Bo gryzienie ma znaczenie

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, możesz zastanawiać się, co warto kupić oprócz wysokiej jakości karmy i smakowitych przysmaków. Na Twojej liście zdecydowanie powinny znaleźć się gryzaki dla psa dopasowane do jego aktualnych potrzeb, bo gryzienie ma znaczenie dla psa w każdym wieku. Jest to zachowanie typowe zarówno dla szczeniąt, które odkrywają świat, jak i dla psów dorosłych czy czworonożnych seniorów. Czynność ta ma dla psów wiele funkcji. Po pierwsze pomaga im się zrelaksować i rozładować stres. Jest to zatem znakomite rozwiązanie np. po wizycie w gabinecie weterynaryjnym. Po drugie pomaga w oczyszczeniu zębów z resztek zalegającego tam pokarmu. Dla młodych psów gryzienie jest także sposobem na poradzenie sobie z dyskomfortem związanym z wymianą zębów mlecznych na stałe. Sprzyja ono wypadaniu zębów mlecznych oraz prawidłowemu wyżynaniu zębów stałych. Podczas gryzienia dochodzi także do wzmocnienia mięśni żuciowych. Finalnie jest to po prostu zajmująca czynność, która pozwala zapewnić psu rozrywkę np. podczas naszych wyjść, czy odwiedzin znajomych.

Jak dobrać gryzak dla psa?

Na rynku zoologicznym znajduje się obecnie bardzo szeroki wybór gryzaków dla psów. Może się wydawać, że ułatwia to dobranie produktu do konkretnego czworonoga. W praktyce jednak możesz poczuć się zagubiony i przytroczone. Podczas swoich wyborów kieruj się zatem kilkoma wskazówkami.

  • Dla szczeniąt wybierz delikatne i miękkie gryzaki, stworzone z myślą o ich delikatne w zębach.
  • Miękkie gryzaki są również wskazane dla psich seniorów.
  • Twarde gryzaki np. z poroży jelenia są przeznaczone dla zdrowych dorosłych psów.
  • Pamiętaj, by dopasować nie tylko twardość produktu, ale również rozmiar gryzaka. Wielu producentów oferuje swoje gryzaki w rozmiarach S, M, L oraz XL.
  • Obserwuj jakie gryzaki lubi Twój pupil. Część psów będzie zadowolona z gryzaków rybnych, a inne z tych wykonanych z sera.
  • U psów alergików zwracaj uwagę na skład. Najlepiej wybierać przysmaki monobiałkowe, które dostępne są w różnych, nawet bardzo egzotycznych wersjach np. wykonane z mięsa strusia lub wielbłąda.
  • Im prostszy skład, tym lepiej.

Gama naturalnych gryzaków dla psów o dobrym składzie jest całkiem szeroka. Znajdują się tu żujki z warzyw oraz owoców, a także suszone uszy, żwacze, jelita, penisy, ogony oraz skóry. Na liście ciekawych przysmaków do gryzienia znajdują się także patyki z drzewa kawowego oraz wspomniane już poroża jelenia.

Co ważne, rodzaj gryzaka możesz dobrać także do własnych preferencji. Niektóre z nich mogą mieć specyficzny zapach, dlatego osoby o bardzo wrażliwych nosach powinny ich unikać. Delikatniejszą woń mają produkty z poroża jelenia czy sera himalajskiego. Gryzakiem może być również podawana od czasu do czasu marchewka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać gryzak dla psa.

Gryzaki dentystyczne – co warto wiedzieć?

Na kilka osobnych zdań zasługują tzw. gryzaki dentystyczne, które zawierają dodatek substancji wspomagających utrzymanie higieny jamy ustnej psa. Takie produkty działają oczywiście także mechanicznie podczas gryzienia i żucia, które polega na oczyszczaniu koron zębów z płytki nazębnej. Wśród substancji aktywnych znajdujących się w produktach dentystycznych znajdują się:

  • polifosforany,
  • cynk,
  • ekstrakty polifenolowe.

Wymienione składniki mają właściwości antybakteryjne oraz utrudniające wytrącanie się kamienia nazębnego. Pamiętaj, że im dłużej pies gryzie dany produkt, tym korzystniejsze działanie będą wykazywały.

Badania wskazują, że regularne stosowanie takich produktów może pomóc w ograniczeniu gromadzenia się płytki nazębnej. Nie jest to jednak sposób na kompleksową higienę jamy ustnej pupila. Nic nie zastępuje mycia psich zębów z użyciem past oraz szczoteczek. Gryzaki dentystyczne to dobre wsparcie, które powinno być tylko uzupełnieniem pełnej higieny jamy ustnej psa.

Wybór gryzaka dla psa nie musi być trudny! Dobry gryzak ma po pierwsze odpowiedni rozmiar, po drugie właściwą twardość, a po trzecie możliwe najprostszy skład.

ikona podziel się Przekaż dalej