Charakterystyka rasy – gończy węgierski

Jest to bardzo stara rasa, która jest krzyżówką różnych psów. W jej powstaniu brały udział psy polskie, węgierskie i madziarskie. Rasa niemal wyginęła po II wojnie światowej, ale udało ją się odtworzyć i została uznana przez FCI w 1966 roku.

Gończy węgierski powinien osiągnąć wysokość w kłębie z przedziału 55-65 cm. W czasie polowania gończy węgierski nosi ogon zwinięty na swoim grzbiecie. Ma średniej wielkości uszy, które rozszerzają się w połowie, a potem zwężają. Ten pies ma czarność sierść z podpalaniami na kufie, kończynach i brwiach. Na brzuchu, szyi, dolnej partii nóg, pysku i końcu ogona mogą być białe znaczenia, ale nie może być ich więcej niż 1/5 ciała.

Sierść tego psa jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest prosty, gęsty, krótki i gładko przylega do ciała. Gończy węgierki powinien być szczotkowany raz w tygodniu, a tylko w okresie linienia należy wyczesywać go częściej. Trzeba kontrolować stan jego uszu. Pies ten jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Może udać się na polowanie nawet w ciężkich warunkach klimatycznych. Dobrze radzi sobie na różnych terenach i może polować na różną zwierzynę.

Opinie, tresura – jakie usposobienie ma gończy węgierski?

Ten myśliwski pies nie jest duszą towarzystwa, ale wobec właściciela i reszty domowników potrafi być czuły. Uwielbia się bawić i nigdy nie brakuje mu energii. W ciągu dnia musi dużo biegać i ćwiczyć, ale najlepiej czuje się wtedy, kiedy poluje. Ten pies nie jest cierpliwy, więc nie jest polecany dla rodzin z małymi dziećmi.

W czasie polowania wykazuje skupienie. Może pracować w pojedynkę lub parami w dużej odległości od myśliwego. Ten bardzo inteligentny pies dostosowuje się do każdego rodzaju polowania i zwierzyny. Gdy wytropi ofiarę, zawodzi wysokim głosem.

Nie jest polecany jako pierwszy pies. Gończy węgierski jest bardzo uparty, więc trzeba wykazać się dużą cierpliwością w czasie jego szkolenia. Ten pies rzadko bywa posłuszny, a monotonne ćwiczenia niezmiernie go nudzą. Warto zachęcać go do wykonywania poleceń ulubionymi przysmakami i pochwałami. Tresurę należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu, w przeciwnym razie może być trudny do okiełznania.

Jeśli całą swoją energię wytraci podczas spacerów, w domu zachowuje się spokojnie i nie wykazuje zainteresowania przedmiotami właściciela. Z kolei znudzony i sfrustrowany może niszczyć wszystko, co wpadnie mu do pyska. Powinien radzić sobie z samotnością, jeśli zostanie na nią odpowiednio przygotowany.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Mała ilość spacerów i odpowiednich bodźców może sprawić, że pies będzie uciekać ze źle zabezpieczonego ogrodu. Nie jest wskazane trzymanie tego psa w bloku, ponieważ gończy węgierski potrzebuje dużej przestrzeni. Jest też bardzo głośny, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie przeszkadzać sąsiadom.

Gończy węgierski jest obdarzony silnym instynktem myśliwskim, więc nawet domowe koty może potraktować jako swoje ofiary. W przypadku innych psów w domu wszystko zależy od jego wcześniejszej socjalizacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracował w sforze, ale może nie zaakceptować innego psa w mieszkaniu. Z natury nie ufa obcym, ale przede wszystkim jest to pies myśliwski, a nie stróżujący czy obronny. Jednak, jeśli zajdzie potrzebują obrony właściciela, pies nie zawaha się i rzuci na pomoc. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat polskiego psa gończego?

Gończy węgierski - legalna hodowla a pseudohodowla psów – opinie, cena, informacje

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o sprzedawanym psie (wiek, charakter, umaszczenie etc.) i o hodowli. Zanim zdecydujesz się na psa, zwróć uwagę na to, gdzie przynależy hodowla, ponieważ Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) pozwala na to, aby w kraju działała jedna organizacja zrzeszająca hodowców.

Szczeniaki wydawane są nie z rodowodem, a z metryczką. Rodowód psa może wyrobić jego właściciel w najbliższym oddziale ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce) na podstawie otrzymanej metryczki. Młode pieski mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 8 tygodni. Muszą mieć wszczepiony CHIP, a także muszą być dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione.

Weimarski wyżeł szary zwykle kosztuje ok. 2500 – 4000 zł, ale niektóre osobniki sprzedawane są po 5000 – 6000 zł. Gończy węgierski nie cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Cena za te szczenięta to kwestia ok. 2000 – 4000 zł, ale przy pieskach sprowadzanych zza granicy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. za transport.

Gończy węgierski ma łagodny charakter. Ten myśliwski pies potrzebuje bardzo dużo ruchu w ciągu dnia, a na spacerach należy pozwalać mu na obwąchanie różnych rzeczy. To bardzo wytrzymały pies, więc ciężko go zmęczyć. Mocno przywiązuje się do właściciela i lubi przebywać blisko niego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny