Legalna hodowla staffordshire bull terriera a pseudohodowla

Polska ma własne hodowle staffika, ale nie każda z nich okaże się dobrym wyborem. Jest to znana i lubiana rasa, więc istnieje większe ryzyko trafienia na pseudohodowlę. W naszym kraju legalna hodowla staffordshire bull terriera przynależy do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce), bo to jedyna organizacja zrzeszona w FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej).

Hodowcy umieszczają ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl, sprzedajemy.pl). Opis powinien zawierać nie tylko informacje o sprzedawanym szczeniaku (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice etc.), ale też o hodowli. Pies nie może być w tzw. typie rasy, nie mieć rodowodu i zazwyczaj nie może być miniaturką (z wyjątkiem tych ras, które mają taki rozmiar psa wpisany we wzorcu). Szczeniaki nie mogą opuścić hodowli przed ukończeniem 8. tygodnia życia. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione i mieć wszczepiony CHIP.

Cena staffika przeważnie mieści się w przedziale 3000 – 4500 zł, ale zdarzają się też pojedyncze oferty za 6000 zł. English toy terrier kosztuje podobnie, zwykle jego cena waha się od 3000 do 5000 zł. Ostateczna kwota zależy od paru czynników. Ważne jest, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca. Istotne jest, czyje geny przekazuje. Znaczenie ma renoma hodowli. Pieski sprowadzane zza granicy będą droższe, ponieważ dochodzą m.in. koszty transportu i dodatkowych szczepień.

Polecane hodowle staffika z Polski to:

  • Piaskowy Dom
  • Sama Słodycz
  • Diabelski Uśmiech
  • Farrier Staff
  • Z Bullerbyn
  • Wonderful Staffies

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o amerykańskim staffordshire terierze.

Usposobienie staffordshire bull terriera – jaki jest staffik?

Jest to pies niezwykle wesoły i przyjacielski, ale także stanowczy oraz odważny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że staffik ma duży temperament, przez co często może okazać się niezwykle trudny do okiełznania. Jest śmiały i pewny siebie. Kocha ludzi i z tego powodu nie najlepiej nadaje się na stróża. Jego charakterystyczną cechą jest opiekuńcze podejście do dzieci. Jest niezwykle przywiązany do swojej rodziny.

Staffik potrzebuje dużo ruchu, inaczej zacznie niszczyć wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyszczka. Warto pokusić się na zakup klatki kennelowej, aby pies mógł się w niej wyciszyć. Moment ekscytacji i szału może nastąpić w momencie przyjścia ulubionych gości. Trzeba wtedy uważać, żeby nikomu nie stała się krzywda, bo ten niezwykle silny pies może zacząć na wszystkich skakać, a nie będzie przy tym delikatny.

Ten pies nadaje się do różnych psich sportów. Jest bardzo wytrwały i ma bardzo wysoki próg bólu. Można z nim uprawiać agility, obedience czy przeciąganie ciężarów. Należy pamiętać, że intensywne trening nie można rozpocząć zbyt wcześnie. Najlepiej zaczekać, aż pies skończy rok. Podczas szkolenia nie należy na niego krzyczeć, ponieważ bardzo źle znosi podniesiony głos. Jest inteligentny, ale potrafi być uparty. Trzeba podchodzić do niego z entuzjazmem i zaangażowaniem, a wtedy pies będzie wykonywał polecenia z radością. Należy zadbać o jego socjalizację. Na początek warto zacząć od psiego przedszkola.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Pies rasy staffordshire bull terrier na białym tle oraz hodowla staffordshire bull terriera
Jaka hodowla staffordshire bull terriera, czyli polecana polska sprzedaż

Staffik to inteligentny pies, który bardzo lubi być w centrum zainteresowania. Szczeka bardzo rzadko, ale zamiast tego wydaje wiele innych dźwięków. Zawsze musi być przy człowieku, co oznacza, że należy zaopatrzyć się w dużą kanapę – staffik uwielbia leżeć obok swojego pana. Zazwyczaj nie jest agresywny wobec innych psów, a mniejsze domowe zwierzęta są przez niego akceptowane.

Niebieski (błękitny) czy czarny – jak wygląda staffik?

Staffordshire bull terrier jest psem małym, ale silnym i muskularnym. Według wzorca rasy, idealna wysokość w kłębie to 35,5-40,5 cm. Pies powinien ważyć od 12,7 do 17 kg, a suka od 11 do 15,4 kg. Najważniejsze jest to, aby waga i wzrost były we właściwej proporcji. Czasami można spotkać się z określeniem, że staffik wygląda jak miniaturka amstaffa, ale tak naprawdę są to dwie różne rasy.

Ma krótką sierść, która jest gładka i przylega do ciała. Staffik może mieć umaszczenie: czarne, błękitne, czerwone, białe, w białe łaty (dotyczy to każdego wymienionego wcześniej koloru), pręgowane (każdy odcień), pręgowane z białym. Niepożądane maści to: wątrobiana i czarna podpalana. Pielęgnacja staffika nie jest trudna. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień, a w okresie linienia robić to codziennie. Tego psa kąpie się jedynie w razie potrzeby.

Przy wyborze odpowiedniego miejsca na zakup psa, tylko legalna hodowla staffordshire bull terriera powinna być brana pod uwagę. Nie należy wspierać pseudohodowli, ponieważ ci hodowcy nie troszczą się o swoje zwierzęta. Psy żyją w okropnych warunkach, nie mają zapewnionych badań, mają nieodpowiednią dietę, a chore osobniki są dalej rozmnażane. Pieski pochodzące z pseudohodowli przeważnie są chore, a ile leczenie drogie i permanentne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny