Hodowla mopsa - ile kosztuje szczeniak?

Każdy rasowy piesek kosztuje inaczej. Wpływa na to kilka rzeczy. Przede wszystkim istotne jest to, czy szczeniak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Pożądane są pieski po wybitnych rodzicach, którzy mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Znaczenie ma sama linia genów i dalsi przodkowie. Istotna jest renoma hodowli. Wpływ na cenę ma również to, czy dana rasa jest ogólnodostępna w kraju.

Mopsy, choć bardzo popularne i łatwo dostępne, nie są tanie. Ich cena to zazwyczaj 4000 – 6000 zł. Chart perski kosztuje ok. 5000 zł. Za charta arabskiego trzeba zapłacić ok. 4000 – 7000 zł. Z kolei chart angielski (Whippet) kosztuje różnie. Niektóre osobniki sprzedawane są za 3500 – 4500 zł, a inne za 5500 – 7000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021).

Dorosłe psy kosztują ok. 2000 – 2500 zł. Zazwyczaj są to osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego, a hodowca nie może pozwolić sobie na ich zatrzymanie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach szczenięta sprzedawane są nieco taniej, ale ich cena na ogół nie powinna zejść poniżej 1500 zł. Z kolei pseudohodowcy zazwyczaj sprzedawaj szczeniaki za 500 – 1500 zł.

Legalna hodowla mopsa a pseudohodowla – czy tylko cena ma znaczenie?

Nie tylko cena ma znaczenie, bo pseudohodowcy mogą zażyczyć sobie wyższej kwoty za danego szczeniaka. Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli i szukasz psa na portalach ogłoszeniowych, to nie sugeruj się tylko zdjęciami zamieszczonymi w ogłoszeniu. Niekiedy odpowiedzialni hodowcy nie potrafią zrobić przyciągającego uwagę zdjęcia, a czasami pseudohodowcy przenosząc szczeniaki w czyste miejsce i to tam robią sesję zdjęciową. Tak naprawdę to, jakie warunki panują hodowli, można ocenić dopiero podczas spotkania.

W ogłoszeniu powinieneś znaleźć opis szczeniaka (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice etc.) i informacje o hodowli (m.in.: jej nazwa, gdzie jest zrzeszona i skąd jest). Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała jedna organizacja zrzeszająca hodowców rasowych psów, dlatego w naszym kraju (pod ich banderą) działa tylko Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Pies może opuścić hodowlę, gdy ma skończone 8 tygodni. Do tego czasu musi być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Obowiązkowo powinien mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciela psa otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP.

Hodowla mopsa w Polsce to np.:

  • Wilkoria
  • Sequedille
  • Claudine's Home
  • Graticja
  • Kasztaniaki
  • Ravado

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem i charakterem mopsów.

Charakterystyka mopsów – co warto wiedzieć?

Pseudohodowcy, którzy nie znają wzorca rasy, często określają małe psy jako tzw. miniatura lub miniaturka. Tymczasem w wielu rasach nie istnieje taka odmiana. Mops jest mały, ale wzorzec nie określa go jako „mini”. Idealna waga przedstawicieli tej rasy to 6,5-8,1 kg. Mopsy mają krótką, gładką, błyszczącą i miękką w dotyku sierść. Pies ten może być srebrny, płowy, czarny i brzoskwiniowy. U mopsów wyróżnia się czarne znaczenia takie jak: pręga przebiegająca przez grzbiet, uszy, maska lub pysk, tzw. odcisku kciuka na czole i tzw. pieprzyk na policzkach.

Pies rasy mops z językiem na wierzchu, a także polecana hodowla mopsa w Polsce
Jaka hodowla mopsa w Polsce jest najlepsza, czyli szczeniaki z rodowodem

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Średnia długość życia mopsów to ok. 13 lat. Ta rasa uchodzi za zdrową, ale niekiedy te psy mają problemy z układem oddechowym z powodu swojej skróconej kufy. Mogą cierpieć na choroby serca, a także mieć problemy z oczami i infekcje dermatologiczne. W upalne dni należy ograniczyć aktywności fizyczną psa, a zimą warto ubierać mu specjalne ubranko. Mopsy wystarczy wyczesywać raz na tydzień, a tylko w okresie linienia codziennie. Należy kontrolować jego uszy, zęby, oczy i pazury, a także fałdę na nosie.

Mops to inteligentny pies, który odpowiednio zmotywowany powinien chętnie wykonywać polecenia właściciela. W tej kwestii istotna jest także więź pomiędzy opiekunem a psem. Im silniejsza będzie, tym mops będzie się chętniej podporządkowywać. Jego wychowanie nie jest trudne, dlatego nadaje się także dla tych, których wcześniej nie mieli do czynienia z psami. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w czasie szkolenia być konsekwentnym.

To towarzyski pies, który lubi być w centrum uwagi i potrafi zabieg o zainteresowanie. Jest cierpliwy wobec dzieci, jeśli nie wyrządzają mu krzywdy. Dobrze czuje się w towarzystwie innych psów. Źle znosi samotność. Nie ma w sobie agresji. Akceptuje wszystkich ludzi i zwierzęta. W czasie spacerów chętnie podbiega do dużo większych od siebie psów, dlatego wtedy należy szczególnie na niego uważać i nie spuszczać go ze smyczy w niepewnych miejscach. Mops może mieszkać w małym mieszkaniu, a spacery z nim nie powinny być zbyt długie.

Zanim zdecydujesz się na konkretnego psa, upewnij się, z jakiej hodowli pochodzi. Im rasa jest bardziej popularna, tym częściej można trafić na pseudohodowle, gdzie nie dbają ani o zdrowie psów ani o zachowanie ciągłości rasy i utrzymanie wzorca.

ikona podziel się Przekaż dalej