Greyster – porady i opinie na temat rasy

Historia rasy greyster i ważne informacje

Greyster to pies, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Rasa jest wynikiem skrzyżowania ze sobą psa Greyhound oraz niemieckiego wyżła krótkowłosego. Pieski zaczęto hodować głównie ze względu na to, by brały one udział w różnych psich dyscyplinach sportowych. W przypadku greysterów, bardzo mocno wybija się ich charakter – przypominający nieco wyżła. Tak więc, rasowe psiaki są mocno zapatrzone w swoich opiekunów, będąc żywiołowe i pełne energii. To rasa, która najchętniej cały czas bawiłaby się bądź pracowała. Jako że greyster pochodzi ze Skandynawii, dawniej ich główną aktywnością było ciąganie saneczek. Co ciekawe, nie ma w Polsce zbyt wielu psów tej rasy. Zamiast greyster, często mówi się o rasie również euro dog.

Pierwsze psy rasy greyster pojawiły się mniej więcej z końcówką lat 80-tych, w Norwegii. Zadebiutowały na arenie sportowej, a dokładnie w psich zaprzęgach, głownie dzięki zawodniczce Lenie Boysen-Hillestad. To właśnie ona zasłynęła z jazdy zaprzęgami, początkowo z wyżłem krótkowłosym niemieckim. Warto w tym momencie dodać, że wyżeł w Skandynawii od zawsze był psem albo do ciągnięcia zaprzęgu, albo jako pomoc przy polowaniach. Jak narodził się sport, z którego zasłynął później greyster? Otóż, myśliwy biegł na nartach, będąc najczęściej połączony z sankami linką. Właśnie te sanki ciągnął później pies.

Greyster – krzyżówka popularnych psich ras

Dawniej zawody te były wyłącznie zabawą. Z biegiem lat jednak, dyscyplina ta stała się na tyle popularna, że przedostała się również w inne części Europy i stała się osobną klasą w sporcie zaprzęgowym. To wspomniana wyżej Lena Boysen-Hillestad stwierdziła, że warto skrzyżować Greyhounda z niemieckim wyżłem krótkowłosym. Dzięki temu, powstał pies, posiadający cechy obu ras. Szybki, wytrzymały i nieco lżejszy greyster.

Greyster pochodzi od słów „grey” (Greyhound i „ster” (Vorsther – w Norwegii tak mówi się na niemieckiego wyżła krótkowłosego. Greyster posiada w swojej krwi ok. 75 % wyżła, ale i 25 % charta. Hodowcy starają się, by zawsze to wyżeł dominował w owej krzyżówce. Greystera czasem kojarzono również z pointerem uważając, że jest on lżejszy i szybszy od wyżła. Odporność i wytrwałość psa podnieść miała też krzyżówka z alaskanem husky. Dzięki takiej krzyżówce, psy stały się nieco lżejsze, ułożone, posłuszne i bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego częściej mówi się o greysterach, że jest to euro dog. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach pociągowych.

Hodowla psa greyster – czym wyróżniają się szczeniaki?

Charakterystyka, wymagania i cena greystera

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że rasa greyster nie została oficjalnie zatwierdzona przez FCI. Pies jest dość duży – wyższy niż staffordshire bull terrier albo skye terrier. Rasa mierzy ok. 55-67 cm, przy czym suczki są trochę mniejsze. Greyster ma sportową sylwetkę, zatem jest znakomicie umięśniony. Poza tym, pies jest też bardzo temperamentny i żywiołowy. Głowa greysterów przypomina nieco głowę wyżła niemieckiego lub pointera. Uszy psów są wiszące i duże, oczy średnie i ciemnobrązowe. Ich głowa jest jednak nieco mniej masywna niż pointera czy krótkowłosego wyżła niemieckiego. Pieski posiadają mocną klatkę piersiową, tułów i grzbiet. W zależności od tego, z jaką rasą pies będzie spokrewniony, czasem bywa lżejszy, a czasem mocniejszy budową.

Pies greyster biegnący w śniegu
Jakie usposobienie ma pies rasy greyster, a także jego charakter i opis rasy

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pieski posiadają mocne i długie kończyny, które są fantastycznie umięśnione. To cecha, którą greystery odziedziczyły po krótkowłosych wyżłach niemieckich. Tym, co wyróżnia rasę, są również doskonale amortyzujące i grube opuszki, wysoko osadzony i gruby u nasady ogon (skręcony podobnie, jak u charta), a także umaszczenie. Greystery są najczęściej:

  • brązowe,
  • czarne,
  • łaciate,
  • dereszowate.

Dopuszcza się również domieszkę plamek na ciele u psa. Sierść greysterów z reguły jest przyległa i krótka. Pies należy do tzw. „working dogs”, a znany jest też pod nazwą norwedzki biegacz, greysther bądź greyster z Norwegii. Cena psa nie jest do końca znana, zwłaszcza że pies nie jest popularny w Polsce. Ostateczną cenę za greystera ustala hodowla. Cena psa zawsze zależy od kilku czynników, m.in. od płci, wieku, umaszczenia czy ilości szczeniąt w miocie. Przyjmuje się jednak, że cena jest podobna, jak staffordshire bull terrier czy skye terrier (ok. 3000 zł).

Co jeszcze warto wiedzieć o rasie greyster?

Greyster jest to aktualnie najszybszy pies sprinterski, który doskonale radzi sobie w zawodach takich, jak:

  • skijoring,
  • pulca,
  • canicross,
  • bikejoring,
  • mniejsze klasy zaprzęgowe.

Ze względu na to, iż pies znakomicie radzi sobie w powyższych dyscyplinach sportowych, jest on obiektem pożądania przez wielu zawodników, rywalizujących w danych aktywnościach. Można powiedzieć, że greyster niemal zdominował wszystkie wyżej wymienione dyscypliny. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce mamy wielokrotnego mistrza Polski, Europy i Świata w bikejoringu i czwórkach zaprzęgowych, Igora Tracza. Właśnie on startuje w zawodach z psami, jakimi są greystery.

Jak już wspominaliśmy, greyster najbardziej przypomina wyżła krótkowłosego niemieckiego, ponieważ właśnie ich krew w największym procencie płynie w żyłach rasy. Pieski są bardzo energiczne i żywiołowe, a także wpatrzone w swojego opiekuna. Najważniejszy dla psów jest ciągły ruch, a także bliski kontakt ze swoim właścicielem. To psy, które lubią pracę samodzielną, jednak też uwielbiają spędzać czas z opiekunem. Mimo, że nie zostały oficjalne uznane przez żadne federacje, greystery posiadają bardzo uznane hodowle rodowodowe, głównie w Skandynawii.

ikona podziel się Przekaż dalej