Ile kosztują rasowe szczenięta?

Przeważnie takie szczeniaki kosztują 2000 – 4000 zł. Jednak cena shar pei mieści się granicach 3500 – 5500 zł. Kwota, jaką trzeba zapłacić za rasowego psa, zależy od kilku czynników. Istotne jest to, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy i czy nie ma dyskwalifikujących go wad. Ważne jest również to, jak wyglądają jego rodzice, czy są rzadkiej linii i czy mieli jakieś osiągnięcia na psich wystawach. Cena może zależeć również od renomy hodowli. Często początkujący hodowcy sprzedają pierwszy miot taniej, ale każdy kolejny jest już coraz droższy.

Taka cena jest adekwatna do wysiłku, jaki hodowca wkłada w rozwój hodowli. Hodowca ma wiedzę (na temat danej rasy, ich tresury, sposobu karmienia, możliwych chorób), którą dzieli się z nowymi właścicielami. Pieski mają zapewnioną stałą opiekę weterynaryjną (szczepienia, odrobaczanie, badania) i są karmione dobrej lub bardzo dobrej jakości karmą (albo surowym mięsem uzupełnionym o suplementy tzw. dieta BARF). Odpowiedzialni hodowcy zajmują się socjalizacją szczeniaków, dlatego istotny jest wybór odpowiedniej hodowli. W rasie shar pei jest to niezmiernie ważne, bo te pieski mają dość trudny charakter i trzeba być cierpliwym w ich tresurze.

Ceny szczeniąt poniżej 1500 zł, a zwłaszcza kwoty ok. 500 zł, powinny dać do myślenia. Nawet nowi hodowcy nie sprzedają po tak niskiej cenie. Robią tak jednak pseudohodowcy. Oni nastawieni są tylko na zysk i nie dbają o wzorzec rasy. Chcą szybko sprzedać szczeniaki, aby mieć miejsce na następne. Często w ich ogłoszeniach jest napisane, że jest to „pies w typie rasy”, co oznacza tyle, że nie jest rasowy, ale z pozoru na takiego wygląda.

Pieski z pseudohodowli często są chore przez złe warunki, w jakich żyją, niewłaściwą dietę czy brak szczepień. Często oddawane są za wcześnie. Mogą mieć wady genetyczne – w pseudohodowlach psy nie są przebadane pod tym kątem, bo wiązałoby się to z wykluczeniem ich z dalszej hodowli. Krzyżowane są ze sobą osobniki, które są zbyt blisko spokrewnione. Suczki rozmnażane są przez cały czas.

Jak powinna wyglądać hodowla shar pei?

Hodowla musi przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia. W Polsce działa ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Szczeniaki nie mogą opuścić hodowli wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodnia życia. W dniu odbioru powinny być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione oraz mieść wszczepiony CHIP. Każdy szczeniak z miotu, niezależnie od liczby piesków oraz stopnia wpasowania się we wzorzec, otrzymuje rodowód. Jest to wymóg konieczny, świadczący o tym, że jest to pies rasowy (po rasowych rodzicach). Musi być 5 pokoleniowy.

Drugie szczepienie powinno być wykonane już w nowym domu, a właściciel powinien zostawić poinformowany o tym, że początkowo nie należy wychodzić z psem na dwór. Powinien załatwiać się na matach lub być wynoszonym na dwór tylko na chwilę i od razu zabierany do domu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dwa małe psy rasy shar pei bawiące się w trawie oraz najlepsza hodowla shar pei w Polsce
Jaka jest najlepsza hodowla shar pei w Polsce i ile kosztuje shar pei

Pies miniaturka to wymysł pseudohodowców. Owszem, istnieją rasy mniejsze, które określa się mini lub miniaturowe (np. jamnik, pudel). Jednak pies bokser, amerykański pitbulterier, labrador, husky, owczarek niemiecki czy właśnie shar pei nie może być takiego rozmiaru. Jeśli jakaś hodowla shar pei czy hodowla shiba inu, rzekomo składa się właśnie z takich psów, to jest to pseudohodowla. Sprawdź także ten artykuł o psie rasy shar pei niebieski i szary.

Shar pei niebieski, czyli pomarszczony pies

Te psy mają tylko jednolite umaszczenia. Shar pei może być zarówno czarny, jak i kremowy, brązowy, płowy czy niebieski. Nie dopuszczalne jest tylko białe umaszczenie. Ciemniejszy nalot może być na grzbiecie i uszach, a jaśniejsze często są: ogon i tylne strony ud. Podniebienie, dziąsła, wargi i język tych psów są w kolorze niebiesko-czarnym.

Bear coat to odmiana włosa (niedźwiedzia), która nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Zarówno shar pei niebieski, jak i inne umaszczenia mają mieć włos twardy, krótki, sztywny, prosty, szczeciniasty. Jego długość powinna wynosić od 1 do 2,5 cm. Ten pomarszczony pies nie ma podszerstka.

We wzorcu rasy nie jest określona waga tych psów, ale można przyjąć, że jest to granica 18-25 kg. Shar pei może osiągnąć wysokość w kłębie od 44 do 51 cm. Te psy mają ogon gruby i ostro zakończony. Może być zakręcony i noszony wysoko, ale równie dobrze może być zwinięty na grzbiecie lub na boku. Mocniej pomarszczone ciało mają szczenięta, u dorosłych osobników fałdy skóry są już bardziej naciągnięte.

Pamiętaj, że pies bokser, owczarek niemiecki, amerykański pitbulterier, labrador, husky, shiba inu, shar pei, tosa inu, border collie i wiele innych ras nie występuje w wersji miniaturowej. Czasami można natknąć się na określenie, że hodowla shiba inu to jakby hodowla miniaturek akity, co nie jest prawdą. Wybierając szczeniaka zwróć uwagę na jego cenę oraz nazwę stowarzyszenia, do którego przynależy hodowla.

ikona podziel się Przekaż dalej