Podstawowe informacje o hiszpańskim psie dowodnym

Popularne nazwy:
Perro De Agua Español
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne > Sekcja 3 - Psy wodne
40 - 46 cm
14 - 18 kg
44 - 50 cm
18 - 22 kg
10 - 14 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla hiszpańskiego psa dowodnego:
Kafel, Sansa, Plusz, Topaz, Opal, Kaprys, Kropka, Jazz, Siesta, Krakers

Hiszpański pies dowodny to pies pasterski, który słynie ze swojej żywiołowości, pracowitości i posłuszeństwa. Ten wodny piesek może nie jest bardzo popularny w Polsce, jednak wspaniale sprawdza się jako towarzysz rodziny. Dlaczego warto postawić na hiszpańskiego psa dowodnego? Jak wygląda jego hodowla oraz cena za psa? Dowiedz się więcej o psach dowodnych z Hiszpanii.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.

Hiszpański pies dowodny – co warto o nim wiedzieć?

Historia, pochodzenie i wygląd dowodnego psa z Hiszpanii

Hiszpański pies dowodny pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, dawniej służąc jako pies aportujący czy pomagający rybakom podczas wyciągania sieci. Pies obecnie służy w Hiszpanii jako pomocnik strażaków, ale też policjantów (np. podczas szukania narkotyków na lotniskach). W Hiszpanii również, pieski służą w terapiach niepełnosprawnych dzieci czy starszych osób. Oprócz Hiszpanii, w innych krajach rasa ta wykorzystywana jest m.in. do szukania zmarłych bądź zaginionych osób. Dzięki temu, że przez lata odpowiednia selekcja pozwoliła nieco zmodyfikować psa, zachował on zdolność do pracy w zmiennych warunkach klimatycznych.

Według klasyfikacji FCI, wodny pies z Hiszpanii należy do grupy 8 (aportery, płochacze oraz psy dowodne), sekcji 3 (psy wodne). To pies nieco mniejszy niż boerboel, ponieważ mierzy ok. 40-50 cm (przy czym suczki są mniejsze od psów). Hiszpański pies dowodny waży ok. 14-28 kg, przy czym psy są cięższe niż suczki. Sierść psów jest kędzierzawa i wełniasta, mogąca tworzyć sznury. Gdy rozciągnie się taki jeden sznur, może on mierzyć od 3 do nawet 15 centymetrów. Klasyfikacja FCI dopuszcza u psów umaszczenie takie, jak:

  • brązowe,
  • białe,
  • czarne,
  • biało-czarne,
  • czarno-brązowe.

Szczeniaki nie są bardzo popularną rasą w Polsce, jednak na świecie cieszą się sporym powodzeniem. Cena za szczeniaczka zależna będzie od wielu czynników, m.in. od wieku, płci, zbliżenia do wzorca ras czy ilości szczeniąt w miocie. Średnio jednak, hodowla wycenia dowodnego psa od 3500 do nawet 5000 zł. Należy pamiętać, że każda hodowla wycenia swoje psy indywidualnie, np. hodowla szpica miniaturowego czy psa boerboel.

Charakter hiszpańskiego psa dowodnego

Szczeniaki są z reguły bardzo żywiołowe i zrównoważone. Słyną z tego, iż są dobrotliwe i zarażające pozytywną energią. Czworonogi uwielbiają się bawić, więc chętnie spędzają czas razem ze swoim opiekunem i domownikami. Aby dobrze wytrenować pieska, należy zapewniać mu dużo czasu na aktywności sportowe oraz ćwiczyć również jego umysł. Pamiętaj o tym, że gdy nie zapewnisz psu aktywnego dnia, może on być przez nudzę pobudzony. Gdy chcesz uniknąć problemów, lepiej więc zadbać o swojego czworonoga. Zaleca to także hodowla szpica miniaturowego, który jest tak samo aktywnym psem, jak wodny czworonóg z Hiszpanii.

Hiszpański pies dowodny słynie ze swojej inteligencji. Bardzo szybko uczy się nowych zadań czy komend zwłaszcza, jeżeli będziesz trenował go pozytywnymi metodami. Będzie on znakomity jako myśliwy czy pasterz stada, a także pies do towarzystwa. Dzięki temu, że wodny piesek błyskawicznie dostosowuje się do danej sytuacji, może on pracować w różnych warunkach i terenach. To rasa przyjaźnie nastawiona do innych, potrafiąca przeczuwać zamiary nieznajomych. Pamiętaj również o tym, że mimo przywiązania do ukochanego opiekuna, pies potrafi być niezależny i nie potrzeba mu stałego przebywania wśród ludzi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o portugalskim psie dowodnym?

Jaki naprawdę jest hiszpański pies dowodny?

Zachowanie hiszpańskiego psa dowodnego

Wodny pies z Hiszpanii całkiem nieźle znosi samotność pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej go do niej przygotujesz – poprzez odpowiednie szkolenie i socjalizację szczeniaka. Nie powinien to być problem, gdyż psy te szybko się uczą i posiadają niemal nieograniczone zdolności do nauki. Dowodny pies błyskawicznie przyswaja nowe komendy czy polecenia, rozumiejąc właściciela. Oczywiście pod warunkiem, że stosowane będą wyłącznie pozytywne metody szkolenia. By osiągnąć sukces, należy jednak każdego dnia ćwiczyć ze swoim pupilem.

Należy pamiętać, że hiszpański pies dowodny najlepiej będzie czuł się na wsi, ponieważ tam można zapewnić mu najwięcej swobody i przestrzeni do stymulowania psa fizycznie, zmysłowo czy umysłowo. Hodowcy rasy mówią również, że najlepiej by w pobliżu domu znajdował się zbiornik wodny. Czy dowodny czworonóg będzie dobrym materiałem na pierwszego psa? Oczywiście, że tak! Trzeba jednak pamiętać, by zaspokajać potrzeby pieska, zwłaszcza na ruch i aktywność nie tylko fizyczną, ale i umysłową.

Hiszpańskie psy dowodne - pielęgnacja, żywienie i zdrowie hiszpańskiego psa dowodnego

Wodne psy z Hiszpanii nie są trudne w pielęgnacji. Wbrew pozorom, wcale nie wymagają one szczotkowania. Linienie u psów jest umiarkowane. Niektóre psiaki można jednak strzyc kilka razy w roku – na pewno nie zmieni to naturalnego wyglądu rasy, zgodnego z wzorem FCI. Wypada również kontrolować stan opadających uszu psa i czyścić je – zwłaszcza po kąpieli pieska, gdyż uszy są wówczas najbardziej podatne na zapalenie.

Nie ma również większej filozofii, jeżeli chodzi o żywienie psów. Jeśli chcesz ułożyć im dietę, nieoceniona może okazać się pomoc weterynarza – zwłaszcza, gdy czworonóg dużo pracuje i jest aktywny fizycznie. Karma powinna być wysokojakościowa i dobrana pod aktywnego fizycznie pupila. Nie tylko sucha i mokra karma wchodzi w grę, ponieważ doskonałym wyborem będą również domowe posiłki – pod warunkiem, że masz czas na ich przygotowanie oraz wiedzę, które składniki będą odpowiednie dla psa.

Hiszpański pies dowodny żyje średnio ok. 12 lat. Jest on niezwykle wytrzymały na czynniki zewnętrzne i rzadko kiedy choruje. Nie są mu straszne upały czy zimno, ponieważ psy z natury dostosowane są do pracy w zmiennych warunkach pogodowych. To aktywna rasa, nie mająca problemów np. z przybieraniem na wadze. Gdy zauważysz jednak, że pies przytył, wystarczy mu zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Co ciekawe, dowodny pies z Hiszpanii nie jest podatny na wrodzone choroby.

Hiszpański pies wodny - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • oddany
Hiszpański pies dowodny jest oddany i raczej posłuszny. Psy tej rasy łatwo się uczą i chętnie pracują z człowiekiem. Zwykle dobrze dogadują się z innymi psami, a nawet kotami.
Wady
  • wymaga dużo uwagi
Hiszpański pies dowodny wymaga uwagi związanej z dużą potrzebą aktywności psa. Rasa jest trudno dostępna w Polsce.

Hiszpański pies wodny - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • wysoko osadzony ogon,
  • trójkątne uszy,
  • mocna głowa,
  • krótka szyja,
  • zwisające uszy,
  • przylegające wargi
Hiszpański pies dowodny to pies o wydłużonej sylwetce.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czysto białe,
  • czarne,
  • biało-czarne,
  • biało-brązowe,
  • kasztanowe,
  • trójkolorowe
Kolor oczu:
orzechowe

Galeria zdjęć - Hiszpański pies wodny

Charakter hiszpańskiego psa dowodnego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Hiszpański pies dowodny nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Hiszpański pies dowodny nie jest psem skłonnym do ucieczek.
Użytkowanie:
Hiszpański pies dowodny był pomocnikiem rybaków.
Poddawany próbom pracy:
nie

Hiszpański pies wodny - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Hiszpański pies dowodny szybko się uczy, dobrze znosi samotność i jest posłusznym pupilem. Może być pierwszym psem w domu, o ile opiekun jest osobą aktywną.
Dla kogo się nadaje:
Hiszpański pies dowodny jest dobrym psem dla osób aktywnych, które zapewnią mu właściwą ilość ruchu i stymulacji umysłowej.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Hiszpański pies dowodny jest wesoły i łagodny. Kontakty psów z dziećmi powinny być jednak nadzorowane przez dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Hiszpański pies dowodny nie ma problemu z zostawaniem bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Hiszpański pies dowodny szybko się uczy i może być pierwszym psem w domu.

Pielęgnacja hiszpańskiego psa dowodnego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • strzyżenie,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Hiszpański pies dowodny może być strzyżony. Zwykle nie wymaga zbyt częstego wyczesywania ani kąpieli. Konieczne jest czyszczenie zębów psa, by zachował zdrowie jamy ustnej. Ważne jest także sprawdzanie stanu oczu i uszu raz na kilka dni.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Hiszpański pies dowodny może jeść karmy gotowe (mokre lub suche). Ważne, by były pełnoporcjowe i dostaczały psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Opiekun może także gotować dla swojego pupila lub podawać mu posiłki surowe (BARF). W takiej sytuacji konieczne jest prawidłowe bilansowanie posiłków i uzupełnianie diety psa o suplementy.
Podatność na choroby:
choroby uszu
Hiszpański pies dowodny jest uważany za ogólnie zdrowego. Psu warto wykonywać badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do hiszpańskiego psa dowodnego