak blond, czarny i czarny podpalany. Co ważne, pies posiada bardzo gęste, dwuwarstwowe futro. Pierwsza warstwa to niewielka ilość wymienianego dwa razy do roku podszerstka. Drugą warstwę stanowi tak zwana okrywa właściwa. U prawidłowo zbudowanych hovawartów jest ona półdługa, przylegająca do ciała i delikatnie falowana.

Charakter odważnego psa z Niemiec

Uniwersalność oraz przyjazne usposobienie to niewątpliwe zalety rasy hovawart. Jest to rasa psa, którą doceniono ze względu na jej wysoki stopień inteligencji oraz podatność na szkolenie. Czarny czy blond hovawart to pies skoncentrowany na współpracy, chętny do wspólnej aktywności, zwinny, a jednocześnie bardzo czujny. Świetnie sprawdzi się zarówno w roli stróża posesji, ratownika, jak i pupila domowego. W każdej z owych ról zachowa radosny, a jednocześnie spokojny charakter.

Opis charakteru piesków rasy hovawart nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię przywiązania do rodziny. Zarówno młody szczeniak, jak i dorosły pies tej rasy silnie przywiązuje się do każdego członka rodziny, jest jednocześnie chętny do współpracy, łagodny oraz towarzyski. Odpowiednio szkolony nie stwarza problemów na spacerach, a jego potrzeba ruchu może być w prosty sposób rozładowana.

Blond hovawart posiada równie radosny i przyjacielski charakter co owczarek biały szwajcarski. Jednocześnie wykazuje podobną czujność co owczarek wschodnioeuropejski i łagodność jak wodołaz. To czyni z niego idealnego psa dla starszych dzieci. Oglądając zdjęcia rasy, bez trudu odnajdziemy pieski w kontakcie z osobami młodymi. Przyjazny charakter, brak agresji i tendencji do dominacji sprawia, że rasa hovawart posiada opinie uniwersalnego towarzysza dla osób w dowolnym wieku.

Co ciekawe, towarzyski charakter hovawarta ułatwia jego komunikację z innymi zwierzętami. Jest to rasa, która z łatwością nawiązuje kontakty z przedstawicielami tego samego gatunku. Nasz blond czy czarny hovawart będzie też dobrze dogadywał się z kotami, o ile zostanie do tego przystosowany w wieku szczenięcym. Sprawdź także ten artykuł na temat polecanych hodowli hovawart.

Możliwe problemy zdrowotne i wymagania rasy hovawart

Średnia długość życia oraz możliwe choroby psa

Jednym z dużych atutów rasy okazuje się długość życia. Warto pamiętać, że rasa psa o większych gabarytach jest z reguły mniej żywotna niż psy o miniaturowych proporcjach. Średnia długość życia rasy hovawart to 11 – 13 lat, co jest całkiem dobrym wynikiem. Trzeba także zaznaczyć, iż odpowiednio odżywiony, aktywny fizycznie hovawart, owczarek biały czy owczarek wschodnioeuropejski mogą okazać się jeszcze bardziej żywotne.

Stosunkowo duża długość życia psa wiąże się z jego odpornością na wiele chorób. Hovawart posiada opinie psa zdrowego, który nie odwiedza zbyt często gabinetów weterynaryjnych. Jedynym najczęściej występującym zaburzeniem jest dysplazja stawu biodrowego, która dotyka wielu psów o większej masie ciała. Ze względu na duży rozmiar, hovawart może także cierpieć na skręt żołądka.

Do możliwych chorób rasy należy też oboczne wrotne krążenie wątroby i niedoczynność tarczycy. Na szczęście są to problemy zdrowotne, które zdarzają się sporadycznie. Rasa jest przy tym odporna na alergie, przeziębienia czy pojawianie się stanów zapalnych.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Najważniejsze wymagania hovawartów

Posiadacze psa rasy hovawart muszą liczyć się z koniecznością częstego szczotkowania. Sierść nie jest co prawda podatna na intensywne filcowanie, jednak brak regularnej pielęgnacji może prowadzić do pojawienia się kołtunów. Dlatego zaleca się czesanie szczotką przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet każdego dnia.

Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies tej rasy nie wymaga częstych kąpieli. Możemy jedynie regularnie kontrolować stan oczu i uszu pupila. Do regularnej pielęgnacji możemy także doliczyć przycinanie wilczych pazurów.

Opisując podstawowe wymagania psa rasy hovawart, warto zwrócić uwagę na aktywność fizyczną. Bez wątpienia są to pupile, które cenią sobie zabawy wraz z człowiekiem. Mogą okazać się niezmordowanymi towarzyszami dla dzieci i każdego dnia potrzebują większej dawki ruchu. Duża inteligencja oraz otwartość na pracę sprawia, że hovawart jest świetnym towarzyszem do sportu, ćwiczeń, a także spostrzegawczym i pojętnym uczniem.

Do podstawowych wymagań należy także prawidłowe żywienie psa. Hovawart posiada duże gabaryty, a zatem dzienna dawka jedzenia powinna być podzielona na minimum dwa posiłki. Dobrze sprawdzą się suche karmy gotowe, a także jedzenie przygotowywane samodzielnie przez właściciela. Hovawart nie jest tu wybredny. Dobrą praktyką jest zapewnienie pupilowi spokoju po zjedzeniu posiłku. Spacer czy intensywny trening warto przełożyć na godziny przed jedzeniem, co zmniejszy ryzyko pojawienia się groźnego dla życia skrętu żołądka.

Cena szczeniaka z rodowodem

Rasa hovawart nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, a ograniczona liczba hodowli może utrudniać zakup szczeniaka. Możemy jednak przyjąć, iż cena za młodego, pochodzącego z dobrego skojarzenia pupila rozpoczyna się od kwoty 3000 zł, a górna granica cenowa jest trudna do ustalenia.

Cena za szczeniaka nie powinna być jedynym kryterium wyboru hodowli. Przed wizytą w hodowli warto obejrzeć zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców. Doświadczony hodowca omówi usposobienie pupili z danej linii hodowlanej, a także pomoże w dokonaniu trafnego wyboru.

W hodowlach należących do ZKwP wymagane jest wykonanie prześwietleń w kierunku dysplazji stawu biodrowego psów hodowlanych. Warto dopytać hodowcę o posiadane wyniki badań oraz zaznajomić się z pełną dokumentacją szczeniaka. Pamiętajmy także, że cena za pupila mogącego brać udział w wystawach okaże się wyższa w porównaniu ze stawkami za pupila na tak zwane kolanka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny