Hawańczyk – co to za rasa?

Jak wygląda rasa bichon hawański? Zdjęcia


Hawańczyk to rasa uznana przez FCI, a dokładny opis jej wyglądu i umaszczenia odnajdziemy we wzorcu numer 250. Jest to pies zaklasyfikowany do grupy ras ozdobnych i do towarzystwa. Jak większość owych ras, wyróżnia się imponującym wyglądem oraz piękną szatą. Przeglądając zdjęcia hawańczyków, szybko zauważymy dużą różnorodność w kolorach szaty.

Rasa hawańczyków jest mała, a jednocześnie krzepka. Posiada krótkie łapki i pewny, bardzo żywy oraz sprężysty chód. Stosunek długości do wysokości w kłębie wynosi 4 do 3. Rasa wyróżnia się także bardzo obfitą, długą szatą, a w hodowlach najbardziej pożądana jest okrywa lekko falująca. Co ciekawe, hawańczyki posiadają bardzo delikatny, wełnisty podszerstek lub są go w zupełności pozbawione. Pies zachowuje natomiast bardzo gęstą okrywę właściwą o różnorodnych opcjach barwowych, co zauważymy, przeglądając zdjęcia psów wystawowych. Wzorzec opisuje takie umaszczenie jak płowy, czarny, rudo brązowy, tak zwany kolor hawana czy tytoniowy. Hawańczyki mogą występować także w umaszczeniu czekoladowym czy białym, przy czym kolor biały jest przeważnie spotykany w zestawieniu z innymi kolorami.

Dorosły pies osiąga od 21 do 29 cm wysokości w kłębie, przy czym za ideał uznaje się przedział pomiędzy 23 – 27 cm. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźnie zaznaczony, a dorosłe pieski i suczki przybierają bardzo zbliżone rozmiary ciała. Waga psa czy suki nie została ściśle sprecyzowana we wzorcu rasy. Jednak przyjmuje się, że dorosły pies rasy hawańczyk osiąga około 5 – 6 kg i jest to waga uznana za prawidłową. Oglądając zdjęcia rasy, możemy mieć wrażenie, że jest znacznie większa niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jest to związane z obecnością gęstej, falującej sierści, która dodaje pupilowi znacznej objętości.

Charakter hawańczyków

Pies bichon hawański posiada nie tylko interesujący wygląd, ale także wspaniały charakter. Jego prawidłowe usposobienie zostało opisane we wzorcu rasy. Dowiadujemy się z niego, że nasz biały, brązowy, czarny czy czekoladowy towarzysz to pies bardzo radosny i przyjacielsko nastawiony. Bez wątpienia jest to rasa psa, która bardzo łatwo nawiązuje kontakty, silnie przywiązuje się do rodziny i staje się wspaniałym pupilem domowym.

Pies hawajski, a właściwie kubańczyk wyróżnia się dużą bystrością oraz inteligencją. Jest nastawiony na współpracę z człowiekiem, dzięki czemu okazuje się bardzo łatwy w szkoleniu. Co ciekawe, rasa dobrze dogaduje się z innymi psami, a nawet mniejszymi pupilami domowymi. Dorosły hawańczyk nie powinien przejawiać agresji ani tendencji do dominacji.

Opisując charakter hawańczyka, nie sposób pominąć jego sympatii do dzieci. Jest to wyjątkowa rasa psa, która uwielbia kontakty z młodszymi członkami rodziny i jest wobec nich bardzo troskliwa. Nasz biały, brązowy, czekoladowy czy czarny pies będzie radosnym kompanem do zabaw, a także spacerów. Jego czujny charakter i duży stopień przywiązania sprawia, że często stawia się roli samozwańczego opiekuna.

Pies hawajski może i nie jest tak wytrzymały jak airedale terrier czy curly coated retriever, jednak odnajdzie się w roli kompana do dłuższych wędrówek. Dorosły pies uwielbia ruch i wspólne zabawy u boku właściciela. Przeglądając zdjęcia rasy, możemy zauważyć pieski w trakcie aktywności fizycznej. Wiąże się to z faktem, że kubańczyk to aktywna rasa psa, lubiąca psoty, wspólne zabawy i niewyczerpujące spacery. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem psów rasy bichon frize?

Hawańczyk - prawidłowa pielęgnacja i najważniejsze wymagania rasy

Pielęgnacja szaty psa hawańczyka

Zdjęcia gęstej i długiej okrywy włosowej sugerują, że hawańczyk jest psem wymagającym pielęgnacji. Codzienna higiena nie jest skomplikowana, ale wymaga czasu i cierpliwości. Nasz brązowy, czarny czy czekoladowy towarzysz wymaga regularnego szczotkowania. Czesanie najłatwiej wykonać przy użyciu włosianej szczotki lub dobrej jakości szczotki metalowej, bez kapturków na pinach. Im wcześniej przystosujemy szczeniaki do zabiegów pielęgnacyjnych, tym lepiej. Każda rasa psa ozdobnego powinna nie tylko akceptować, ale także polubić szczotkowanie. Dzięki temu regularna pielęgnacja będzie znacznie łatwiejsza.

Jak przystało na psa długowłosego, hawańczyk ma tendencje do kołtunienia się i filcowania sierści. Dlatego systematyczna pielęgnacja jest kluczem do osiągnięcia imponującej szaty. Najlepiej szczotkować psa kilka razy w tygodniu i przeglądać szatę po każdym spacerze. Tworzące się kołtunki powinny być szybko rozplątane. Niestety okrywa psa hawańskiego bardzo wolno odrasta. Jeśli doprowadzimy do sfilcowanania się szaty, prawdopodobnie konieczne będzie jej wycięcie. To z kolei sprawi, że wygląd psa nie będzie już tak imponujący, a braki w szacie mogą mocno zwracać na siebie uwagę.

Pies rasy hawańczyk, bichon hawański podczas spaceru, a także jego charakter, wychowanie i cena
Jaki charakter ma pies rasy hawańczyk, bichon hawański , czyli opis i hodowla

Pielęgnacja ras długowłosych bazuje także na regularnych kąpielach. Warto wykonywać je w razie pojawienia się silnych zabrudzeń. Po kąpieli najlepiej nałożyć odżywkę regeneracyjną, która zapewni dobrą kondycję włosa i dodatkowo ułatwi rozczesywanie.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Zdrowie, prawidłowe żywienie oraz średnia długość życia hawańczyków

Hawańczyk, airedale terrier czy curly coated retriever uchodzą za dość zdrowe rasy. W przypadku hawańczyków możemy spodziewać się pewnych problemów ze wzrokiem. Najczęściej pojawiającą się chorobą jest postępująca zaćma. Niektóre psy mogą także cierpieć na problemy z sercem i stawami. Jak niemal każda miniaturka, hawańczyki często cierpią na wypadanie rzepki kolanowej. Jest to choroba o podłożu genetycznym, dlatego warto wybrać szczeniaki z dobrych hodowli. W naszym kraju nie ma obowiązku badania psów hodowlanych pod kątem wypadania rzepki, jednak okazuje się to dobrą praktyką. Dlatego przed zakupem szczeniaka, warto dopytać czy owa miniaturka dorosłego psa pochodzi od zdrowych i odpowiednio przebadanych rodziców.

Pupil hawański uchodzi za psa długowiecznego, osiągającego imponującą, średnią długość życia. Prawidłowe żywienie i pielęgnacja nieodłącznie wpływają na zachowanie zdrowia oraz dobrej kondycji przez długie lata. Młody szczeniak powinien zjadać pełnowartościowe, bogate w białko posiłki, które zapewnią wszystkie potrzeby rosnącego organizmu. Po ukończeniu 12 miesięcy życia możemy przejść na karmy przeznaczone dla dorosłych psów.

Średnia długość życia zadbanego hawańczyka wynosi około 13 – 15 lat. Niektóre pieski żyją jeszcze dłużej. Imponująca długowieczność może zostać osiągnięta poprzez wybór szczeniaka pochodzącego od w pełni zdrowych rodziców, zapewnienie odpowiedniej opieki, żywienia oraz dostatecznego poziomu aktywności fizycznej. Większość hawańczyków zachowuje radosne usposobienie i dobrą kondycję przez wiele lat swojego życia.

Cena szczeniaka hawańczyka – ile kosztuje pies w hodowlach?

Hawańczyki nie są zbyt popularną w naszym kraju rasą, a szczeniaki znajdują się w niewielu hodowlach. Warto przy tym podkreślić, że w Polsce działa wiele związków i stowarzyszeń. Największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce. Szczeniaki z takim pochodzeniem będą mogły brać udział na wystawach FCI. ZKwP jest bowiem jedynym krajowym związkiem, które należy do tej międzynarodowej federacji.

Cena za szczeniaki w wybitnym pochodzeniem może być odczuwalnym wydatkiem. Młode pieski przeważnie kosztują 4000 – 5000 zł. Cena za szczeniaki z możliwością brania udziału w wystawach może okazać się nieco wyższa. W ofertach sprzedaży znajdziemy także hawańczyki, które pochodzą z hodowli zarejestrowanych w innych, mniej znanych związkach lub stowarzyszeniach. W tym przypadku cena za szczeniaka może wahać się wokół kwoty 3000 zł.

Sama cena zakupu nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru konkretnej hodowli. Z pewnością warto poznać opinie o danym miejscu i porozmawiać z hodowcą. Specjalista od danej rasy nie tylko zaprezentuje zdjęcia szczeniąt i psów hodowlanych, ale także podpowie w zakresie ich docelowego wyglądu oraz usposobienia. Dobrą praktyką jest również przedstawienie badań rodziców szczeniąt oraz wskazanie swoich osiągnięć hodowlanych.

Dobra hodowla powinna też zapewniać odpowiednie warunki do socjalizacji szczeniąt i życia psów hodowlanych. Z pewnością warto odwiedzić ją na żywo, porozmawiać z hodowcą i zobaczyć matkę szczeniąt. Będzie to dla nas cenna dawka wiedzy, która pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Hawańczyk to długowieczny pupil domowy, żyjący w rodzinie przez kilkanaście lat. Z pewnością warto dołożyć starań do zakupu pupila, który będzie cieszył się dobrym zdrowiem, prawidłowym charakterem oraz imponującym, typowym dla rasy wyglądem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny