Charakterystyka rasy – gończy serbski trójkolorowy

Rasa została zaprezentowana na wystawie w 1950 roku, ale FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) uznała ją dopiero w 1961 roku. Jest to średniej wielkości pies. Samiec osiąga wysokość w kłębie 45-55 cm, a suczka 44-54 cm. Gończy serbski trójkolorowy wykorzystywany jest do polowania na jelenie, zające i lisy.

Ten pies ma trzykolorowe umaszczenie. Zawsze jest czerwony z czarnym siodłem i białymi znaczeniami. Jego sierść jest dwuwarstwowa. Włos wierzchni jest gęsty, błyszczący, krótki i przylegający. Pielęgnacja tego psa nie zajmuje dużo czasu. Należy szczotkować go raz w tygodniu (częściej tylko w okresie linienia) i często kontrolować stan jego uszu, ponieważ tam mogą rozwinąć się różne infekcje.

To bardzo wytrzymały pies. Gończy serbski tricolor dobrze znosi niską temperaturę, więc może być trzymany na dworze, jednak zimą należy zapewnić mu ocieplaną budę. W gorące dni warto ograniczyć jego aktywność.

Gończy serbski trójkolorowy to bardzo uparty pies. Jego szkolenie nie jest łatwe. Tresurę należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. W czasie ćwiczeń należy wykazać się cierpliwością, a także konsekwencją. Bardzo ważna jest silna więź między właścicielem a psem. Pozytywne zachowania psa warto wzmacniać ulubionymi smakołykami.

Jest to bardzo energiczny pies, który uwielbia się bawić. Jest bardzo wytrwały. W ciągu dnia trzeba poświęcać mu dużo czasu. Musi się dobrze wybiegać, ale niezbędne są także zabawy wymagające od psa tropienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie poluje. Z tego powodu nie nadaje się dla osób prowadzących spokojny tryb życia. Polecany jest głównie dla myśliwych, ale sprawdzi się też jako towarzysz aktywnej rodziny. Ten pies lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi. Może zostać sam na jakiś czas, pod warunkiem, że wcześniej porządnie się zmęczy. Jeśli wszystkie jego potrzeby będą spełnione, nie powinien niszczyć rzeczy właściciela.

Gończy serbski trójkolorowy bardzo dużo szczeka, zwłaszcza przy pracy. Nie jest polecany do mieszkania w bloku, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej przestrzeni i swobody. Ogrodzenie musi być bardzo dobrze zabezpieczone, inaczej może uciec, gdy tylko wyczuje ciekawy trop za płotem. Ten pies nie boi się nieznajomych i nie zachowuje się wobec nich agresywnie, ale powinien zaalarmować, gdy na posesje wtargnie intruz. Jednak jest to głównie pies myśliwski, a nie stróżujący. Dobrze czuje się w towarzystwie innych psów, ale mniejsze zwierzęta domowe (np. koty) potraktuje jako swoje ofiary. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat polskiego psa gończego?

Gończy serbski trójkolorowy - cena psów, czyli ile trzeba zapłacić za rasowe szczeniaki?

Foxhound amerykański kosztuje ok. 2500 zł. Gończy serbski trójkolorowy może być nieco droższy. Zwykle za szczeniaki tej rasy trzeba zapłacić ok. 2500 – 3500 zł. Duży gończy gaskoński kosztuje ok. 2500 – 4000 zł. Gończy niemiecki zazwyczaj sprzedawany jest za ok. 3000 zł.

Ostateczna cena zależy od tego, w jakim wieku jest piesek (dorosłe osobniki sprzedawane są taniej), jakiej jest płci i jakie jest jego przeznaczenie (szczeniaki do dalszej hodowli są dwa razy droższe od tych „na kolanka”).

Na cenę wpływa także wygląd psa i to, w jakim stopniu wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotna jest linia genów (pochodzenie), jak i osiągnięcia rodziców zdobyte na wystawach psów. Ważna jest renoma hodowli. Pieski sprowadzane zza granicy będą droższe, ponieważ do ceny za psa dochodzą dodatkowe koszty np. za transport.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Legalna hodowla a pseudohodowla – opinie, informacje

Zazwyczaj to niska cena daje do myślenia, ale przy wyborze psa nie należy sugerować się tylko ceną, ponieważ niekiedy pseudohodowcy sprzedają swoje pieski za dużą kwotę. W ogłoszeniu najważniejszy jest opis. Powinny w nim znajdować się informacje o piesku (wiek, charakter, umaszczenie etc.) i o hodowli, z której podchodzi.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna ustaliła, że w każdym kraju może być tylko jedna organizacja, która zrzesza hodowców rasowych psów. W Polsce jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Opinie o wybranej hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Pieski są wydawane do nowego domu, gdy skończą 8 tygodni. Nowy właściciel psa otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód psa w lokalnym oddziale ZKwP. Młode psy muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione. Każdy pies ma wszczepiany CHIP.

Gończy serbski trójkolorowy to dobry myśliwy. Można z nim polować na zające, lisy i jelenie. W ciągu dnia trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych. W czasie szkolenia należy wykazać się konsekwencją i cierpliwością. Gończy serbski trójkolorowy jest upartym psem. Warto motywować go do wykonywania zadań ulubionymi przysmakami. Jest to towarzyski pies, który lubi spędzać czas ze swoim właścicielem, ale też dobrze czuje się na dworze.

ikona podziel się Przekaż dalej