Gończy Schillera, jak wygląda rasowy pies myśliwski? Przydatne informacje

Rasa gończy Schillera została uznana przez federację FCI, która opracowała wzorzec rasy. Wszelkie informacje odnośnie wagi czy proporcji rasowych psów Schillera odnajdziemy we wzorcu FCI numer 131. Rasa została zaklasyfikowana w sekcji psów gończych. Jest to związane z faktem, że gończy Schillera był pierwotnie wykorzystywany do polowań na zające i lisy.

Informacje ze wzorca mówią, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien osiągnąć 53 do 61 cm wysokości w kłębie. Suka może być delikatnie niższa, a jej idealną wysokość w kłębie opisano na wartość 49 do 57 cm. Preferowana waga dorosłych osobników to około 18 – 25 kg, co sugeruje, że gończy Schillera jest psem średnich rozmiarów ciała.

Na uwagę zasługuje także rodzaj szaty. Gończy Schillera posiada krótką, przylegającą do ciała sierść, która nie jest kłopotliwa w pielęgnacji. Co więcej, wzorzec rasy dopuszcza jeden wzorzec umaszczenia. Jest to szata płowa z wyraźnie czarnym płaszczem. Oczy zwierzaka posiadają bystry wyraz i powinny posiadać kolor ciemnego brązu.

Gończy Schillera i jego usposobienie. Ogólny opis charakteru i opinie o rasie

Rasowy gończy Schillera posiada bardzo przyjazne usposobienie. Jest to pies radośnie nastawiony do wszystkich członków rodziny. Podczas polowania jest typowym samotnikiem i nie lubi pracy w grupie, jednak w gronie rodzinnym okazuje się pupilem bardzo towarzyskim. Podobnie jak schapendoes i Plott hound, nasz gończy Schillera wymaga odpowiedniej socjalizacji oraz nauki podstawowych komend posłuszeństwa. Dzięki temu nie będzie sprawiał problemów na spacerach czy w codziennych relacjach z rodziną.

Radosny charakter rasowych gończych Schillera łączy się z ich delikatnością w stosunku do członków swojego stada. Pies może dogadać się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku, o ile będzie tego nauczony za czasów szczenięcych. Warto przy tym pamiętać, gończy Schillera, schapendoes czy Plott hound mogą nie tolerować kotów czy małych, domowych gryzoni. Gończy Schillera posiada bardzo silny instynkt łowiecki i opinie wytrawnego psa myśliwskiego. Trudno zapanować nad naturalnymi predyspozycjami rasy. Dlatego pies nie jest najlepszym towarzyszem do domu, w którym znajdują się już inne, małe zwierzęta. Naturalne usposobienie rasowych gończych jest też dużym utrudnieniem w relacjach z obcymi kotami czy szybko poruszającymi się, drobnymi zwierzętami.

Aby w pełni opisać usposobienie piesków rasy gończy Schillera, warto zwrócić uwagę na ich potrzebę aktywności. Rasa kocha polowania i aktywność na świeżym powietrzu. Nie najlepiej sprawdza się w ciasnym mieszkaniu, chyba, że zapewnimy jej odpowiednią dawkę aktywności na zewnątrz. Rasowy gończy Schillera może być pod tym względem dość wymagający. Warto bowiem zauważyć, że zarówno schapendoes, Plott hound, jak i gończy Schillera to psy inteligentne i wytrzymałe. Nie wystarczy im samotne przebywanie na podwórku. Każda powyższa rasa wymaga zróżnicowanych bodźców, ćwiczeń z wykorzystaniem inteligencji i aktywności fizycznej.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Rasowy gończy Schillera posiada opinie psa skupionego na powierzonych mu zadaniach. Jest pupilem posłusznym, dość łatwym w szkoleniu, wytrzymałym i bardzo zwinnym. Możemy to wykorzystać podczas szkolenia posłuszeństwa i nauki bardziej zaawansowanych komend. Gończy Schillera, schapendoes czy Plott hound mogą sprawdzić się w roli kandydatów do agility. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie gończym słowackim?

Rasa posiada opinie posłusznej, jednak jej szkolenie kosztuje niemało wysiłku. Szczeniaki bywają bardzo ekspresyjne, wymagają uwagi i zaangażowania ze strony właściciela. Najlepszą metodą szkoleniową jest łagodne, a jednocześnie konsekwentne uczenie komend, Niekiedy kosztuje to trochę cierpliwości, jednak ostateczny efekt jest warty wysiłku, a dobrze socjalizowany i szkolony gończy Schillera wyrasta na zrównoważonego, radosnego pupila do towarzystwa dla całej rodziny.

Jakie wymagania posiada gończy Schillera?

Gończy Schillera nie posiada szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Jego krótka, przylegająca do ciała szata nie ma tendencji do kołtunienia się i plątania. Mimo wszystko należy regularnie czesać okrywę włosową. Zaleca się czesanie przynajmniej ras na kilka tygodni.

Rasa wymaga odpowiedniego żywienia. Jak większość aktywnych psów powinna otrzymywać posiłki z odpowiednią ilością białka. Możemy sięgnąć tu po gotowe karmy suche lub żywić psa samodzielnie przygotowanymi posiłkami. W drugiej kategorii dużą popularnością cieszy się dieta BARF.

Do podstawowych wymagań rasy należy także zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Gończy Schillera nie jest typem psa, którego możemy zostawić w osamotnieniu na długie godziny. Bez odpowiedniej dawki aktywności, może zacząć sprawiać problemy.

Cena za szczeniaki w hodowlach. Ile kosztuje rasowy pies? Przydatne informacje

Gończy Schillera jest bardzo mało znaną w naszym kraju rasą. W związku z praktycznie zerowym popytem na szczeniaki tej rasy, liczba krajowych hodowli jest mocno zredukowana. Obecnie gończy Schillera jest niedostępny w naszym kraju, a jednym sposobem na zakup szczeniąt może okazać się hodowla zagraniczna.

Szczeniaki w hodowlach z zachodniej Europy mogą charakteryzować się dość wysokimi cenami zakupu. Pupil z pochodzeniem FCI kosztuje od 800 euro w górę. Cena za szczeniaki w renomowanych hodowlach może być jeszcze wyższa, a stawka powyżej 1 000 euro nie jest niczym nadzwyczajnym.

Cena za szczeniaki w znanych hodowlach powinna być ustalana w indywidualnym kontakcie z klientem. Niekiedy szczeniaki z tego samego miotu są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Cena będzie też uzależniona od kraju, w którym kupujemy młodego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej