Hodowla mopsa - ile kosztuje szczeniak?

Każdy rasowy piesek kosztuje inaczej. Wpływa na to kilka rzeczy. Przede wszystkim istotne jest to, czy szczeniak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Pożądane są pieski po wybitnych rodzicach, którzy mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Znaczenie ma sama linia genów i dalsi przodkowie. Istotna jest renoma hodowli. Wpływ na cenę ma również to, czy dana rasa jest ogólnodostępna w kraju.

Mopsy, choć bardzo popularne i łatwo dostępne, nie są tanie. Ich cena to zazwyczaj 4000 – 6000 zł. Chart perski kosztuje ok. 5000 zł. Za charta arabskiego trzeba zapłacić ok. 4000 – 7000 zł. Z kolei chart angielski (Whippet) kosztuje różnie. Niektóre osobniki sprzedawane są za 3500 – 4500 zł, a inne za 5500 – 7000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021).

Dorosłe psy kosztują ok. 2000 – 2500 zł. Zazwyczaj są to osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego, a hodowca nie może pozwolić sobie na ich zatrzymanie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach szczenięta sprzedawane są nieco taniej, ale ich cena na ogół nie powinna zejść poniżej 1500 zł. Z kolei pseudohodowcy zazwyczaj sprzedawaj szczeniaki za 500 – 1500 zł.

Legalna hodowla mopsa a pseudohodowla – czy tylko cena ma znaczenie?

Nie tylko cena ma znaczenie, bo pseudohodowcy mogą zażyczyć sobie wyższej kwoty za danego szczeniaka. Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli i szukasz psa na portalach ogłoszeniowych, to nie sugeruj się tylko zdjęciami zamieszczonymi w ogłoszeniu. Niekiedy odpowiedzialni hodowcy nie potrafią zrobić przyciągającego uwagę zdjęcia, a czasami pseudohodowcy przenosząc szczeniaki w czyste miejsce i to tam robią sesję zdjęciową. Tak naprawdę to, jakie warunki panują hodowli, można ocenić dopiero podczas spotkania.

W ogłoszeniu powinieneś znaleźć opis szczeniaka (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice etc.) i informacje o hodowli (m.in.: jej nazwa, gdzie jest zrzeszona i skąd jest). Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała jedna organizacja zrzeszająca hodowców rasowych psów, dlatego w naszym kraju (pod ich banderą) działa tylko Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Pies może opuścić hodowlę, gdy ma skończone 8 tygodni. Do tego czasu musi być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Obowiązkowo powinien mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciela psa otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP.

Hodowla mopsa w Polsce to np.:

  • Wilkoria
  • Sequedille
  • Claudine's Home
  • Graticja
  • Kasztaniaki
  • Ravado

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem i charakterem mopsów.

Charakterystyka mopsów – co warto wiedzieć?

Pseudohodowcy, którzy nie znają wzorca rasy, często określają małe psy jako tzw. miniatura lub miniaturka. Tymczasem w wielu rasach nie istnieje taka odmiana. Mops jest mały, ale wzorzec nie określa go jako „mini”. Idealna waga przedstawicieli tej rasy to 6,5-8,1 kg. Mopsy mają krótką, gładką, błyszczącą i miękką w dotyku sierść. Pies ten może być srebrny, płowy, czarny i brzoskwiniowy. U mopsów wyróżnia się czarne znaczenia takie jak: pręga przebiegająca przez grzbiet, uszy, maska lub pysk, tzw. odcisku kciuka na czole i tzw. pieprzyk na policzkach.

Pies rasy mops z językiem na wierzchu, a także polecana hodowla mopsa w Polsce
Jaka hodowla mopsa w Polsce jest najlepsza, czyli szczeniaki z rodowodem
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Średnia długość życia mopsów to ok. 13 lat. Ta rasa uchodzi za zdrową, ale niekiedy te psy mają problemy z układem oddechowym z powodu swojej skróconej kufy. Mogą cierpieć na choroby serca, a także mieć problemy z oczami i infekcje dermatologiczne. W upalne dni należy ograniczyć aktywności fizyczną psa, a zimą warto ubierać mu specjalne ubranko. Mopsy wystarczy wyczesywać raz na tydzień, a tylko w okresie linienia codziennie. Należy kontrolować jego uszy, zęby, oczy i pazury, a także fałdę na nosie.

Mops to inteligentny pies, który odpowiednio zmotywowany powinien chętnie wykonywać polecenia właściciela. W tej kwestii istotna jest także więź pomiędzy opiekunem a psem. Im silniejsza będzie, tym mops będzie się chętniej podporządkowywać. Jego wychowanie nie jest trudne, dlatego nadaje się także dla tych, których wcześniej nie mieli do czynienia z psami. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w czasie szkolenia być konsekwentnym.

To towarzyski pies, który lubi być w centrum uwagi i potrafi zabieg o zainteresowanie. Jest cierpliwy wobec dzieci, jeśli nie wyrządzają mu krzywdy. Dobrze czuje się w towarzystwie innych psów. Źle znosi samotność. Nie ma w sobie agresji. Akceptuje wszystkich ludzi i zwierzęta. W czasie spacerów chętnie podbiega do dużo większych od siebie psów, dlatego wtedy należy szczególnie na niego uważać i nie spuszczać go ze smyczy w niepewnych miejscach. Mops może mieszkać w małym mieszkaniu, a spacery z nim nie powinny być zbyt długie.

Zanim zdecydujesz się na konkretnego psa, upewnij się, z jakiej hodowli pochodzi. Im rasa jest bardziej popularna, tym częściej można trafić na pseudohodowle, gdzie nie dbają ani o zdrowie psów ani o zachowanie ciągłości rasy i utrzymanie wzorca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny