Gryfon korthalsa – opis rasy i jej pochodzenie

Gryfon korthalsa to rasa o niemieckim pochodzeniu. Jej twórcą był Eduard Korthals, który wyselekcjonował pierwsze osobniki ponad 100 lat temu. Pomimo niemieckiego pochodzenia, patronat nad rasą został przydzielony Francji. Rasa została uznana przez FCI, a opis jej wyglądu i pożądanych cech charakteru znajdziemy pod numerem 104. Rasa została zakwalifikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych.

Dorosły, prawidłowo zbudowany gryfon korthalsa przeważnie osiąga wagę w granicach 23 do 27 kg. Za idealną wysokość w kłębie uważa się przedział 55 – 61 cm. Suka może być delikatnie drobniejsza, a jej waga w wieku dorosłym przeważnie mieści się w granicach 18 do 23 kg. Wzorzec opisuje także preferowaną wysokość w kłębie, która powinna wynosić 51 do 55 cm.

Rasa gryfon korthalsa posiada ciekawie wyglądającą okrywę włosową. Sierść powinna być szorstka i gruba, przypominająca w dotyku szczecinę dzika. Pod włosem okrywowym znajduje się cienki i zwarty podszerstek. Co więcej, rasa występuje w charakterystycznym umaszczeniu. Maść powinna być stalowo szara z brązowymi łatami lub jednokolorowa, brązowa. Znajdujący się w hodowlach gryfon korthalsa może też niekiedy przybierać umaszczenie dereszowate bądź srokate. Wzorzec dopuszcza także umaszczenie białe z brązowym oraz białe z pomarańczowym.

Gryfon korthalsa – usposobienie i opinie o rasie

Gryfon korthalsa, gończy szwajcarski czy wyżeł z Owernii to rasy typowo użytkowe. Ich głównym zadaniem jest pomoc w łowiectwie, jednak przy zapewnieniu podstawowych potrzeb, rasy sprawdzają się także w roli rodzinnego pupila. Gryfon korthalsa może być dobrym towarzyszem dla rodzin z nieco starszymi dziećmi, a także dla singli, którzy dysponują większą ilością wolnego czasu.

Charakter gryfona to przede wszystkim przywiązanie do swojego właściciela. Podobnie jak pudelpointer i gończy szwajcarski, gryfon przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Może być delikatny w kontaktach z dziećmi, a dodatkowo nie prowokuje konfliktów z pupilami domowymi. Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe psy tej rasy posiadają opinie mało problematycznych towarzyszy.

Gryfon korthalsa posiada doskonały węch, słuch oraz silny instynkt łowiecki. Może oddać się w pogoń za szybko poruszającymi się przedmiotami i warto zwrócić na to uwagę podczas spacerów. Podobnie jak pudelpointer, gończy szwajcarski i wyżeł z Owernii, gryfon może być nieufny w stosunku do obcych. Jego czujne usposobienie sprawia, że może sprawdzić się w roli stróża posesji, co nie jest zbyt częste przy rasach myśliwskich. Gryfon nie rzuci się do ataku na intruza, ale głośno zaalarmuje o jego obecności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gryfoniku brabandzkim?

Opisując usposobienie gryfona korthalsa, warto wspomnieć o jego upartości. Pies tej rasy posiada silny charakter i nie zawsze słucha swojego właściciela. Z uwagi na tendencje do upartości, szczeniaki wymagają prawidłowego szkolenia oraz zaznajomienia z podstawowymi zasadami posłuszeństwa. Na szczęście pies tej rasy jest inteligentny i chętny do pracy z człowiekiem. Jego radosny, nastawiony na prace charakter sprawia, że rasa posiada opinie stosunkowo łatwej w szkoleniu.

Gryfon Korthalsa z brązowymi włosami na głowie stojący w wodzie, a także pielęgnacja, charakter, usposobienie, pochodzenie oraz pielęgnacja
Pies gryfon Korthalsa krok po kroku, czyli pielęgnacja, pochodzenie, informacje o wymaganiach i pielęgnacji oraz opis

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Trzeba także pamiętać, że gryfon korthalsa, gończy szwajcarski, wyżeł z Owernii czy pudlpointer to bardzo aktywne rasy. Gryfon posiada opinie pupila zrównoważonego, o ile zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. Już młode szczeniaki bywają bardzo wytrzymałe, a ich energia jest trudna do pohamowania. Pies wymaga regularnych spacerów połączonych z ćwiczeniami i zabawami na świeżym powietrzu. Metoda szkolenia zależy od efektów, które chcemy osiągnąć. Gryfon korthalsa czy pudelpointer świetnie sprawdzają się w psich sportach, a także w myślistwie. Podobnie jak każda inna rasa piesków, najlepiej radzą sobie w szkoleniu wykorzystującym wzmocnienia pozytywne.

Ile kosztuje gryfon korhalsa? Cena za szczeniaki w hodowlach

Gryfon korthalsa, wyżeł z Owernii czy pudelpointer to mało znane w naszym kraju rasy. Mimo niewielkiej popularności odnajdziemy kilka miejsc hodowlanych, prowadzonych przez pasjonatów rasy. Najlepszym rozwiązaniem będzie hodowla zarejestrowana w ZKwP, który jako jedyny w naszym kraju należy do międzynarodowej federacji FCI.

Cena za szczeniaki w dobrych hodowlach na ogół rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Cena za pupile o przeznaczeniu wystawowym lub o wybitnych umiejętnościach może okazać się jeszcze wyższa. Rasa jest bardziej popularna w innych krajach. Cena za szczeniaki w zagranicznych hodowlach na ogół rozpoczyna się od kwoty 1000 euro. Młode, pochodzące z renomowanych źródeł osobniki będą jeszcze droższe w zakupie.

Dobra hodowla zapewnia odpowiednią socjalizację szczeniąt. Co więcej, pupile kupione z pewnego źródła pochodzą od zdrowych, odpowiednio przebadanych rodziców. Jest to dość istotne w ograniczaniu dysplazji czy innych chorób, które mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny