Gryfon korthalsa – opis rasy i jej pochodzenie


Gryfon korthalsa to rasa o niemieckim pochodzeniu. Jej twórcą był Eduard Korthals, który wyselekcjonował pierwsze osobniki ponad 100 lat temu. Pomimo niemieckiego pochodzenia, patronat nad rasą został przydzielony Francji. Rasa została uznana przez FCI, a opis jej wyglądu i pożądanych cech charakteru znajdziemy pod numerem 104. Rasa została zakwalifikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych.

Dorosły, prawidłowo zbudowany gryfon korthalsa przeważnie osiąga wagę w granicach 23 do 27 kg. Za idealną wysokość w kłębie uważa się przedział 55 – 61 cm. Suka może być delikatnie drobniejsza, a jej waga w wieku dorosłym przeważnie mieści się w granicach 18 do 23 kg. Wzorzec opisuje także preferowaną wysokość w kłębie, która powinna wynosić 51 do 55 cm.

Rasa gryfon korthalsa posiada ciekawie wyglądającą okrywę włosową. Sierść powinna być szorstka i gruba, przypominająca w dotyku szczecinę dzika. Pod włosem okrywowym znajduje się cienki i zwarty podszerstek. Co więcej, rasa występuje w charakterystycznym umaszczeniu. Maść powinna być stalowo szara z brązowymi łatami lub jednokolorowa, brązowa. Znajdujący się w hodowlach gryfon korthalsa może też niekiedy przybierać umaszczenie dereszowate bądź srokate. Wzorzec dopuszcza także umaszczenie białe z brązowym oraz białe z pomarańczowym.

Gryfon korthalsa – usposobienie i opinie o rasie

Gryfon korthalsa, gończy szwajcarski czy wyżeł z Owernii to rasy typowo użytkowe. Ich głównym zadaniem jest pomoc w łowiectwie, jednak przy zapewnieniu podstawowych potrzeb, rasy sprawdzają się także w roli rodzinnego pupila. Gryfon korthalsa może być dobrym towarzyszem dla rodzin z nieco starszymi dziećmi, a także dla singli, którzy dysponują większą ilością wolnego czasu.

Charakter gryfona to przede wszystkim przywiązanie do swojego właściciela. Podobnie jak pudelpointer i gończy szwajcarski, gryfon przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Może być delikatny w kontaktach z dziećmi, a dodatkowo nie prowokuje konfliktów z pupilami domowymi. Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe psy tej rasy posiadają opinie mało problematycznych towarzyszy.

Gryfon korthalsa posiada doskonały węch, słuch oraz silny instynkt łowiecki. Może oddać się w pogoń za szybko poruszającymi się przedmiotami i warto zwrócić na to uwagę podczas spacerów. Podobnie jak pudelpointer, gończy szwajcarski i wyżeł z Owernii, gryfon może być nieufny w stosunku do obcych. Jego czujne usposobienie sprawia, że może sprawdzić się w roli stróża posesji, co nie jest zbyt częste przy rasach myśliwskich. Gryfon nie rzuci się do ataku na intruza, ale głośno zaalarmuje o jego obecności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gryfoniku brabandzkim?

Opisując usposobienie gryfona korthalsa, warto wspomnieć o jego upartości. Pies tej rasy posiada silny charakter i nie zawsze słucha swojego właściciela. Z uwagi na tendencje do upartości, szczeniaki wymagają prawidłowego szkolenia oraz zaznajomienia z podstawowymi zasadami posłuszeństwa. Na szczęście pies tej rasy jest inteligentny i chętny do pracy z człowiekiem. Jego radosny, nastawiony na prace charakter sprawia, że rasa posiada opinie stosunkowo łatwej w szkoleniu.

Gryfon Korthalsa z brązowymi włosami na głowie stojący w wodzie, a także pielęgnacja, charakter, usposobienie, pochodzenie oraz pielęgnacja
Pies gryfon Korthalsa krok po kroku, czyli pielęgnacja, pochodzenie, informacje o wymaganiach i pielęgnacji oraz opis

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Trzeba także pamiętać, że gryfon korthalsa, gończy szwajcarski, wyżeł z Owernii czy pudlpointer to bardzo aktywne rasy. Gryfon posiada opinie pupila zrównoważonego, o ile zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. Już młode szczeniaki bywają bardzo wytrzymałe, a ich energia jest trudna do pohamowania. Pies wymaga regularnych spacerów połączonych z ćwiczeniami i zabawami na świeżym powietrzu. Metoda szkolenia zależy od efektów, które chcemy osiągnąć. Gryfon korthalsa czy pudelpointer świetnie sprawdzają się w psich sportach, a także w myślistwie. Podobnie jak każda inna rasa piesków, najlepiej radzą sobie w szkoleniu wykorzystującym wzmocnienia pozytywne.

Ile kosztuje gryfon korhalsa? Cena za szczeniaki w hodowlach

Gryfon korthalsa, wyżeł z Owernii czy pudelpointer to mało znane w naszym kraju rasy. Mimo niewielkiej popularności odnajdziemy kilka miejsc hodowlanych, prowadzonych przez pasjonatów rasy. Najlepszym rozwiązaniem będzie hodowla zarejestrowana w ZKwP, który jako jedyny w naszym kraju należy do międzynarodowej federacji FCI.

Cena za szczeniaki w dobrych hodowlach na ogół rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Cena za pupile o przeznaczeniu wystawowym lub o wybitnych umiejętnościach może okazać się jeszcze wyższa. Rasa jest bardziej popularna w innych krajach. Cena za szczeniaki w zagranicznych hodowlach na ogół rozpoczyna się od kwoty 1000 euro. Młode, pochodzące z renomowanych źródeł osobniki będą jeszcze droższe w zakupie.

Dobra hodowla zapewnia odpowiednią socjalizację szczeniąt. Co więcej, pupile kupione z pewnego źródła pochodzą od zdrowych, odpowiednio przebadanych rodziców. Jest to dość istotne w ograniczaniu dysplazji czy innych chorób, które mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny