Pseudohodowla a legalna hodowla buldoga angielskiego

Hodowcy wystawiają pieski na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). W ogłoszeniu powinny być podane informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, rodzice, badania etc.) i hodowli. Kiedy rasa jest uznana przez Międzynarodową Federacją Kynologiczną (FCI), to hodowla powinna przynależeć do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Opinie o danej hodowli możesz poczytać na forum miłośników psów.

Znana hodowla buldoga angielskiego w Polsce to np.:

  • Glabrum
  • Domowa Hodowla Buldog z Wolenic
  • Hodowla Buldogów Angielskich z Dagbartówki
  • Hodowla Buldogów Francuskich & Angielskich Tachi Land
  • Hodowla Buldogów Angielskich The Big Al

Skrót „dog angielski” zamiast „buldog angielski” jest niepoprawny, ponieważ sugeruje już inną rasę psa (istnieje np. dog niemiecki). Ogłoszenia nie powinny zawierać błędnego nazewnictwa. Nie istnieje także buldog angielski miniaturka. Wzorzec nie uznaje takich wymiarów u tego psa. Pies nie powinien być w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że na pierwszy rzut oka przypomina rasowego, ale wcale nim nie jest.

Ile kosztują szczeniaki buldoga angielskiego z rodowodem?

Na ostateczną cenę wpływa kilka czynników. Istotne jest, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Ważne jest, czyje geny przekazuje i czy jest po wybitnych rodzicach, którzy mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Znaczenie ma renoma hodowli, a także dostępność psów w kraju.

Cena za szczeniaki buldoga angielskiego zazwyczaj wynosi ok. 5000 zł, choć czasami można trafić na oferty za 4000 zł i 8000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Toy rosyjski kosztuje od 4500 do 7000 zł. Psy bez sierści, takie jak khala czy amerykański terrier bezwłosy nie są często spotykane w Polsce, więc należy szukać je za granicą. Koszt takiego psa nie będzie mały, ponieważ poza ceną za psa, dochodzą jeszcze: transport, wyrobienie potrzebnych papierów, dodatkowe szczepienia i dłuższy pobyt pieska w hodowli. Za granicą są także inne stawki za rasowe psy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Buldog angielski na spacerze
Pies rasy buldog angielski i polecane hodowla buldoga angielskiego w Polsce

Szczenięta z rodowodem nie kosztują ok. 500 zł. Takie ceny podają pseudohodowcy. Tylko kilkuletnie psy, które np. zostały wyłączone z planu hodowlanego, hodowcy sprzedają za ok. 1000 zł. Choć pseudohodowcy mogą sprzedawać pieski też drożej, zdecydowanie częściej podają niższe kwoty, aby w ten sposób zachęcić do zakupu psa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usposobieniu buldoga francuskiego?

Co warto wiedzieć o buldogu angielskim?

Według wzorca rasy samiec powinien ważyć 25 kg, a suczka 23 kg. Nie jest podany ich idealny wzrost. Ten pies ma sierść krótką, nieszorstką, gładką, przylegającą i delikatną. Jego maść może być jednolita lub z maską. Dopuszczalne są: płowa, łaciata, pręgowana, czerwona (różne odcienie). Każdy z tych kolorów występuje w postaci łat na białej maści podstawowej. Niepożądane jest umaszczenie czarne, cieliste i czarne podpalane.

Buldog angielski to pies o łagodnym usposobieniu, ale ma skłonność do dominacji i może próbować podporządkować resztę domowego stada. Zazwyczaj nie interesuje się obcymi psami, ale zdarza się, że niektóre psy wdają się w bójki. Pies tej rasy lubi znajdować się w centrum uwagi.

Ten pies przewiązuje się do właściciela i nie nadaje się do izolacji przed rodziną. Kojec i samotność nie są dla niego. Nadaje się do życia w mieszkaniu, nie jest hałaśliwy. Zaakceptuje obcych i nawet szybko się z nimi zaprzyjaźni, jeśli nie będą zagrażać rodzinie. Dobrze dogaduje się z dziećmi, bo ciężko wyprowadzić go z równowagi. Jest to pies bardzo cierpliwy, wesoły, czujny i odważny. Zawsze jest chętny do zabawy, ale należy kontrolować jego kontakt z małymi dziećmi, bo niechcący może zrobić im krzywdę (nie jest świadomy swojej siły).

Ma umiarkowany temperament, ale jest dość ruchliwy. Nie nadaje się do biegania przy rowerze ani do innych wymagających aktywności fizycznych. Budowa jego pyska powoduje, że ten pies może mieć problemy z oddychaniem, dlatego należy zabierać go na mało intensywne spacery. Buldog angielski uczy się wolniej od innych psów. Jest to uparty zwierzak, który nie znosi przymusu. Należy zachować konsekwencję i nie pozwalać psu na łamanie raz ustalonych zasad. Jego wychowanie zajmuje dużo czasu, ale nie powinno być szczególnie trudne. Wystarczy wykazać się cierpliwością oraz łagodnością.

Niska cena za buldoga angielskiego może kusić, ale kupowanie psa z pseudohodowli nie jest dobrym pomysłem. Pieski z takich miejsca są zazwyczaj chore, a ich leczenie drogie i permanentne. Dzieje się tak, ponieważ pseudohodowcy nie dbają o zdrowie swoich zwierząt (stworzenia nie mają potrzebnych szczepień, nie są regularnie badane), a do tego rozmnażane są osobniki blisko spokrewnione.

ikona podziel się Przekaż dalej