Hiszpański pies dowodny – co warto o nim wiedzieć?

Historia, pochodzenie i wygląd dowodnego psa z Hiszpanii

Hiszpański pies dowodny pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, dawniej służąc jako pies aportujący czy pomagający rybakom podczas wyciągania sieci. Pies obecnie służy w Hiszpanii jako pomocnik strażaków, ale też policjantów (np. podczas szukania narkotyków na lotniskach). W Hiszpanii również, pieski służą w terapiach niepełnosprawnych dzieci czy starszych osób. Oprócz Hiszpanii, w innych krajach rasa ta wykorzystywana jest m.in. do szukania zmarłych bądź zaginionych osób. Dzięki temu, że przez lata odpowiednia selekcja pozwoliła nieco zmodyfikować psa, zachował on zdolność do pracy w zmiennych warunkach klimatycznych.

Według klasyfikacji FCI, wodny pies z Hiszpanii należy do grupy 8 (aportery, płochacze oraz psy dowodne), sekcji 3 (psy wodne). To pies nieco mniejszy niż boerboel, ponieważ mierzy ok. 40-50 cm (przy czym suczki są mniejsze od psów). Hiszpański pies dowodny waży ok. 14-28 kg, przy czym psy są cięższe niż suczki. Sierść psów jest kędzierzawa i wełniasta, mogąca tworzyć sznury. Gdy rozciągnie się taki jeden sznur, może on mierzyć od 3 do nawet 15 centymetrów. Klasyfikacja FCI dopuszcza u psów umaszczenie takie, jak:

  • brązowe,
  • białe,
  • czarne,
  • biało-czarne,
  • czarno-brązowe.

Szczeniaki nie są bardzo popularną rasą w Polsce, jednak na świecie cieszą się sporym powodzeniem. Cena za szczeniaczka zależna będzie od wielu czynników, m.in. od wieku, płci, zbliżenia do wzorca ras czy ilości szczeniąt w miocie. Średnio jednak, hodowla wycenia dowodnego psa od 3500 do nawet 5000 zł. Należy pamiętać, że każda hodowla wycenia swoje psy indywidualnie, np. hodowla szpica miniaturowego czy psa boerboel.

Charakter hiszpańskiego psa dowodnego

Szczeniaki są z reguły bardzo żywiołowe i zrównoważone. Słyną z tego, iż są dobrotliwe i zarażające pozytywną energią. Czworonogi uwielbiają się bawić, więc chętnie spędzają czas razem ze swoim opiekunem i domownikami. Aby dobrze wytrenować pieska, należy zapewniać mu dużo czasu na aktywności sportowe oraz ćwiczyć również jego umysł. Pamiętaj o tym, że gdy nie zapewnisz psu aktywnego dnia, może on być przez nudzę pobudzony. Gdy chcesz uniknąć problemów, lepiej więc zadbać o swojego czworonoga. Zaleca to także hodowla szpica miniaturowego, który jest tak samo aktywnym psem, jak wodny czworonóg z Hiszpanii.

Pies rasy hiszpański pies dowodny na tle zieleni, a także charakter, hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy hiszpański pies dowodny, czyli opis i porady
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Hiszpański pies dowodny słynie ze swojej inteligencji. Bardzo szybko uczy się nowych zadań czy komend zwłaszcza, jeżeli będziesz trenował go pozytywnymi metodami. Będzie on znakomity jako myśliwy czy pasterz stada, a także pies do towarzystwa. Dzięki temu, że wodny piesek błyskawicznie dostosowuje się do danej sytuacji, może on pracować w różnych warunkach i terenach. To rasa przyjaźnie nastawiona do innych, potrafiąca przeczuwać zamiary nieznajomych. Pamiętaj również o tym, że mimo przywiązania do ukochanego opiekuna, pies potrafi być niezależny i nie potrzeba mu stałego przebywania wśród ludzi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o portugalskim psie dowodnym?

Jaki naprawdę jest hiszpański pies dowodny?

Zachowanie hiszpańskiego psa dowodnego

Wodny pies z Hiszpanii całkiem nieźle znosi samotność pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej go do niej przygotujesz – poprzez odpowiednie szkolenie i socjalizację szczeniaka. Nie powinien to być problem, gdyż psy te szybko się uczą i posiadają niemal nieograniczone zdolności do nauki. Dowodny pies błyskawicznie przyswaja nowe komendy czy polecenia, rozumiejąc właściciela. Oczywiście pod warunkiem, że stosowane będą wyłącznie pozytywne metody szkolenia. By osiągnąć sukces, należy jednak każdego dnia ćwiczyć ze swoim pupilem.

Należy pamiętać, że hiszpański pies dowodny najlepiej będzie czuł się na wsi, ponieważ tam można zapewnić mu najwięcej swobody i przestrzeni do stymulowania psa fizycznie, zmysłowo czy umysłowo. Hodowcy rasy mówią również, że najlepiej by w pobliżu domu znajdował się zbiornik wodny. Czy dowodny czworonóg będzie dobrym materiałem na pierwszego psa? Oczywiście, że tak! Trzeba jednak pamiętać, by zaspokajać potrzeby pieska, zwłaszcza na ruch i aktywność nie tylko fizyczną, ale i umysłową.

Hiszpańskie psy dowodne - pielęgnacja, żywienie i zdrowie hiszpańskiego psa dowodnego

Wodne psy z Hiszpanii nie są trudne w pielęgnacji. Wbrew pozorom, wcale nie wymagają one szczotkowania. Linienie u psów jest umiarkowane. Niektóre psiaki można jednak strzyc kilka razy w roku – na pewno nie zmieni to naturalnego wyglądu rasy, zgodnego z wzorem FCI. Wypada również kontrolować stan opadających uszu psa i czyścić je – zwłaszcza po kąpieli pieska, gdyż uszy są wówczas najbardziej podatne na zapalenie.

Nie ma również większej filozofii, jeżeli chodzi o żywienie psów. Jeśli chcesz ułożyć im dietę, nieoceniona może okazać się pomoc weterynarza – zwłaszcza, gdy czworonóg dużo pracuje i jest aktywny fizycznie. Karma powinna być wysokojakościowa i dobrana pod aktywnego fizycznie pupila. Nie tylko sucha i mokra karma wchodzi w grę, ponieważ doskonałym wyborem będą również domowe posiłki – pod warunkiem, że masz czas na ich przygotowanie oraz wiedzę, które składniki będą odpowiednie dla psa.

Hiszpański pies dowodny żyje średnio ok. 12 lat. Jest on niezwykle wytrzymały na czynniki zewnętrzne i rzadko kiedy choruje. Nie są mu straszne upały czy zimno, ponieważ psy z natury dostosowane są do pracy w zmiennych warunkach pogodowych. To aktywna rasa, nie mająca problemów np. z przybieraniem na wadze. Gdy zauważysz jednak, że pies przytył, wystarczy mu zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Co ciekawe, dowodny pies z Hiszpanii nie jest podatny na wrodzone choroby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny