Greyster – porady i opinie na temat rasy

Historia rasy greyster i ważne informacje


Greyster to pies, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Rasa jest wynikiem skrzyżowania ze sobą psa Greyhound oraz niemieckiego wyżła krótkowłosego. Pieski zaczęto hodować głównie ze względu na to, by brały one udział w różnych psich dyscyplinach sportowych. W przypadku greysterów, bardzo mocno wybija się ich charakter – przypominający nieco wyżła. Tak więc, rasowe psiaki są mocno zapatrzone w swoich opiekunów, będąc żywiołowe i pełne energii. To rasa, która najchętniej cały czas bawiłaby się bądź pracowała. Jako że greyster pochodzi ze Skandynawii, dawniej ich główną aktywnością było ciąganie saneczek. Co ciekawe, nie ma w Polsce zbyt wielu psów tej rasy. Zamiast greyster, często mówi się o rasie również euro dog.

Pierwsze psy rasy greyster pojawiły się mniej więcej z końcówką lat 80-tych, w Norwegii. Zadebiutowały na arenie sportowej, a dokładnie w psich zaprzęgach, głownie dzięki zawodniczce Lenie Boysen-Hillestad. To właśnie ona zasłynęła z jazdy zaprzęgami, początkowo z wyżłem krótkowłosym niemieckim. Warto w tym momencie dodać, że wyżeł w Skandynawii od zawsze był psem albo do ciągnięcia zaprzęgu, albo jako pomoc przy polowaniach. Jak narodził się sport, z którego zasłynął później greyster? Otóż, myśliwy biegł na nartach, będąc najczęściej połączony z sankami linką. Właśnie te sanki ciągnął później pies.

Greyster – krzyżówka popularnych psich ras

Dawniej zawody te były wyłącznie zabawą. Z biegiem lat jednak, dyscyplina ta stała się na tyle popularna, że przedostała się również w inne części Europy i stała się osobną klasą w sporcie zaprzęgowym. To wspomniana wyżej Lena Boysen-Hillestad stwierdziła, że warto skrzyżować Greyhounda z niemieckim wyżłem krótkowłosym. Dzięki temu, powstał pies, posiadający cechy obu ras. Szybki, wytrzymały i nieco lżejszy greyster.

Greyster pochodzi od słów „grey” (Greyhound i „ster” (Vorsther – w Norwegii tak mówi się na niemieckiego wyżła krótkowłosego. Greyster posiada w swojej krwi ok. 75 % wyżła, ale i 25 % charta. Hodowcy starają się, by zawsze to wyżeł dominował w owej krzyżówce. Greystera czasem kojarzono również z pointerem uważając, że jest on lżejszy i szybszy od wyżła. Odporność i wytrwałość psa podnieść miała też krzyżówka z alaskanem husky. Dzięki takiej krzyżówce, psy stały się nieco lżejsze, ułożone, posłuszne i bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego częściej mówi się o greysterach, że jest to euro dog. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach pociągowych.

Hodowla psa greyster – czym wyróżniają się szczeniaki?

Charakterystyka, wymagania i cena greystera

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że rasa greyster nie została oficjalnie zatwierdzona przez FCI. Pies jest dość duży – wyższy niż staffordshire bull terrier albo skye terrier. Rasa mierzy ok. 55-67 cm, przy czym suczki są trochę mniejsze. Greyster ma sportową sylwetkę, zatem jest znakomicie umięśniony. Poza tym, pies jest też bardzo temperamentny i żywiołowy. Głowa greysterów przypomina nieco głowę wyżła niemieckiego lub pointera. Uszy psów są wiszące i duże, oczy średnie i ciemnobrązowe. Ich głowa jest jednak nieco mniej masywna niż pointera czy krótkowłosego wyżła niemieckiego. Pieski posiadają mocną klatkę piersiową, tułów i grzbiet. W zależności od tego, z jaką rasą pies będzie spokrewniony, czasem bywa lżejszy, a czasem mocniejszy budową.

Pies rasy greyster biegający po śniegu, a także jego charakter, opis, hodowla i cena za szczeniaki
Jakie usposobienie ma pies rasy greyster, a także jego charakter i opis rasy
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Pieski posiadają mocne i długie kończyny, które są fantastycznie umięśnione. To cecha, którą greystery odziedziczyły po krótkowłosych wyżłach niemieckich. Tym, co wyróżnia rasę, są również doskonale amortyzujące i grube opuszki, wysoko osadzony i gruby u nasady ogon (skręcony podobnie, jak u charta), a także umaszczenie. Greystery są najczęściej:

  • brązowe,
  • czarne,
  • łaciate,
  • dereszowate.

Dopuszcza się również domieszkę plamek na ciele u psa. Sierść greysterów z reguły jest przyległa i krótka. Pies należy do tzw. „working dogs”, a znany jest też pod nazwą norwedzki biegacz, greysther bądź greyster z Norwegii. Cena psa nie jest do końca znana, zwłaszcza że pies nie jest popularny w Polsce. Ostateczną cenę za greystera ustala hodowla. Cena psa zawsze zależy od kilku czynników, m.in. od płci, wieku, umaszczenia czy ilości szczeniąt w miocie. Przyjmuje się jednak, że cena jest podobna, jak staffordshire bull terrier czy skye terrier (ok. 3000 zł).

Co jeszcze warto wiedzieć o rasie greyster?

Greyster jest to aktualnie najszybszy pies sprinterski, który doskonale radzi sobie w zawodach takich, jak:

  • skijoring,
  • pulca,
  • canicross,
  • bikejoring,
  • mniejsze klasy zaprzęgowe.

Ze względu na to, iż pies znakomicie radzi sobie w powyższych dyscyplinach sportowych, jest on obiektem pożądania przez wielu zawodników, rywalizujących w danych aktywnościach. Można powiedzieć, że greyster niemal zdominował wszystkie wyżej wymienione dyscypliny. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce mamy wielokrotnego mistrza Polski, Europy i Świata w bikejoringu i czwórkach zaprzęgowych, Igora Tracza. Właśnie on startuje w zawodach z psami, jakimi są greystery.

Jak już wspominaliśmy, greyster najbardziej przypomina wyżła krótkowłosego niemieckiego, ponieważ właśnie ich krew w największym procencie płynie w żyłach rasy. Pieski są bardzo energiczne i żywiołowe, a także wpatrzone w swojego opiekuna. Najważniejszy dla psów jest ciągły ruch, a także bliski kontakt ze swoim właścicielem. To psy, które lubią pracę samodzielną, jednak też uwielbiają spędzać czas z opiekunem. Mimo, że nie zostały oficjalne uznane przez żadne federacje, greystery posiadają bardzo uznane hodowle rodowodowe, głównie w Skandynawii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny