Hodowla pomskyego – czy to odpowiednie określenie

Jak powstaje pomsky – rasy wyjściowe

Pomsky to akronim, powstały z połączenia nazw dwóch ras: pomeranian (szpic miniaturowy pomeranian) i husky (husky syberyjski). Hybryda tworzona jest z suki husky, zapłodnionej drogą inseminacji nasieniem psa rasy pomeranian. Ze względu na różnicę wielkości krycie naturalne byłoby trudne lub w ogóle niemożliwe, natomiast suka pomeraniana, zapłodniona nasieniem husky, nie miałaby szans donoszenia ciąży, o ile w ogóle by ją przeżyła.

Uzyskane potomstwo posiada cechy obu ras, z mniejszą lub większą przewagą jednej z nich. Dążeniem całego przedsięwzięcia jest uzyskanie pogłowia o wzroście około 30 cm w kłębie, o wyglądzie miniaturowego husky, przy czym najbardziej poszukiwane są szczeniaki o umaszczeniu pomarańczowym (red) i z niebieskimi oczami.

Potomstwo w pokoleniu F1 (krzyżówce pomeraniana i husky) może być w jednym miocie kompletnie różne, szczeniaki mogą być zupełnie niepodobne do siebie. W pokoleniu F2, które tworzone jest z mieszańców F1 i pomeranianów, różnice te mogą być nieco mniejsze, aczkolwiek pewności co do tego nie może być żadnej. W rezultacie obecna populacja pomskyego jest silnie „rozstrzelona”, nie tylko pod względem eksterieru, ale i psychiki, która jest również dziedziczona po obojgu rodzicach i nie da się jej przewidzieć u mieszańca.

Pomsky – czy jest sens tworzenia i utrwalania tej hybrydy

Tworzenie nowej rasy to bardzo trudny i rozciągnięty w czasie proces, podczas którego następuje systematyczne, choć powolne wyrównywanie się pogłowia. Trwa to często wiele lat. W Polsce aktualnie trwają starania o uznanie przez FCI rasy polski spaniel myśliwski, nad której tworzeniem prace hodowlane (prowadzone przez kompetentnych kynologów) rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku. Zatem łatwo obliczyć, że trwają one już ponad 30 lat, a rasa, choć uznana przez Związek Kynologiczny w Polsce i pokazywana na wystawach, wciąż występuje wśród ras nieuznanych, mimo że jej pogłowie jest już dość wyrównane i jest też użytkowane do polowań.

Wiadomo również, że nowa rasa nigdy nie jest tworzona wyłącznie z dwóch ras wyjściowych. Chcąc uzyskać psa o konkretnych cechach fizycznych i psychicznych, należy stosować kojarzenia w obrębie kilku ras, posiadających określone cechy, i robić to w taki sposób, aby umiejętnie te cechy wyeksponować i – co znacznie ważniejsze i trudniejsze – utrwalić. A do tego nie wystarczy wiedzieć, ile pies chodzi w ciąży i jak długo suka karmi szczeniaki. Potrzebne jest specjalistyczne wykształcenie, znajomość zasad genetyki i wielu pojęć z nią związanych, a także gruntownej znajomości anatomii i fizjologii psa.

Należy więc wątpić, czy pomsky w ogóle kiedykolwiek zostanie uznany jako rasa, zwłaszcza że hodowany jest przez osoby niemające rozległej wiedzy biologicznej, zwłaszcza ściśle kynologicznej. Dlatego dziwić może, że hodowcy, którzy niegdyś byli członkami ZKwP i wiedzą, na czym polega hodowla psów rasowych, podejmują się tworzenia „rasy” ze zwierząt całkowicie sobie obcych pod tyloma względami.

Hodowla pomskyego w Polsce

Szczeniaki – cena, gdzie kupić

Moda na hybrydę o nazwie pomsky przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziły się pierwsze szczeniaki. Pod koniec roku 2021 w Polsce istniało kilka miejsc, gdzie można było kupić psa „rasy” pomsky, między innymi w Częstochowie, Gdańsku i Olsztynie. Popyt na szczeniaki hybrydowe wciąż – niestety – rośnie, a w związku z tym rośnie również ich cena. Jak już wiadomo, największym zainteresowaniem cieszą się szczenięta w kolorze pomarańczowym lub rudym (red) z niebieskimi tęczówkami.

Pomsky, pomeranian na spacerze, a także hodowla oraz wymagania rasy krok po kroku
Szczenięta pomskyego, czyli gdzie kupić psa rasy pomsky oraz porady dotyczące hodowli

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jeszcze do niedawna sprzedaż hybryd w Polsce była całkowicie nielegalna, bowiem każda hodowla psów, bez względu na rasę, zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub innym, oficjalnie funkcjonującym stowarzyszeniu (aczkolwiek nie ma tu gwarancji czystości rasy), Natomiast żadna hodowla pomskyego, jako hybrydy, nie mogła być zarejestrowana w żadnym z nich. Ale od czegóż pomysłowość rodaków? Utworzyli oni Związek Hodowców Hybryd, który działa legalnie i oficjalnie w ramach wolności stowarzyszania się. ZHH zrzesza osoby, które zajmują się rozrodem nie tylko pomskyego, ale także innych hybryd, jak maltipoo (maltańczyk + pudel miniaturowy), cockapoo (cocker spaniel + pudel miniaturowy) czy cavapoo (cavalier King Charles spaniel + pudel miniaturowy).

Cena pomskyego zaczyna się od około 1000 dolarów, a może osiągać nawet kilkanaście tysięcy. Według obiegowych opinii (bo nie są prowadzone oficjalne statystyki) najdroższe są psy z niebieskimi oczami i umaszczeniu red. Tuż za nimi plasują się wilczaste z podpalaniem, ale również o niebieskich tęczówkach. Sprawdź także ten artykuł na temat pochodzenia i charakteru pomskiego.

Szczeniak czy pies dorosły?

Większość potencjalnych nabywców preferuje małe szczenięta, które można wychować od początku, obserwować ich wzrost i rozwój, wymianę uzębienia, wrodzone nawyki, cechy psychiczne, itp. Jest to całkowicie uzasadnione i ma sens, ale w odniesieniu do psa rasowego, którego zamierza się kupić. Mimo że każdy pies jest inny, to jednak uznana rasa ma swoje specyficzne cechy, da których jest wybierana – właśnie ta a nie inna. Border collie znajduje uznanie u amatorów psich sportów, poszukiwany jest do pasienia owiec, wyżły mają powodzenie u myśliwych, itp. Natomiast nie wiadomo, jakie cechy po swoich rodzicach odziedziczył szczeniak pomsky.

Wprawdzie hodowla pomskyego ogólnie zakłada, że psy te mają być zbliżone charakterem do eurasiera, który jest psem bardzo spokojnym i zrównoważonym, bardzo przywiązanym do swojej rodziny i doskonałym stróżem własnego obejścia, oraz potrzebującym stałej obecności człowieka – a więc nienadającym się do kojca. Takim psem jest też pomeranian, który mimo maleńkiej postury ma iście „lwie” serce, natomiast husky to pies raczej bardzo samodzielny, raczej z dużą rezerwą odnoszący się do dzieci i wymagający aktywnego trybu życia.

Nie ma też żadnej pewności, jaki wzrost i wygląd osiągnie uroczy szczeniak jako pies dorosły. Genetyka wykazuje, że u psa większy wzrost dominuje nad mniejszym w obrębie danej rasy. Nie istnieją tego typu badania ani obserwacje u hybryd, ponieważ ich hodowla jest dziełem przypadku, a nie przemyślanych, celowych działań. Wiedza hodowcy, a raczej producenta szczeniąt hybrydowych ogranicza się do zagadnień, ile pies chodzi w ciąży, jaka może być maksymalna cena do zaoferowania chętnym i czy znajdą się tacy, którzy zechcą kupić wszystkie szczeniaki z miotu.

Wszystkie wskazane wyżej okoliczności przemawiają za nabyciem psa dorosłego, jeżeli w ogóle musi to być pomsky. Warto również zasięgnąć informacji, czy hodowca poddał parę rodzicielską badaniom genetycznym w kierunku schorzeń typowych dla obu ras. Może się bowiem okazać, że potomstwo odziedziczyło skłonności do nich po obu przodkach.

ikona podziel się Przekaż dalej